3 серпня керівництво України розпочало переговори зі Сполученими Штатами Америки про двосторонню угоду про надання гарантій безпеки.
Це передбачено Спільною декларацією про підтримку України, що є основою для розробки відповідних двосторонніх угод.
Гарантії безпеки для України від США
В Україні розуміють, що країна не може вступити до НАТО, доки триває війна з Росією, однак керівництво держави розраховує на гарантії безпеки союзників уже зараз.
“Гарантії безпеки. Такі важливі для людей гарантії безпеки на шляху до НАТО. Я ще раз на цьому наголошую, потрібні саме гарантії безпеки на шляху інтеграції”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
В Офісі президента України вважають, що гарантії безпеки посилять прогрес України на шляху до майбутнього членства в Європейському Союзі та НАТО.
“Символічно, що саме Сполучені Штати Америки, наш найбільший стратегічний партнер, стали першою країною, з якою Україна розпочала цей процес. У такий спосіб ми створюємо успішну модель і для інших партнерів… Гарантії безпеки для України являтимуть собою конкретні та довготривалі зобов’язання, що забезпечать спроможність України перемагати та стримувати російську агресію в майбутньому. Це будуть чітко описані формати та механізми підтримки. Йдеться про оборонну та фінансову підтримку, а також про санкції та покарання агресора”, — наголосив глава Офісу президента Андрій Єрмак.
11-12 липня у столиці Литви Вільнюсі відбувся саміт НАТО, на якому було засновано Раду Україна — НАТО. У перший день саміту глави держав і урядів країн Альянсу затвердили Вільнюське комюніке, згідно з яким Україна буде членом НАТО, а вступ відбуватиметься без Плану дій щодо членства в НАТО, тобто за прискореною процедурою.
Крім цього, в рамках саміту країни G7 погодили спільну декларацію щодо довгострокової безпеки та економічної підтримки України.
“НАТО продовжує залишатися з вами й залишатиметься стільки, скільки буде потрібно”, — підтвердив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.
Країни “Великої сімки” домовилися працювати над забезпеченням стійких сил, здатних захищати Україну зараз і стримувати російську агресію в майбутньому.
Згідно зі спільною декларацією про підтримку, союзники надаватимуть допомогу в галузі безпеки та сучасного військового обладнання, розвитку оборонно-промислової бази України, тренуватимуть і навчатимуть Збройні сили України, а також зміцнюватимуть економічну стабільність країни.
Крім цього, представники G7 домовилися про те, що кожна країна окремо проведе переговори щодо угод про надання гарантій безпеки та допомоги Україні.
Читайте також: Україна має отримати надійні гарантії безпеки та об’єднати весь світ навколо формули миру Зеленського, — Єрмак на Aspen Security Forum
Огляд експертів
Про гарантії безпеки від США для України в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:
- Андрій Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Олег Шамшур, надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.);
- Ігор Рейтерович, політолог.
АНДРІЙ ПОДОЛЯК: У таких документах, як гарантії безпеки, необхідно прописати всі умови
— Зараз суб’єктність України набагато вища, і ми набагато чіткіше розуміємо свої завдання. Коли підписували Будапештський меморандум, тоді Україні здавалося, що досить просто широко розплющити очі й вірити всьому, що говорять нам наші партнери.
Що таке на сьогодні двосторонні переговорні майданчики, в рамках яких будуть напрацьовуватися ті чи інші гарантійні пакети? Тут потрібно буде структурувати, юридично виписати конкретно взаємні військові зобов’язання.
Мається на увазі, наприклад, постачання такої-то техніки в такій-то кількості з такими-то регламентаціями тощо. Тобто потрібно буде прописати і закріпити це юридично.
Юридично зафіксовано, що ми можемо отримати від того чи іншого контрагента тієї, чи іншої країни конкретні інструменти. Мені здається, що це хороша фіксація, принаймні, на цей період.
Навіть зараз, якщо ми це підписали, на той період, поки Україна буде розв’язувати питання логістичного вступу до військового альянсу і так далі, мені здається, це непогано. І знову ж таки, відмінність фундаментальна, що це потрібно скрупульозно юридично прописати, включно з взаємною відповідальністю, конкретні юридичні аспекти поставок тієї чи іншої техніки.
ОЛЕГ ШАМШУР: Допомога США — це не гарантії безпеки
— Я думаю, що це перш за все, важливо саме зараз – переговори про гарантії безпеки — коли Україна веде війну проти російської агресії. Є заява і її імплементація через двосторонні угоди. Одна з них і, можливо, найважливіша — зі Сполученими Штатами.
Ця угода визначає всі рамки допомоги з боку США Україні у відбитті російської агресії. У цьому плані це дуже важлива угода.
Водночас потрібно бути реалістами, не треба обманювати себе. Це не гарантії безпеки, це допомога, яка критично необхідна Україні, але це не гарантія безпеки. І єдиною гарантією безпеки стане членство України в НАТО.
До цього це буде допомога, допомога у відбитті агресії. Так само як ізраїльська модель, вона теж, у принципі, про цю допомогу у відбитті агресора. І для того, щоб показати агресору, що за агресію буде ціна, буде постійна допомога з боку партнерів.
У цьому випадку від нашого головного партнера Сполучених Штатів Америки. Але це, на жаль, не гарантія безпеки.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Сьогодні вже багато країн готові підписати гарантії безпеки з Україною
— Я думаю насамперед ця допомога відрізнятиметься тим, що вона розрахована на певний час з дуже чіткою програмою, яка буде прописана по місяцях. Можливо, півріччями, залежно від того, яку форму буде обрано для підписання цих гарантій.
Вона буде дуже деталізована, і стосуватиметься як поточних проблем, запитів, які є з боку Збройних сил України, так і питань такого стратегічного характеру, що стосуються реформування нашого сектору, національної безпеки і оборони.
І ще є один дуже важливий ключовий момент, коли ми говоримо про ці безпекові гарантії: навіть за прикладом ізраїльської моделі є одна дуже важлива політична та стратегічна відмінність: Ізраїль ніколи не підіймав, не підіймає та навряд чи буде порушувати питання свого вступу до НАТО.
Для України та наших партнерів це є, по суті, вже вирішеним питанням. Йдеться виключно про терміни та особливості цієї інтеграції, що, безумовно, залежить від закінчення від російсько-української війни.
Тому ці гарантії є не замінником, а фактором, який сприяє просто посиленню цієї інтеграції, і буде покликаний надати Україні необхідну допомогу в той час, поки ця інтеграція перебуватиме на тому чи іншому етапі. Це ключові моменти, які відрізняють ті безпекові гарантії, які Україна отримає спочатку від Сполучених Штатів Америки, потім зрозуміло і від інших країн.
Тому що станом на сьогодні досить велика кількість держав уже заявили про те, що готові такі гарантії підписати з Україною. Але зрозуміло, що ініціатива саме від США, буде певним сигналом іншим країнам. І за обсягом тих гарантій, і за цим планом, який буде підписаний, значною мірою, буде залежати і те, які гарантії будуть надавати інші держави.
Читайте також: Політичний фундамент уже закладається, — Фесенко про гарантії безпеки для України