Захід досі боїться розпаду Російської Федерації, і на це є низка причин. Стануть серйознішими безпекові виклики для країн, що межують з РФ, відкритим залишається питання контролю над ядерним озброєнням. До того ж вплив на світову економіку внаслідок дефрагментації Росії також може бути досить суттєвим. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Петренко.
“Насправді є багато факторів. Перший із них — збільшення непрогнозованості ситуації. Хоча, знову ж таки, Путіна, напевно, складно назвати надто прогнозованою людиною, що раціонально мислить тощо. Загалом всі дії Росії під це підвести теж складно, але це може бути збільшення тих самих міграційних процесів. Питання безпеки стануть серйознішими для країн по сусідству з РФ, це ж не тільки Україна. Та сама, припустімо, Фінляндія, яка нещодавно стала членом Альянсу. Якщо брати Балтійське море, там ще більше країн можна назвати, Швецію зокрема. Коли в РФ складеться ситуація війни всіх проти всіх — вони побоюються цього”, — сказав гість ефіру.
Плюс, Російська Федерація дуже інтегрована у світовий геополітичний, геоекономічний і геостратегічний процеси, каже Петренко.
“Те, що відбувається в РФ, позначатиметься на інтересах дуже багатьох компаній, держав, впливових сімей тощо. Тут можна багато чого перелічувати. Тому в цьому теж є побоювання. Тобто вплив на світову економіку внаслідок якихось таких процесів, розвалу, дефрагментації Росії, теж може бути досить суттєвим”, — вважає експерт.
Також, за його словами, є побоювання геостратегічного характеру — незрозуміло, ким контролюватиметься роздроблена Росія.
“Хто встигне вибудувати кращі відносини з новими державними суб’єктами на території РФ — Китай чи Захід? Питання залишається відкритим. Хто швидше зорієнтується, хто швидше, скажімо, зможе скористатися ситуацією — теж багато питань”, — доповнив Петренко.
І, безумовно, одним із головних залишається питання ядерного озброєння, каже політолог: хто і яким чином буде його контролювати.
“Існують же сценарії, що процес дефрагментації РФ виглядатиме як війна всіх проти всіх. І Росія фактично стане центром тероризму. Вони й так терористична держава. Але матиме вигляд абсолютно роздробленого анклаву різноманітних терористичних організацій, різного спрямування, яких можуть використовувати будь-які світові гравці собі на користь. Росія — терористична держава, але коли це все роздроблено й абсолютно неконтрольовано, і кожен захоче все це використовувати, є потенційна загроза. Це все теж досить серйозні виклики, які, вочевидь, партнери України поки що оцінюють більш негативно, як небажані, ніж сценарій того, що є і користь від розвалу РФ”, — зазначив Петренко.
Водночас політолог наголосив, що, без сумнівів, користь від розпаду РФ є, адже немає впевненості в тому, що, коли Путін піде, на його місце не прийде хтось ще або такий самий, або гірший.
“Не факт, що загалом може ситуація якось змінитися і що Росія почне поважати міжнародне право”, — доповнив гість ефіру.
На думку політолога, найголовніша проблема полягає у відсутності подібних предметних дискусій на різних рівнях стосовно розпаду Росії. До того ж, каже він, загалом тенденції там непогані є, але говорити про те, що вони вийшли на якусь завершальну фазу, що розвал Російської Федерації — це неминуче, поки що не доводиться.
“Україні цього дійсно дуже хочеться, але потрібно розуміти ширший контур проблем, які можуть із цим виникнути. Очевидно, що ось ці шальки терезів переважують до того, що цього варто більше побоюватися”, — резюмував експерт.
Читайте також: Росія повторює історію СРСР, усе закінчиться хаосом і розпадом країни — думка