Чи чекати на похід “вагнерівців” на Київ або на Москву — прогнози експертів

Володимир Путін, Олександр Лукашенко та Євген Пригожин. Колаж: glavred.info

Домовленість “відійде в Білорусь” стала несподіваним для багатьох кінцем блискавичного наступу на Москву ПВК “Вагнер” під керівництвом Євгена Пригожина 23-24 червня.

Версій того, що буде робити в Білорусі організатор заколоту в РФ, є кілька. Серед них — повторний марш-кидок на Москву та новий наступ на Київ.

“Вагнерівці” в Білорусі

 “Найдобріші” відносини самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та засновника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина почалися з кінця липня 2020 року зі скандального “непорозуміння”.

Тоді 32 членів ПВК “Вагнер” було затримано на території Білорусі. Лукашенко думав, що їх надіслали з Москви для дестабілізації ситуації напередодні білоруських президентських виборів 9 серпня 2020 року. Він обурювався, називав “вагнерівців” “бандитами з брудними намірами” і вимагав пояснень від Росії.

З’ясував ситуацію із президентом Білорусі сам Пригожин. Запевнив, що бійці ПВК “Вагнер” через Мінськ їдуть до Африки.

Як виявилося пізніше, “вагнерівців”, частина яких брали участь в окупації Донецької та Луганської областей у 2014 році, тоді “вели” спецслужби України. Вони планували посадити літак із ними у Києві.

Як би там не було, після цього інциденту президент Білорусі періодично сипав компліментами у бік творця ПВК та любовно називав його Женею. Той своєю чергою посилав дифірамби у бік Лукашенка.

Так, наприклад, після того, як 23 травня 2021 року білоруські силовики посадили в Мінську літак, який летів з Афін до Вільнюса, і заарештували його пасажирів — опозиціонерів Романа Протасевича та Софію Сапегу, Євген Пригожин просто-таки вихваляв Лукашенко.

“Слава, слава Лукашенку! Поважаю, схиляюсь, усім серцем підтримую. Велика людина, яка зупинила покидьків і не дала сцяти йому в обличчя”, написав він у Telegram.

Нинішнє втручання білоруського президента у заколот, влаштований Євгеном Пригожиним у Кремлі, також пояснили “особистим знайомством” Олександра Лукашенка із засновником ПВК “Вагнер”.

“Це була його особиста ініціативна пропозиція, яка була погоджена з президентом Путіним”, повідомив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

27 червня Олександр Лукашенко підтвердив, що Пригожин перебуває у Білорусі.

Є докази того, що його авіалайнер Embraer Legacy 600, а також літак, що його супроводжував, дійсно приземлялися в Мінську.

У мережі почали поширюватися повідомлення, що Пригожин зупинився у готелі Green City на околиці Мінська.

Проте 27 червня ввечері літак Пригожина вилетів із Мінська та взяв курс на Москву. Це викликало чергову серію питань: засновник ПВК “Вагнер” відлетів чи залишився у Білорусі?

В той же час, найманцям ПВК “Вагнер” Лукашенко пропонує облаштовуватись “за власний рахунок”.

“Ми їм запропонували одну із покинутих [військових] частин. Будь ласка, паркан є, все є. Ставте намети. Чим можемо, допоможемо. Поки що визначаться, чим їм займатися”, зазначив Лукашенко.

При цьому масового переходу “вагнерівців” до Білорусі поки що не зафіксовано.

У свою чергу президент Росії Володимир Путін закликає учасників ПВК або підписувати контракт з Міноборони РФ або розійтися по домівках.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що загони ПВК “Вагнер” навряд чи матимуть змогу загрожувати Україні з території Білорусі.

“Я не можу сказати, наскільки вони комусь загрожуватимуть на території Білорусі, бо вважаю, що контингент цей буде не дуже великий”, цитує Зеленського “Українська правда”.

За словами президента України, істотну частину “вагнерівців” знищено в боях. Водночас, українська армія контролює ситуацію на північному кордоні.

Оцінюємо можливість загрози з експертами

Про те, наскільки сьогодні сильна ПВК “Вагнер”, чи можуть бойовики знову піти на Москву, і чи є загроза наступу на Київ з боку Білорусі “вагнерівців” — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Анна Красуліна, прес-секретарка Світлани Тихановської;
  • Ян Матвєєв, військовий аналітик;
  • Ольга Курносова, головний редактор порталу After Еmpire;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Довіри до Пригожина немає

— Я не бачу майбутнього ПВК “Вагнер”. Хіба що вони оберуть нового лідера і спробують реалізувати те саме, що ми бачили зараз, але вдало. Але це навряд.

Ніхто не дозволить Пригожину більше грати у такі ігри. Навіть під приводом того, що він готовий піти та особисто померти у боях на українських фронтах. Все. Довіри нема.

І ось це дуже важливо, оскільки Пригожин, напевно, усвідомлював усі ризики, коли йшов на цю угоду. Що таке особисті гарантії Путіна? Скільки разів Путін не стримував свого слова? Обманював і брехав?

Я не знаю, як пояснити таку довіру Пригожина до слів Путіна. Знову ж таки — всяке може статися: нещасні випадки, катастрофи… Не обов’язково пряме вбивство.

Я не бачу на сьогоднішній день, щоб Пригожину довіряли. Він втратив цю довіру.

