Чи може Байден переглянути статус заявки України в НАТО до кінця свого президентського терміну — думка Саакяна

Джо Байден. Фото: ap.org

Лідер США Джо Байден може переглянути статус заявки України до Альянсу до кінця свого терміну. Про це написало видання Financial Times із посиланням на неназваного західного чиновника. Політолог Олег Саакян вважає, що за довгі роки дійсно вперше з’явилося вікно можливостей для того, щоб у Сполучених Штатах позиція змінилася. Про це він сказав в ефірі телеканалу  FREEДОМ сьогодні, 2 жовтня. 

“Подивимося, як зараз буде йти динаміка, але дійсно за довгі роки вперше з’явилося вікно можливостей для того, щоб у Сполучених Штатах позиція змінилася. Незапрошення України до НАТО, невикористання цього аргументу, — це персональна позиція [президента США] Байдена, яка продиктована, зокрема, його персональними установками. Адже Байден неодноразово демонстрував, що не хоче провокувати “червоні лінії” [Росії]. Це класична доктринальна основа Демократичної партії, яка в ньому просто еталонно втілена, оскільки Байден — один зі старожилів якраз таких держателів цього класичного демократичного підходу до зовнішньої політики. Тому тут є і другий доктринальний момент”, — зазначив політолог. 

Ще один важливий момент, на його думку, — це те, що електоральна ситуація в Сполучених Штатах не була однозначною для того, щоб підтримати таке рішення.

“Це питання не настільки значуще у внутрішній політиці США для того, щоб переломити саму позицію Байдена. І тривалий час він якраз стояв на позиціях того, що запрошувати Україну до НАТО не варто, доки не буде закінчено всі процеси і доки не дозріє ситуація, коли дійсно країну готові взяти. І тоді тільки про це можна говорити”, — сказав Саакян. 

Але зараз ситуація дещо змінилася, вважає політолог.

“Після двох самітів, Вільнюського і Вашингтонського, де це питання не порушували і на якому було абсолютно очевидно, що запрошення (України до НАТО, — ред.) не буде, на тлі можливого приходу Трампа, на тлі назрівання цієї позиції всередині самого Альянсу та підтискання цілою низкою партнерів із Європи потреби такого рішення, ситуація має дещо інакший вигляд. Тільки поклавши на стіл питання запрошення України до НАТО, можна цю карту почати грати геополітично. На зараз незапрошення України до НАТО виглядає як слабкість”, — сказав гість ефіру. 

Навіть якщо хтось припускає, що нинішня позиція щодо запрошення України до НАТО може бути конструктивною по відношенню до Росії, щоби нібито її не провокувати, то ситуація якраз зворотна. 

“І до цього розуміння вже дозрівають: тільки поклавши на стіл револьвер, можна говорити про те, що він у вас є. Якщо ви не покладете його на стіл, то Росія не сприймає це серйозно і вважає, що ви його туди і не покладете. Адже якби могли, то вже б це зробили”, — зазначив політолог. 

Він вважає, що сьогодні вже можна говорити про еволюцію сприйняття самої Росії та логіки поведінки Путіна. 

“Усе це створює вікно можливостей, коли Джо Байден наприкінці своєї каденції і йдучи фактично з активної політики, може піти на такий історичний крок. Це те, що йому зробити нескладно, те, що не призведе до якихось миттєвих наслідків, але водночас може стати частиною його історичної спадщини”, — вважає Саакян. 

Однак одразу варто зазначити, що запрошення до НАТО не означає вступ до блоку тут і зараз, акцентував експерт. Цей процес, за його словами, може розтягнутися від місяців, це оптимістичний сценарій, до кількох років.  

“Запрошення — це лише синхронізація політичної заяви, яку ми вже чули неодноразово, що Україна безальтернативно буде членом Північноатлантичного альянсу, і закріплення її бюрократичною мовою, бюрократичною логікою. Дуже важливо отримати це запрошення для того, щоб далі почати політичні діалоги про наступний рівень — ратифікацію вступу України до НАТО. І ось тут будуть й історичні питання, й інші, скажімо так, побажання цілої низки партнерів, зокрема наших сусідів. Ось там на нас чекають досить складні дебати. Але до них ще необхідно прийти. А щоб до них прийти, важливо отримати запрошення. Це зараз точка концентрації зусиль української дипломатії”, — резюмував Олег Саакян.

Читайте також: Чи може змінитися щось у відносинах України і НАТО з приходом нового генсека Альянсу — думка політолога 

Раніше президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний сказав, що для президента США Джо Байдена на першому місці зараз стоять вибори в країні на пост глави держави. До них він не озвучуватиме жодних рішень щодо вступу України до НАТО, щоб не нашкодити кандидату від його партії. Але після у нього буде час до кінця каденції запросити Україну до Північноатлантичного альянсу та увійти в історію.

Прямий ефір