Чому в РФ “зеки” погоджуються воювати і що чекає на росіян після їхнього повернення — пояснення військового аналітика

Олександр Алєсін. Фото: Беларусь сегодня

Росія потребує поповнення особового складу через величезні бойові втрати в Україні. Зокрема, на війну проти України продовжують вербувати ув’язнених. У РФ елементи з кримінальним минулим погоджуються воювати, щоб повернути свій соціальний статус. Про це сьогодні, 2 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив незалежний військовий аналітик Олександр Алесін.

“Це пояснюється великою потребою російських збройних сил в особовому складі. Їм не хочеться проводити ще один етап мобілізації, тому що це створить додаткову напругу в суспільстві. Все-таки, коли гинуть люди з невеликої кількості сімей, це розчиняється в такій гігантській країні, як Росія. А якщо провести кілька етапів мобілізації і війна торкнеться багатьох-багатьох родин, а бойові втрати стануть широко відомі великому колу людей, це може викликати напругу. Тому набирають людей із такого контингенту через потребу в особовому складі”, — сказав він.

За словами аналітика, вважається, що вони будуть мотивовані не тільки грошима, а й бажанням повернути собі свій соціальний статус.

“Якщо спочатку звернутися до історії ПВК “Вагнер”, то заснували його колишні військові, яких свого часу викинув пан Сердюков з армії. Люди, незадоволені чинними порядками в армії, вони пройшли багато гарячих точок. І їхня військова бюрократія дістала, і вони шукали місце, де вони могли б свої здібності докласти і вдихнути, скажімо так, повітря свободи. В Африці, де вони спочатку були, вони були дуже самостійні. Але бойові дії [в Україні] призвели до великих втрат, і тому довелося поповнювати ряди за рахунок елемента з кримінальним минулим. Цим людям обіцяли повернути їхній соціальний статус, до нормального суспільства плюс ще гроші. Тому спочатку передбачалося, що вони воюватимуть краще, ніж ті, кого загребуть за мобілізацією”, — розповів Алесін.

Аналітик зазначив, що росіяни, які повернулися з війни проти України, страждають на ПТСР і їм складно повернутися до своїх цивільних спеціальностей.

“Взагалі не тільки люди з кримінальним минулим, які повернулися з війни, але взагалі люди, які воювали, відчувають посттравматичний синдром, їм потім дуже складно вбудуватися в мирне життя. Крім того, якщо військові дії тривають тривалий час, то вони відвикають від своїх цивільних спеціальностей і звикають вбивати, воювати і дивитися смерті в обличчя. Коли закінчується війна, їм дуже важко врости в мирне життя. Але якщо у них є ще кримінальне минуле і звички, до того ж навички специфічні, набуті в кримінальному середовищі, наслідки можуть бути вельми непередбачувані”, — пояснив він.

Алесін нагадав, що після Другої світової війни був великий сплеск злочинності і за рахунок тих людей, які відчували посттравматичний синдром, і за рахунок кримінального елемента, якого призвали до армії, який сміливо, героїчно воював, але не зміг себе знайти в цивільному житті. Ця небезпека загрожує і РФ.

Зазначимо, що кримінально-виконавча інспекція по всій Росії вербує на війну засуджених, чиє покарання не пов’язане з позбавленням волі. Натомість їм пропонують президентське помилування і високі зарплати. Про це повідомляє Sota. За її даними, регіональні відділення цього відомства отримують розпорядження про необхідну кількість людей від федерального керівництва. Під час об’їздів, які часто проводять разом зі співробітниками військкоматів, піднаглядним пропонують укласти контракт. Найчастіше для цього вибирають тих, хто отримав легкі статті за крадіжки, побої та зберігання наркотиків. Крім того, не беруть до уваги алкоголізм, наркоманію та інші проблеми засуджених.

Раніше вербуванням ув’язнених у російських колоніях займалася ПВК “Вагнер”. Її засновник Євген Пригожин від літа 2022 року до лютого 2023-го неодноразово особисто приїжджав до колоній й агітував їхати воювати. Коли Пригожин заявив про припинення набору, його проведенням зайнялося Міноборони РФ. За даними засновниці фонду “Русь сидящая” Ольги Романової, відомо щонайменше про дві виправні колонії — у Волгоградській і Кемеровській областях, де ув’язнених вербували представники російського оборонного відомства.

Читайте також: Втрати ПВК “Вагнер” і перспективи Пригожина оцінив військовий аналітик

Нагадаємо, за словами координатора російського руху “Весна” Богдана Литвина, факт залучення ув’язнених на війну РФ проти України вже позначається на безпеці росіян. Він вважає, що не можна довіряти статистиці МОЗ Російської Федерації про кількість російських солдатів, які повернулися з фронту, з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), тоді як ці люди становлять небезпеку.

Прямий ефір