Понад 200 експертів, політиків і державних діячів із десятків країн світу зібралися в столиці Румунії, Бухаресті, на першу Чорноморську безпекову конференцію. Учасники заходу обговорили виклики, що їх кинула країнам Чорноморського регіону російська військова агресія, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Чорноморська безпекова конференція була організована в рамках Кримської платформи. Учасники аналізували історію, динаміку та можливі сценарії розвитку російської агресії проти України та її завершення.
“У нас одна головна проблема — це, звісно, агресія Російської Федерації, тому що вона присутня не тільки на землі, а й на морі. По суті, для того, щоб Чорноморський регіон був безпечний і нормально розвивався, так само необхідно закінчити війну. Ба більше, фактично російські дії на морі почалися раніше, ніж агресія 24 лютого. І це не тільки окупація Криму і, відповідно, територіальних вод, це не тільки інциденти 2018 року в Керченській протоці, але згадайте блокування портів, яке відбулося за місяць до лютневої атаки”, — сказала директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики “Українська призма” Анна Шелест.
Проблему чудово розуміють не тільки в Україні, а й у всіх інших країнах регіону та далеко за його межами.
“Росія, яка агресивно напала на Україну, — це безпекова небезпека не тільки для цього регіону, а й усієї Європі. І оскільки Литва надає всіляку допомогу Україні, я маю сказати, що ми маємо бути там, де вирішуються питання і регіональної, і європейської безпеки”, — сказав міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Російська агресія змусила всі країни регіону замислитися про колективну безпеку, а позиції Румунії, України та Молдови стали особливо близькими. Адже вони, як ніхто інший, розуміють рівень загрози з боку Росії, і різною мірою, але буквально перебувають на передовій протистояння російській агресії.
“Ми в Молдові відчуваємо глибоку солідарність, відчуваємо вдячність до України за опір. Ми вдячні її суспільству, керівництву, армії за можливість чинити опір. Захищаючи Україну, вони роблять те ж саме для Молдови”, — сказав міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску.
На Молдову Росія серйозно тисне політично, намагаючись змінити законно обраний уряд. Румунія розташована на східному фланзі НАТО, який останній рік посилено зміцнюється після того, як Росію було визнано головною загрозою для безпеки в регіоні.
“Це ясно, що Україна необхідна для нашої майбутньої європейської безпеки. Румунії на національному рівні більш ніж просто зрозуміло, що зміцнення безпеки України та Республіки Молдова означає зміцнення нашої власної безпеки”, — зазначив міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску.
Україна захищає свою незалежність, територіальну цілісність і суверенітет.
“Порушення агресором усіх існуючих принципів міжнародного права та порядку вимагає перегляду найважливіших аспектів регіональної безпеки. Це в інтересах усіх країн регіону”, — заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
Україна, Молдова та Румунія підписали тристоронню декларацію для того, щоб активізувати зусилля щодо забезпечення повноправного членства України та Молдови в Європейському Союзі. Також Румунія сприятиме вступу України до НАТО. Україна, Румунія та Молдова висловили готовність тісно співпрацювати з метою зміцнення спільного потенціалу з протидії російській пропаганді, посилення безпеки та стійкості суспільства до дезінформації. Країни підтримали формулу миру президента України Володимира Зеленського.
Під час самої конференції часто згадували НАТО, адже дедалі більше країн бачать у цій організації можливість забезпечити мир у Чорноморському регіоні. Та й у самому НАТО вже з більшою впевненістю говорять про можливість розширення.
“Я підтримую ідею експертів інтегрувати системи протиповітряної та протиракетної оборони України та союзників НАТО в регіоні Чорного та Балтійського морів. Час перетворити Чорне море на те, чим стало Балтійське море в НАТО. Ця війна показала, що безпека регіону неподільна. Загроза для одного — це загроза для всіх”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Країни Чорноморського регіону об’єднують спільні проблеми та виклики, і вони готові вирішувати їх спільно.
“Ідеєю було зібрати чорноморські країни, інших гравців, і сказати, давайте узгодимо, що має бути стратегічне бачення. Я думаю, що ми досягли цієї мети”, — сказала перший заступник міністра закордонних справ Еміне Джапарова.
Читайте також: Країни ЄС та НАТО не мають чіткої стратегії в Чорному морі, сьогодні важливо скоординувати дії, — Джапарова