З відеозаписів і фотографій російського диктатора Путіна на сайті Кремля почали видаляти метадані. За ними можна було дізнатися дату та точний час створення світлин і відео, і таким чином визначити, чи не є вони створеними заздалегідь, тобто “консервами”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.
“Завдяки цим метаданим можна дізнатися, коли виготовлений файл і де. Іноді можна було дізнатися інформацію аж до людини, яка займається редагуванням цих файлів”, — зазначив Давлятчин.
Він пояснив, що метадані — це внутрішня інформація про фотографії, відеозаписи та інші файли.
“Кілька років тому ми з колегами дуже любили залазити у внутрішні дані файлів. Наприклад, у виписки з Росреєстру (Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії, — ред.), коли пішла “мода” прізвища у виписках замінювати абревіатурою в Російській Федерації. Відкриваємо метадані файлу й бачимо, що замість словосполучення Російська Федерація там написано, наприклад, Микола Платонович Патрушев. Тоді часто ховали будинки, особняки, квартири російських чиновників, але забували зачищати внутрішню інформацію файлів. Ми відкривали їх і дивилися, що там насправді. Але трохи розумнішими стали співробітники пресслужби Кремля, Росреєстру та інших відомств. Тому стали зачищати планомірно всю цю інформацію”, — сказав журналіст.
Часто метадані дозволяли дізнатися, що відео з Путіним є “консервами”.
“Один із найвідоміших на моїй пам’яті випадків — це звернення Путіна під час оголошення ним так званої часткової мобілізації. Відеозвернення мали показувати на федеральних телеканалах, але потім стали відкладати. У підсумку показали о 09:00 22 вересня. А у внутрішній інформації файлу, як ми з’ясували, звернення було записано ще ввечері минулого дня. Тобто ця “консерва” зберігалася чомусь 11 годин. А нам показували, що Шойгу на нього чекає, що чиновники, мовляв, усі в нетерпінні й не розуміють, що ж скаже Путін. А насправді звернення було давним-давно готове і просто лежало на полиці, чекаючи якогось хорошого моменту”, — розповів Давлятчин.
Також, за його словами, неодноразово на сайті Кремля публікували “консерви” із зустрічей диктатора.
“Були випадки, коли відбувається якась зустріч Путіна, її відео викладають на сайт Кремля, а за одягом, за графіком інших чиновників можна розпізнати, що подія відбулася два тижні тому. І весь цей час відео зберігали на полиці, щоб показати нам, як Володимир Путін, не покладаючи рук працює, а насправді ж він у цей момент міг перебувати де завгодно”, — зазначив журналіст.
На думку Давлятчина, це не пов’язано з безпекою диктатора.
“У Путіна вже є 20 тисяч бункерів, Москвою проходять тунелі, що залягають глибиною на 10 км. І тому про безпеку тут не йдеться. А йдеться про те, щоб або журналістів обдурити, які знову докопаються і з’ясують, що насправді відео було виготовлено або днем раніше, або взагалі давним-давно. Або взагалі хочуть показати, що ось, мовляв, Путін насправді сьогодні весь день працює: з цим зустрічається з тим, а в реальності — відпочиває або перебуває де завгодно”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Путін сьогодні надзвичайно слабкий, з ним можна говорити максимально жорстко, — Подоляк