Керівництво Польщі та країн Балтії висловлюють побоювання з приводу того, що бойовики приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” будуть перекинуті в так званий Сувалкський коридор.
Цей об’єкт розташований на польсько-литовському кордоні, недалеко від білоруського міста Гродно, і отримав свою назву від міста Сувалки на сході Польщі, де проживають 70 тисяч осіб.
Загроза Польщі та балтійським країнам
Сувалкський коридор має велике стратегічне значення, оскільки є кордоном між країнами Балтії та іншими країнами Європи. Це ділянка кордону Польщі та Литви протяжністю близько 100 кілометрів.
Ця територія з’єднує Литву, Латвію та Естонію з іншою частиною Європейського Союзу і країнами НАТО і відокремлює Калінінградську область РФ від Білорусі.
У разі атаки армії РФ або бойовиків ПВК “Вагнер” Литва, Латвія та Естонія можуть бути відрізані від своїх західних союзників, зокрема, від Польщі та інших європейських держав.
Як заявив секретар Національного комітету безпеки і оборони Польщі Збігнєв Гофман, спільні навчання білоруської армії та групи “Вагнер” є провокацією.
“Національний комітет безпеки і оборони проаналізував можливі загрози, і міністр національної оборони Маріуш Бланшар ухвалив рішення перемістити наші військові формування із заходу на схід Польщі. Завдання цих підрозділів — тренування, а також стримування потенційного агресора”, — наголосив Збігнєв Гофман.
Водночас якщо російська армія або бойовики “Вагнера” штурмуватимуть Сувалкський коридор, керівництво НАТО вважатиме це приводом для запуску 5-ї статті статуту Альянсу, в якій ідеться про те, що, якщо “одна держава Північноатлантичного альянсу стає жертвою збройного нападу, всі інші держави вважатимуть цей акт насильства збройним нападом на всі країни НАТО”.
Водночас самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Сувалкський коридор знаходиться за межами країни, і він їм абсолютно не потрібен.
“Слухайте, Сувалкський коридор не в Білорусі. Ми не переміщаємося цим коридором, ні до коридору. Нам він тисячу років не потрібен. Головне, щоб було спокійно”, — сказав Лукашенко.
Також він заявив, що армія Білорусі буде переміщати свої військові підрозділи так, як вважає за потрібне. За його словами, держави, що межують із Білоруссю, нібито мають “бути вдячні” за те, що він запросив ПВК “Вагнер” у свою країну.
“Ми за планом вибудовуємо оборону, виходячи з досвіду навіть цих “вагнерівців. Нехай ще скажуть білорусам і мені спасибі за те, що ми запросили до себе цих бійців. А це не одна тисяча. Я навіть не хочу називати. Загалом сьогодні у них під контролем понад 30 тисяч осіб. Це хлопці, заряджені на війну… Тому нехай моляться, що ми тримаємо їх, ще якось забезпечуємо. Тому мені дорікати не треба, а нехай скажуть спасибі”, — заявив Олександр Лукашенко.
Військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко зазначив, що заяви про захоплення Сувалкського коридору насамперед походять від російських пропагандистів.
На його думку, без використання важкої техніки, бронетехніки та артилерії ПВК “Вагнер” не буде проривати близько 100 км Сувалкського коридору, який добре захищений польською та литовською арміями.
“Від “вагнерів” для Польщі, а також Литви і Латвії може бути тільки загроза диверсійно-терористичної діяльності в прикордонній зоні. Інші загрози виключаються. Якщо тільки у Москви немає мети повністю позбутися ПВК “Вагнер” і кинути їх у суїцидальну місію. Але це не так. Жешув може спати спокійно”, — підкреслив Коваленко.
Читайте також: ПВК “Вагнер” у Білорусі — це вже провокація, Путін хоче відкрити Північний фронт, — Ауштравічюс
Думки експертів
Про можливий штурм бойовиками ПВК “Вагнер” Сувалкського коридору і про те, що чекає на “вагнерівців” у Польщі, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Валерій Мацкевич, білоруський політик, представник Координаційної ради демократичних сил Білорусі;
- Тетяна Мартинова, білоруська журналістка, засновниця групи “Досить боятися”;
- Вадим Можейко, координатор білоруської експертної мережі “Наша думка”;
- Анна Красуліна, прессекретарка Світлани Тихановської.
ВАЛЕРІЙ МАЦКЕВИЧ: Сувалкський коридор — уже давно не актуальна тема
— Ми зараз чуємо про Сувалкський коридор, про цю тему, яка вже давно в сьогоднішній конфігурації, по суті, не має своєї актуальності. Але якщо повертатися до питання про Лукашенка і “вагнерівців”, то ми сьогодні до кінця не можемо стверджувати, що Лукашенко має якийсь вплив або здатен наказувати “вагнерівцям”.
Так, звичайно, були висловлювання Пригожина в тому самому таборі, які побудували для ПВК “Вагнер”. Потім, що вони збираються зробити з білоруської армії другу армію у світі, то незрозуміло, яка перша, на думку Пригожина.
Що вони збираються поводитися тихо, мирно. Ну і, власне, шлях їх в Африку зі слів Пригожина. І, на мій погляд, це досить така твереза версія. Я думаю, що рано чи пізно ці солдати удачі там опиняться, оскільки все-таки у Лукашенка просто немає тих коштів, щоб утримувати таку армію найманців на території Білорусі.
Та й як сам Лукашенко проговорився, що вони його напружують і, я думаю, ще будуть напружувати, тому що Лукашенко звик до того, що у нього є монополія на насильство в Білорусі.
А “вагнерівці” вже сьогодні навіть у магазини місцеві ходять із табельною зброєю, починають поводитися агресивно, і це тільки може спровокувати ще швидші народні заворушення, ще швидші спонукати білорусів знову виражати більш активно свою громадянську позицію де-небудь на Поліссі, просто можуть підняти на вила.
