Країни Чорноморського регіону, зокрема Україна й Туреччина, підтримують одна з одною конструктивні та предметні відносини, і лише Росія безпідставно прагне панувати в акваторії Чорного моря. Про це заявив президент Володимир Зеленський, беручи онлайн-участь у 14-му щорічному Аспенському безпековому форумі (Aspen Security Forum). Про це сьогодні, 22 липня, повідомляє FREEДОМ з посиланням на пресслужбу глави держави.
Під час заходу президент відповів на запитання журналіста CNN, впливового політичного аналітика й експерта в галузі міжнародних відносин Фаріда Закарії та заступниці прем’єр-міністра Канади Христі Фріланд.
“Усім нам треба не забувати: Чорне море — це море всіх наших держав і людей. Воно не належить Російській Федерації. Там є Україна, є Туреччина, Румунія, Болгарія. Ми розмовляємо з усіма країнами Чорноморського узбережжя — предметні прагматичні людські відносини і, що дуже важливо, правові відносини. А Росія вважає, що Чорне море — суто російське”, — сказав глава держави.
Зеленський наголосив, що Україна докладає зусиль задля розблокування роботи “зернового коридору” та сподівається на досягнення результату в цьому питанні.
“Ми шукаємо вихід. Ми зверталися до Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, я з ним особисто говорив. Я розмовляв із президентом [Туреччини Реджепом Таїпом] Ердоганом. Говорячи про цю кризу, ми бачимо певні шляхи виходу. Якщо вдасться нам, вдасться Ердогану, якщо ООН буде ще міцнішою — я думаю, у нас усе вийде”, — сказав президент України.
Президент також зауважив, що російське суспільство не бачить жодних перемог Росії ні на полі бою, ні в економіці.
“Я думаю, що вони максимально демотивовані. Вони не бачать жодних перемог ніде: у цивільному житті, у військовому плані. Навіть ті, хто підтримує політику війни та агресії президента [Російської Федерації Володимира] Путіна… Я думаю, що цей відсоток (підтримки — ред.) зменшується”, — зазначив глава держави.
Зеленський наголосив, що сьогодні, коли Росія втратила внутрішню єдність, країни-партнери мають продемонструвати всебічну підтримку України.
“Світові не можна втратити єдність. Єдність сьогодні — це критерій переможців. І думаю, що завдяки цій міцності нам вдасться не втратити увагу світу до українських викликів, потреб, дефіцитів. І ми обов’язково досягнемо своєї мети — наша земля, наші люди, мир і повага до суверенітету України”, — сказав президент.
Він зазначив, що Україна потребує великої кількості далекобійної зброї, артилерії, щоб вийти в паритет із російською стороною.
“Хотілося б, щоб ми були в артилерії як мінімум однакові, а бажано, щоб були кращими. Зразки західної зброї, зброї НАТО кращі, але її в нас менше. І якщо її менше, то повинен бути хоча б баланс далекобійності. Цього нам не вистачає”, — сказав Зеленський.
За словами глави держави, країни-партнери мають також розв’язати питання постачання Україні сучасних військових літаків.
“Нам не вистачає сучасних літаків. Я кажу не лише про якість, а й про кількість. Ми дуже вдячні, що світ розблокував питання тренувальних місій. У серпні почнемо. Але дуже важливо, щоб, крім тренування, була сьогодні впевненість, що ми отримаємо ці літаки у відповідній кількості”, — наголосив президент України.
Відповідаючи на запитання Фріланд, Зеленський нагадав, що спілкувався з нею в ті дні, коли російські війська намагалися окупувати Київ, і навіть у той важкий момент він був упевнений, що Україна здобуде перемогу над ворогом.
“Тому що правда— на нашому боці. Наші сім’ї — на нашому боці, наші діти, яких ми любимо. Це життя. Тому життя — на нашому боці. І я впевнений, що світ, його єдність — також на нашому боці. Тому я впевнений, що ми переможемо”, – резюмував глава держави.
Читайте також: Зеленський та Ердоган обговорили зернову угоду