Чи може Україна отримати запрошення до НАТО, поки триває активна фаза бойових дій — думка експерта

Прапори НАТО та України. Фото: president.gov.ua

Дискусії з приводу того, чи зможе Україна в найближчому майбутньому вступити до Північноатлантичного альянсу, тривають. Київ неодноразово вже заявляв, що членство в НАТО — головна гарантія безпеки для держави. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 23 жовтня, сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“Київ каже, що без членства в НАТО ми не зможемо гарантувати безпеку ні собі, тобто державі Україна, ні всьому західному світу, тому що однозначно, якщо Україна не буде в безпековій сфері західного світу, це може стати причиною нової війни, і Російська Федерація захоче закінчити те, що почала ще у 2014 році. Тобто фактично для нас головною гарантією безпеки було б членство в Альянсі, про що Україна постійно говорить на всіх можливих майданчиках, особливо тих, де збираються члени Північноатлантичного альянсу. І для нас важливо, щоб нарешті нас могли почути”, — сказав Желіховський.

На його думку, поки триває активна фаза бойових дій, Україна не зможе вступити до Альянсу.

“Але ось отримати запрошення на вступ до блоку ми можемо. Це був би вагомий політичний крок з боку Західного світу. І фактично це означало б, що після закінчення бойових дій, або війни в цілому, ми змогли б приєднатися до НАТО”, — вважає експерт.

Однак проблема в тому, що поки немає єдиної думки з цього приводу, продовжив спікер.

“Якщо Сполучені Штати Америки, можливо, і готові були б запросити Україну до Альянсу, і ми бачимо, що [президент] Джозеф Байден уже має дещо іншу риторику, ніж та, яка була раніше, то, наприклад, Німеччина все-таки залишається на своїх позиціях. Канцлер Олаф Шольц донині вважає, що поки що не варто поспішати із запрошенням України до НАТО”, — зазначив Желіховський.

Також важливо розуміти, що є й інші противники вступу України до Альянсу. Наприклад, Словаччина та Угорщина. А це, вважає експерт, дещо ускладнює євроатлантичні перспективи України в осяжному майбутньому. Тому дискусії з цього приводу тривають.

“Не виключається, що під час наступного засідання у форматі “Рамштайн” це питання підніматимуть, тому що першим пунктом плану перемоги України є якраз-таки запрошення України до Північноатлантичного альянсу. І, можливо, все-таки там буде обмін думками з цього приводу. Сподіваємося, що будуть зроблені якісь позитивні кроки в напрямку того, щоб Україна отримала це запрошення, поки що не вступаючи до Альянсу”, — зазначив Желіховський.

Водночас, вважає експерт, якщо лідер США Джозеф Байден вирішить, що Україну необхідно запросити до Альянсу вже зараз, то офіційно це прозвучить тільки після президентських виборів в Америці.

“Якщо ми говоримо саме про Сполучені Штати, і про те, що Байден ухвалить таке рішення, і, скажімо, оголосить його, то це вже буде після 5 листопада, після виборів, які відбудуться у Сполучених Штатах. Зараз він навряд чи піде на такий крок, щоб, скажімо так, не вплинути в негативному сенсі на кампанію Камали Гарріс (кандидатка в президенти від Демократичної партії, — ред.). А після не виключається і такий варіант. Але потрібно, щоб усі держави-члени Альянсу підтримали таке рішення, після чого ми змогли б отримати запрошення”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Україна зайняла жорстку та правильну принципову позицію, що немає торгівлі суверенітетом та територіями, — політолог

Нагадаємо, під час візиту до Брюсселя 17 жовтня президент Володимир Зеленський представив лідерам ЄС план перемоги України. Одна з ключових позицій у документі — запрошення держави до НАТО.

Прямий ефір