“Чорне море має стати морем НАТО”: подробиці безпекової конференції у Бухаресті (ВІДЕО)

Чорноморська конференція в Бухаресті. Виступ Дмитра Кулеби. Фото: mfa.gov.ua

Україна — центральна тема на Чорноморській безпековій конференції міжнародної Кримської платформи, яка другий день триває в Румунії. Країни Чорноморського регіону в рамках ініціативи вирішили формувати спільний порядок денний. Про це розповів сьогодні, 13 квітня, спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов у включенні з Бухареста. 

“Україна — це основна тема і центральна не тільки для цієї конференції, а й для світового порядку денного, без перебільшення. Що цікаво, вперше країни цього регіону вирішили сформувати спільну адженду стосовно безпеки. Якщо раніше кожна з країн Чорноморського регіону намагалася розв’язувати свої проблеми самостійно, то тепер проблема в усіх спільна, як і в України, — це російська агресія і Чорне море, яке через дії Росії вже не є безпечним. Там не можна вільно пересуватися, перевозити вантажі. Страждають від цього всі країни регіону: хтось більше, хтось менше. Хтось раніше звертав більше уваги на цю ситуацію, хтось — менше, намагаючись вибудувати взаємини з Росією. Але зараз є спільна стратегія”, — зазначив кореспондент.

Бачення України щодо цього питання представив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який долучився до конференції в режимі онлайн. 

Він сказав, що безпека цього регіону може гарантуватися тоді, коли Чорне море, як і Балтійське, стане фактично внутрішнім морем НАТО, коли більшість країн цього регіону входитимуть до Альянсу.

“Думаю, тепер ми всі розуміємо, що страх — це не стратегія. Настав час розробити комплексну мережу безпеки для всіх країн регіону, які відчувають загрозу від маніяка на волі. Настав час перетворити Чорне море на те, чим стало Балтійське: море НАТО”, — наголосив міністр.

Повну підтримку Україні у своєму виступі висловив міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску.

“Він говорив, що його країна завжди мала непрості взаємини з Росією, і завжди була уважною до того, що відбувається на Сході, на відміну від деяких інших країн регіону”, — зазначив Сизов. 

Ауреску особливо наголосив, що роль його країни зросла після ухвалення майже рік тому нового стратегічного концепту НАТО — Альянс зміцнює свій східний фланг. І в цьому контексті дуже важливі відносини з Україною і з Молдовою. Сьогодні буде ще персональна зустріч представників цих країн у більш вузькому форматі. Вона відбудеться в Міністерстві закордонних справ Румунії. За підсумками зустрічі сторони зроблять спільну заяву. 

Був присутній на заході і міністр оборони України Олексій Резніков. Він запросив своїх колег на “дайв-спот” на Чорному морі — потоплений російський крейсер “Москва”. Адже саме в ці дні, в середині квітня минулого року, був потоплений флагман Чорноморського флоту РФ. 

Експерти під час дискусій на полях конференції звернули увагу на те, що останні вісім років, а особливо останній рік були для Чорноморського регіону дуже важкими.  

“Це питання далеко не тільки про Україну, це питання про Чорноморський регіон і всі країни, які тут присутні. Це питання європейської безпеки. Тому що очевидно, що окупований Крим, заблоковане за фактом Чорне море — це загроза і для Середземного моря. Ті самі тенденції, ту саму російську агресію ми бачимо в Балтійському морі. Тому одна з основних цілей на цій конференції обговорити, з одного боку, як допомогти Україні перемогти швидше, з іншого боку, як побудувати таку вже повоєнну регіональну безпекову систему, в якій подальші акти агресії будуть неможливими”, — сказала старша наукова співробітниця Atlantic Council Євгенія Габер. 

Узяли участь у конференції не тільки представники Чорноморського регіону. Були, зокрема, представники балтійських країн. 

Так, міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас сказав, що для нього це зовсім не якесь далеке питання, з огляду на залученість країни в надання допомоги Україні. Але у нього є певні побоювання, що ситуація в Чорному морі може повторитися і в його регіоні.

 “Росія, яка агресивно напала на Україну, — це загроза безпеці не тільки цьому регіону, а й усій Європі. І оскільки Литва надає всіляку допомогу Україні, я маю сказати, що ми маємо бути там, де вирішуються питання і регіональної, і європейської безпеки. Усі загрози і в Балтійському, і в Чорноморському регіоні практично однакові. Просто в цьому регіоні зараз проходить активна фаза військових дій. У Балтійському регіоні ситуація інша. Там поки що мир, але ми не хочемо, щоб це перетворилося на війну. І, звичайно, будемо підтримувати Україну до переможного закінчення цієї війни”, — акцентував міністр.

Нагадаємо, у столиці Румунії 12 квітня стартувала Перша Чорноморська конференція з безпеки Міжнародної кримської платформи, яка зібрала представників понад 50 країн і організацій. Ключова мета заходу — протистояти агресії Росії в регіоні.

Прямий ефір