АННА КРАСУЛІНА: Для того, щоб йти з Білорусі на Київ, немає людей

— Пригожин спочатку з’їсть Лукашенка, а потім знову візьметься за Путіна. Є дуже багато питань щодо розвитку ситуації.

Для того, щоб розпочати наступ ПВК “Вагнер” з території Білорусі на Київ, треба зняти людей з фронту та оголити десь лінію. У ситуації ослаблення вони не мають сил для того, щоб розтягувати і збільшувати довжину фронту.

Зрозуміло, що знову може бути використано білоруський напрямок, але зараз ми не бачимо до цього жодного руху. Білоруський народ як не був добрим тилом для російських військ, так і не став, і не буде добрим тилом для російських військ.

ЯН МАТВЄЄВ: Пригожин зможе керувати лише обмеженою кількістю “вагнерівців”

— Після того, що сталося, я не думаю, що домовленість, яка була досягнута, включає можливість збереження великого угруповання ПВК “Вагнер”. Це не має сенсу.

Пригожин показав, що він становить загрозу, якщо йому на думку щось спаде. Залишати йому під командуванням великі сили просто небезпечно і безглуздо. Путін та Лукашенко на таке не підуть.

Якась кількість “вагнерівців” може залишитися з ним, але це буде обмежена кількість. Не як казали, що кілька таборів по 8 тис. осіб. Це очевидне перебільшення.

Самі “вагнерівці” все ще сидять у своїх таборах та їх, напевно, активно зараз переманюють підписати контракти з різними російськими підрозділами: як із підрозділом Міноборони, так і з різними добровольчими батальйонами.

Думаю, що Путін і військове російське керівництво розраховують на те, що більшість “вагнерівців”, не запеклих найманців, які з Пригожиним давно там ще в Африці, у Сирії були, а нещодавно набрані, залишаться у складі російської армії і посилять її.

Частина, напевне, поїде до Білорусі з Пригожиним.

Не виключено, що вони стануть приватною армією Лукашенка на випадок проблем усередині. Додатковою бойовою силою, яка, на думку Лукашенка, має захистити його від народного повстання.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Марш-кидок на Москву 2.0 буде залежати від поведінки Путіна

— Зараз, на мій погляд, марш-кидок 2.0 неможливий насамперед тому, що й марш кидок 1.0 був не про зміну влади в Москві, а він був виключно про те, щоб зберегти фінансування та зняти Шойгу.

У Пригожина поки що немає мети сісти в крісло президента. Він її не ставив. Чи ставитиме він її завтра? Не знаю.

Багато в чому це буде залежати від того, наскільки він почуватиметься у безпеці, наскільки Путін готовий дотримати свого слова.

Ми ж знаємо, що Путін свого слова не дотримується. Він бреше, як дихає. І в цьому сенсі мені здається, що дні Пригожина пораховані. Але, може, я помиляюся.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Пригожин на Москву не піде, але Лукашенко може

— Якщо говорити про якийсь кидок на Москву 2.0, то Пригожин уже своє відпрацював. Якщо хтось і очолюватиме цей марш кидок, то не він. Він більше не вселяє довіри.

Це може бути якась інша особа. Той самий Дмитро Уткін, який на сьогоднішній день себе ще не дискредитував. Адже він не брав на себе відповідальності, не робив гучних заяв. Або взагалі абсолютно непередбачувані особи. Можливо, буде поворот, що Олександр Лукашенко очолить щось подібне для боротьби з корупцією в сусідній союзній державі. Можуть бути різні варіанти.

У цій усій історії слід звернути увагу на те, що практично всі дискусії, які зараз проводяться про Пригожина у Білорусі, про командний склад “вагнерівців” у Білорусі, це всі розмови на рівні чуток — одна бабка сказала.

Розміщення ПВК “Вагнер” у Білорусі… Це в якій кількості? Скільки їх там має бути, щоб становити загрозу? Тисяч 8, мабуть, як варіант? Приблизно стільки було у марші на Москву. Це досить серйозне угруповання, для якого потрібно готувати відповідний плацдарм.

Що найцікавіше — 8 тис. “вагнерівців” — це практично 60% від нинішньої боєздатної частини білоруської армії.

Мені просто цікаво, чи Лукашенко готовий розміщувати на території своєї республіки таку кількість, м’яко кажучи, не зовсім контрольованих головорізів. Тут багато питань виникає насправді.

8 тис. осіб не становитимуть небезпеки ні для Польщі, відверто кажучи, ні для України, бо це не та кількість, яка може становити небезпеку для країн, які готові захищати свою територію від проникнення цієї зграї. Україна спромоглася впоратися з 40 тис. елітних підрозділів російських окупаційних військ, які ще на початку російського вторгнення зайшли на територію України з Білорусі.

Марш на Москву вони могли організувати, тому що влада Росії досить безвольна і безхребетна. Там не здатні вирішувати внутрішні проблеми та внутрішні загрози.

В Україні з такими загрозами розправляються дуже швидко. Цю колону просто було б знищено у Чернігівській області на кордоні з Білоруссю, як тільки вона б перетнула кордон. От і все.

Не виключено, що навіть відпрацювати могли б і на випередження.

Польща — аналогічно. Польща на сьогоднішній день є країною, яка має другу серед країн НАТО армію в Європі з боєздатності.

Читайте також: Що чекає на “вагнерівців” після заколоту Пригожина — прогнози експертів та глядачів телеканалу FREEДОМ

Прямий ефір