ТЕТЯНА МАРТИНОВА: Провокації в Сувалкському коридорі почалися не вчора
— Сувалкський коридор — це така стара пісня про головне щодо його можливого штурму різного роду відморозками. Було написано багато всяких планів роботи, дисертацій, отримано погони офіцерам із країн НАТО, тому що охорона цього коридору і можливі провокації в цьому регіоні не вчора все почалися. Це завжди було.
Так от, ми маємо від 3 до 5 тисяч бандитів. Так, стрілецька зброя, негідна форма — і на цьому все. Ну і ще нібито недоумкуватість і відвага додається до цього.
Звісно, Лукашенко буде загострювати ситуацію на кордоні. По-перше, йому потрібні інформаційні приводи. По-друге, йому за щось потрібно ненавидіти Європу, тобто просто ненавидіти її за гей-паради і НАТО.
І там ще присутня містична позиція, що нібито Захід хоче завоювати Білорусь. Цього мало, треба ще щось. Я б хотіла нагадати, що рівень маразму в Білорусі сягнув такого рівня, що один із головних каналів пише, що Брест у 1944 році був звільнений від військ НАТО, які тоді називалися військами Гітлера.
ВАДИМ МОЖЕЙКО: Заяви Лукашенка — це зовсім не жарти
— Насамперед, я вважаю, що триваюча ескалація і провокації, які тривають зараз щодо Польщі, насамперед, несуть загрозу самій Білорусі, тому що, в кінцевому рахунку, дії Лукашенка благополучно продовжують програвати Путіну.
Ми бачили останніми тижнями, які заяви робив Путін про те, що після Другої світової війни території несправедливо Польщі віддали. Загалом, дуже все нагадує розмови Путіна про Україну.
І в цьому сенсі, звісно, ці провокаційні заяви Лукашенка про “екскурсію до Польщі” — коли треба, до речі, він уміє жартувати, у нього не дуже погане почуття гумору — у цьому випадку це, звісно, зовсім не жарти, а погрози і провокації. І звісно, це створює всі загрози і наслідки для Білорусі.
Тому що якщо ми собі уявимо таке божевілля, як військовий конфлікт Росії або її проксі з Польщею з території Білорусі, то, прямо скажемо, в білоруській історії це, на жаль, не раз бувало, коли Захід і Схід воювали на території Білорусі, незалежно від того, як закінчувалися ці конфлікти.
Я сумніваюся, що “вагнерівці” могли б іти на Варшаву проти військ НАТО, тим паче зараз без важкої техніки. Тому, зрештою, це все дуже небезпечна гра, яку веде Лукашенко, і яка дійсно створює загрози насамперед для самої Білорусі.
АННА КРАСУЛІНА: Необхідно бути готовими до будь-яких провокацій з боку ПВК “Вагнер”
— Щодо небезпеки того, що справді “вагнерівці” рушать на Сувалкський коридор, так і є. Дійсно, нападати на країни НАТО було б украй нераціонально.
Однак, розумієте, в чому хитрість? Хитрість у тому, що нераціонально було і нападати на Україну, а вони це зробили. Таким чином, слід враховувати те, що ці диктатори Лукашенко і Путін можуть вчинити, зокрема, і нераціональні, з нашої точки зору, дії.
Провокації, природно, можливі. Які можливі наші кроки у відповідь? Найголовніше — необхідно чітко заявити про те, що ПВК “Вагнер” розглядають як збройні частини російської армії або, принаймні, контрольовані Росією збройні сили.
Тому що в іншому випадку, якщо розглядати їх як якесь бандитське угруповання, яке діє на свій страх і ризик, то в цьому випадку має бути завдано удару у відповідь тільки по цьому бандитському угрупованню, не більше того. Тобто в цьому випадку нам потрібно чітко заявляти, що удар у відповідь буде завдано по центру ухвалення рішень.
Ось якщо це Польща і Литва, і країни НАТО будуть заявляти чітко, ясно і регулярно, то в такому разі ймовірність цих провокацій реально знизиться. Відтягувати туди українські сили не вийде, тому що в цьому місці українські війська не перебувають. Це Литва і Польща. Це північніше, ніж український кордон.
Що стосується можливостей, про які говорили раніше, про те, що можна рушити вздовж польського кордону туди, до півночі Білорусі, краєм України, щоб відрізати постачання польського і натовського озброєння, яке надходить в Україну, то це вкрай складно. Там і заміновані ті дороги, які залишилися, там болотиста місцевість, пройти там неможливо.
Тільки дуже сильний удар може прорвати оборону, пройшовши дорогами. Але цей вузький видатний клин дуже легко може бути відрізаний з півночі. І після цього це буде котел, у якому ці сили будуть знищені. Тобто там насправді така географічна ситуація, що вкрай складно зробити такі ось такі удари.
Інша річ, що до провокацій треба бути готовими. Це означає, що треба дуже уважно дивитися за тим, що відбувається в Білорусі з цими силами. Наразі це близько 5 тисяч осіб, це частини, які перебувають практично в центрі республіки Білорусь, далеко від кордонів, вони не біля кордонів. Отже, вони не мають у своєму розпорядженні зараз важкого озброєння, деяку кількість бронемашин і все.
Тобто без цього озброєння з тим, що у них є зараз для Литви, Польщі, України, це не є небезпечним. Ну, зрозуміло, що ми маємо справу з двома диктаторами, які мислять у категоріях розширення імперії, не звертаючи уваги на втрати. Тож треба мати це на увазі.
Читайте також: Путін рано чи пізно втягне Білорусь у війну проти України, — Гетьман про підготовку теракту на НПЗ