Чи готові в ЄС адекватно відреагувати на бажання США переглянути відносини з Європою, розповів політолог

Ігор Рейтерович. Скріншот: uatv.ua

На Мюнхенській конференції з безпеки стало очевидно, що Вашингтон переглядає свої відносини з Європою. Адміністрація Трампа демонструє обережність у питанні гарантій безпеки для союзників. Це викликає стурбованість у Євросоюзі, адже агресивна політика Росії залишається серйозною загрозою. На цьому сьогодні, 17 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM акцентував політолог Ігор Рейтерович.

“Насправді від Мюнхенської конференції залишилися досить неоднозначні враження. Нічого екстраординарного на ній не прозвучало. Навпаки, є розуміння, що нова адміністрація Дональда Трампа дійсно хоче сприяти завершенню війни Росії проти України. Звісно, в неї є свої погляди на це, вони загалом відповідають тим поглядам, які є в України та Європи. Питання більше виникають щодо механізмів, інструментів, які ця адміністрація готова використовувати для того, щоб сприяти завершенню російсько-української війни. І поки ще це питання залишається відкритим”, — зазначив політолог.

За його словами, європейців більше занепокоїли не стільки заяви щодо російсько-української війни, скільки заяви представників американської адміністрації щодо взаємовідносин між США та Європейським Союзом.

“Штати збираються дещо переглянути свої взаємини з Європейським Союзом, і вони про це досить відверто сказали. Як на це відреагує ЄС? Це важливе питання. Реакція в будь-якому разі буде, тому що настає нова реальність. Не те, що вона кардинально відрізнятиметься від попередньої, ні, але якісь нюанси будуть. І ці нюанси досить важливі. Саме тому європейці зараз досить активно проводять консультації. Я думаю, проводитимуть і надалі для того, щоб налагодити стосунки зі США, забезпечити ефективну та провідну роль ЄС у питаннях закінчення російсько-української війни. Для європейців це питання навіть більш актуальне, ніж для американців”, — констатував Рейтерович.

Він зауважив: на зустрічі європейських лідерів у Парижі, яка відбудеться після Мюнхенської конференції, буде обговорення, як узагалі реагувати на те, що відбувається.

“Зараз у взаємовідносинах між США і Європою у Європи є шанс, можливості та час для того, щоб виробити якусь спільну позицію. І виходячи з цієї позиції ухвалювати якісь рішення і взаємодіяти безпосередньо зі США. Загалом, я думаю, вони й будуть це робити. Зрозуміло, що це займе якийсь час. І не потрібно забувати, що в Європі теж є сьогодні різні підходи. Наприклад, Угорщина та Словаччина”, — зазначив політолог.

Він додав: виступ віцепрезидента США Джей Ді Венса став холодним душем для лідерів ЄС.

“А з іншого боку, цей холодний душ дозволив остаточно вийти зі сплячки, в якій деякі європейські країни або ЄС загалом перебували всі три роки повномасштабної війни Росії проти України. Для європейців багато речей були не актуальні, оскільки вони покладалися на безумовну військову підтримку з боку США й думали, що це триватиме весь час. Зараз вони повинні якось по-іншому реагувати — більш активно брати участь у всіх процесах. І це добре, оскільки тепер у них з’явився додатковий стимул, і вони цього стимулу повинні будуть дотримуватися”, — підсумував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Єврокомісія відвідає Київ у третю річницю початку повномасштабної агресії РФ проти України

Прямий ефір