Чотири врятовані життя за одну ніч: у Львові лікарі провели унікальні операції з трансплантації (ВІДЕО)

Операційна. Скріншот: uatv.ua

У львівському Першому медичному об’єднанні провели першу в українській лікарській практиці успішну трансплантацію комплексу підшлункова залоза — нирка. Водночас лікарі одномоментно виконали ще три складні пересадки: легень, серця та печінки. Така комплексна трансплантація в одній лікарні, проведена за одну ніч, в Україні відбулася вперше. За минулий рік у лікарні зробили майже 100 трансплантацій різних органів, повідомляє FREEДОМ.

Коли мешканці Рівненської області Олені Ткачук було п’ять років, їй поставили діагноз цукровий діабет. Підшлункова ще тоді перестала виробляти інсулін, а після вагітності в Олени відмовили ще й нирки.

“Народила дитину, і тоді почалися проблеми з нирками. Коли дитині було дев’ять років, пішла на діаліз. Взагалі лікарі мені казали, що якщо я народжуватиму, то в майбутньому піду на діаліз, але я була до цього готова. Я вважаю, народження дитини — важливіше. Для мене в пріоритеті було народити дитину”, — розповідає Ткачук.

Операція з трансплантації тривала дев’ять годин. Протягом шести годин їй пересадили підшлункову залозу, а ще понад дві години тривала пересадка нирки. Органи запрацювали одразу на операційному столі.

“Це надскладна операція — два органи пересаджується, а сама підшлункова залоза — це дуже складний орган, це як ядерний реактор, який займається як екзокринною, так і ендокринною функцією різних гормональних процесів. Цей орган дуже чутливий для пересадки, і, щоб він прижився, потрібно дуже багато технічних частин зробити”, — пояснює генеральний директор Першого медичного об’єднання Львова Олег Самчук.

Юрій Ткачук, чоловік Олени, — військовослужбовець. Його відпустка збіглася з операцією дружини. До лікарні він приїхав просто з фронту.

“Будь-яка операція, я так це можу описати, — це як вихід на бойове завдання. Від тебе дуже багато залежить, від ворога, тобто, хвороби, і від твоїх друзів, тобто, лікарів. Вона постійно переживала через поїздки на гемодіаліз. Останнім часом опускалися руки, але я говорив, що в нас усе вийде. І в нас вийшло!” — заявив Юрій Ткачук.

Шанс на друге життя Олена та ще троє українців отримали завдяки важкому рішенню родини чоловіка, який помер через інсульт. Йому було 42 роки. Медики в лікарні констатували смерть мозку, після чого родина дала згоду на донорство.

“Я хочу сказати їм спасибі за те, що вони так вчинили. Говорили, що тільки 50% людей дають дозвіл, і вони належать до тих 50% найкращих людей. Я вважаю, що Богу не потрібні наші органи, Богу потрібна наша душа. Я їм дуже вдячна, вони подарували мені шанс на нормальне життя”, — зазначила Олена Ткачук.

Трансплантацію легень провели чоловікові з Донбасу. Він останні три роки жив тільки за допомогою кисневої підтримки. Печінку трансплантували 43-річному жителю Закарпаття, а серце пересадили 48-річному львів’янину. Таким чином, уперше в Україні за одну ніч лікарі врятувати одразу чотири життя.

За 2022 рік у Львові провели 97 операцій із трансплантації. Медики пересадили сім сердець, 12 печінки та 78 нирок. Цього року вже зробили три трансплантації легень. У планах лікарів — у кілька разів збільшити кількість трансплантацій на рік.

Читайте також: Понад 30 операцій за тиждень: в Івано-Франківську медики зі США та України лікували українських захисників (ВІДЕО)

Прямий ефір