В інтерв’ю індійським ЗМІ президент України Володимир Зеленський заявив, що продаж енергоресурсів до Індії дозволяє Росії отримувати мільярди доларів для своєї військової машини. Якщо імпорт нафти до Індії зупиниться, Путін зіткнеться з великими проблемами. Однак проблема полягає в тому, що індійським компаніям вигідно купувати російську нафту з величезними дисконтами, а держава не втручається у ринок. Таку думку висловив експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев в ефірі FREEДОМ сьогодні, 28 серпня.
“Індія традиційно є ліберальною державою чи мінімальною державою, якщо хочете. Тобто держава, в якій уряд дуже обмежено втручається або практично не втручається у функціонування економіки. Приватні індійські компанії, безумовно, купуватимуть нафту, якщо її запропонують їм за ціною на третину нижче, ніж на світовому ринку. І тут вплив уряду, безперечно, обмежений. Це чудово розуміє Російська Федерація, саме тому вони пропонують сировину за цінами, які є значно вигіднішими, ніж у конкурентів: того ж Іраку, який постачає нафту до Індії, Саудівської Аравії та інших держав Близького Сходу”, — пояснив він.
Водночас, непрямі методи впливу в держави є. Питання у бажанні. Рябцев не виключив, що тепер, після візиту в Україну, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді може подивитися на ситуацію іншими очима.
“Просто так, за відмашкою, припинити імпорт не вдасться, але можна зробити дуже багато різних речей. Враховуючи, що більшість танкерів тіньового флоту, м’яко кажучи, не відповідають вимогам, зокрема індійського законодавства, природоохоронного законодавства, зокрема, можна закривати порти для таких суден, доки не будуть виконані ці екологічні вимоги. Можна ускладнювати фінансові операції, вимагаючи надання необхідних документів і жорсткіше стежити за тим, щоб серед цих документів не було якихось фальсифікацій, підозрілих компаній-посередників, які можуть якимось чином фінансувати тероризм, наприклад, або фінансувати інші шкідливі заходи для Індійської держави. Було б бажання, а заходи, безперечно, знайдуться. Я думаю, що після відвідування тих місць, які були включені до програми візиту прем’єр-міністра Індії, принаймні у нього особисто склалася трохи інша думка про Україну та про війну в ній, ніж те, яким його напхали в Кремлі”, — зазначив Геннадій Рябцев.
Читайте також: Чи змінить Індія нейтральну позицію щодо війни: історичний візит прем’єра Моді в Україну оцінили експерти