Чи допоможе Пхеньян Москві з постачанням зброї, і що попросить натомість — думка аналітика

Володимир Путін і Кім Чен Ин. Фото: ap.org

За останній час у російських окупантів у вісім разів зменшилася кількість снарядів, які вистрілюються. Намагаючись вирішити ситуацію, Кремль був змушений звернутися по допомогу до Північної Кореї. Ба більше, росіяни шукають снаряди та військову допомогу в Ірані, в африканських країнах. І це — не від хорошого життя. Про це сказав в ефірі телеканалу FREEДОМ військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

“Думаю, це не від хорошого життя. Окремі видання пишуть, що в РФ нібито є величезна кількість снарядів, мовляв 2 млн вони виробляють на рік. Але в “жирні” 2000-ті, 2010-ті, коли барель нафти коштував 120 дол., навіть до 140 дол. злітав, коли газ продавався, коли російський паспорт котирувався, вони виробляли від 1,5 до 1,7 млн снарядів на рік. Звідки взялися 2 млн зараз, у такий важкий період для Росії, коли і долар по 100 рублів тощо, незрозуміло. Тому я більше, ніж упевнений, що не від хорошого життя вони поїхали до Північної Кореї. І Іран — це теж показник. У країнах Африки росіяни також активно шукають снаряди”, — зазначив гість ефіру.

Водночас аналітик зазначив, що про серйозний снарядний голод у РФ поки що говорити передчасно.

“Думаю, що обмеження серйозні є. Але знову ж таки, говорити про те, що все погано, дуже погано, не доводиться. Труднощі є, це потрібно сказати”, — уточнив Ступак.

Він звернув увагу на те, що незважаючи на запаси, наявні в Північної Кореї, ніхто не знає, в якому все це стані.

“До кінця незрозуміло, як вони живуть, за рахунок чого, скільки в них запасів. Ми бачимо, що вони роблять постійно наголос на артилерію — показують навчання, величезна кількість, постійно погрожують усім. Там багато залишилося боєприпасів з часів Корейської війни. Залишилися боєприпаси, які передавав їм Радянський Союз. Це ті калібри, які підходять під те, чого РФ потребує. Це артилерія, танки, системи залпового вогню. Усе це є, але ніхто достовірно не може сказати, в якому воно технічному стані, чи злітає воно, чи вибухає воно? Ніхто цього точно не знає. Є великі питання”, — пояснив аналітик.

До того ж, у Пхеньяні можуть спробувати продати росіянам “неліквід” за хорошою ціною, вважає експерт.

“Ми прекрасно розуміємо, що Північна Корея — це не простачки, на намисто не виміняєш боєприпаси. А якщо виміняєш, то отримаєш хороший неліквід. У них є боєприпаси, вироблені в 1950-1960 роки, до 1980-х років. У них є термін придатності якийсь, він закінчується, і в Північній Кореї дуже добре спробують продати це за вигідною ціною. А що можуть попросити в Північної Кореї — це вже окреме питання”.

За його словами, ніхто достовірно не знає, що може Пхеньян забажати від Москви натомість, адже Північна Корея — це дуже закрита країна.

“Я хочу нагадати, що Північна Корея — це країна, що здійснила наймасовішу крадіжку автомобілів в історії людства. У 1970-ті роки вони замовили в уряду Швеції понад тисячу автомобілів “Вольво”. Їх відправили в Пхеньян і досі там не розрахувалися, навіть не планують цього робити. Тобто потрібно розуміти, з ким РФ має справу. Якщо Північна Корея попросить щось натомість, то це буде ой, як серйозно. І РФ доведеться йти на поступки”, — сказав Ступак.

Варіації того, що може попросити Північна Корея, найрізноманітніші, продовжив він. Від продуктів харчування до сучасних технологій.

“Це може бути трохи їжі, трохи технологій. Це може бути якась частина високотехнологічної техніки, наприклад, Су-35, — винищувачі покоління 4 плюс. Їх у РФ близько 120 одиниць виготовлено. Якийсь десяток вони можуть отримати. Якась частина приїхала в Іран, тоді чому б у Північну Корею їх теж не відправити? Тим більше, що Кім Чен Ин їздив на виробництво, оглядав. Я думаю, що він зацікавлений. Тут питання торгів: що захочуть і що зможуть запропонувати”, — зазначив Ступак.

Також експерт звернув увагу на роль Китаю в цій ситуації.

“І третє питання — на що погодиться Китай, тому що під час зустрічі Кім Чен Ина і Путіна у Владивостоці дуже негласно, тихесенько був присутній член політбюро Китаю, який просто спостерігав за всім, щось записував, щось позначав. Я думаю, що роль Китаю в такій можливій співпраці дуже навіть вирішальна”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: У Північної Кореї немає достатнього потенціалу для допомоги Росії, — керівник Центру військово-правових досліджень

Раніше держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен заявив, що США розглядають співпрацю Росії та Північної Кореї як “вулицю з двостороннім рухом, яка стає дедалі небезпечнішою”.

Прямий ефір