Чи може вступити Україна в НАТО без окупованих територій — розбір політолога

Ігор Петренко. Скріншот: uatv.ua

Гібридний вступ України до НАТО, тобто без урахування окупованих територій і районів проведення бойових дій — це складне завдання, що викликає багато запитань. Таку думку сьогодні, 12 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.

Зокрема, за його словами, невідомо, де в разі часткового вступу до НАТО має проходити кордон і що саме Альянс вважатиме актом агресії, наприклад, якщо залетить на територію України російський дрон або ракета.

“Тут багато моментів, які потребують чіткої відповіді всередині Альянсу та окреслення цих положень для насамперед Російської Федерації як потенційного агресора. Тому в будь-якому випадку буде певна дискусія, але чи може частковий, скажімо, вступ із подальшим приєднанням звільнених колись політико-дипломатичним шляхом територій, чи у зв’язку з якимись процесами, що відбуваються всередині Російської Федерації”, — зазначив Петренко.

Він звернув увагу, що є прецедент: наприклад, Німеччина, яка вступала до НАТО двома частинами.

“Тому загалом тут немає нічого неможливого, але це вимагатиме відповідного діалогу та дискусії всередині Альянсу з чітким розумінням. Плюс ще маємо розуміти, що все-таки зараз ми більше націлені та говоримо про запрошення вступу України до НАТО, оскільки сам вступ — це довгостроковий процес. Ми теж маємо це усвідомлювати. Це роки, не буду говорити точну дату, але це буде довше, ніж вступ України до Європейського Союзу. Саме запрошення важливе для нас з погляду того, що Альянс окреслює для себе історію, коли відмовляється від будь-яких сірих зон. Він одразу демонструє і каже, що Україна — не сіра зона, Україна — це частина західної цивілізації, це майбутні члени Європейського Союзу і НАТО”, — пояснив політолог.

Петренко зауважив, що є певні обтяжливі обставини з боку РФ, які Україна змушена враховувати.

“Але загалом це не свідчить про те, що може бути якась зміна курсу або що Захід зменшить підтримку допомоги Україні та, умовно, буде думати про те, що це може бути якась розмінна монета в якихось більш серйозних переговорах. Тому тут важливий сам факт”, — сказав він.

Політолог додав, що для України вступ до НАТО — це не самоціль, а гарантії безпеки.

“Від запрошення до моменту вступу мине час, тому на цей період треба чітке визначення НАТО, що Україна — це майбутній член. Тут потрібно говорити вже про конкретні та реальні механізми. Тобто це продовження фінансово-військової підтримки, надання необхідної номенклатури озброєння, яке ми просимо, та збереження тиску на Російську Федерацію з тим, щоб утримування українських територій було для неї максимально невигідним. І саме в такій системі координат ми й повинні вести переговори та намагатися досягати відповідних угод”, — висловив думку Петренко.

Читайте також: “Мінська” не буде: експерти назвали мету контактної групи щодо завершення війни в Україні

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна поки не може вступити до НАТО, але запрошення може отримати.

Прямий ефір