Визнання у Сполучених Штатах Америки Росії державою — спонсором тероризму матиме юридичні наслідки. Однак наразі американська адміністрація не готова ухвалити це рішення. Такою думкою сьогодні, 23 квітня, поділився експерт з міжнародного права, кандидат юридичних наук, науковий співробітник Копенгагенського університету Гліб Богуш в ефірі телеканалу FREEДОМ.
За словами експерта, це поняття головним чином широко відоме завдяки американському законодавству. Оскільки саме в правовій системі США рішення про визнання держави спонсором тероризму має конкретні юридичні наслідки.
“Це означає фактично, що держава залучена або підтримує терористичну діяльність. Саме в США, в їхній правовій системі, це рішення має конкретні юридичні наслідки. Вони пов’язані, насамперед, із санкціями економічного характеру, вторинними санкціями. Це те, про що говорять, зокрема, американські політики, коли можливо накладати на інші країни санкції, які будуть співпрацювати з державою — спонсором тероризму”, — пояснив Богуш.
Він нагадав, що лише чотири держави занесено до цього списку: Куба, Північна Корея, Сирія та Іран.
“Це дає можливість саме всередині США з низки питань знімати державний імунітет у судах. Це дає змогу американським громадянам і взагалі різним особам звертатися до американських судів із позовами на користь, наприклад, якщо це рішення буде ухвалено, щодо Російської Федерації. Тобто йдеться про конкретні юридичні наслідки. Тому саме навколо американського законодавства, рішення саме США, в основному, точиться ця дискусія”, — сказав експерт.
Що стосується загалом міжнародного права, то такого поняття немає, каже Богуш. Це значною мірою більше політичні заяви, ніж ті рішення, які можуть мати юридичні наслідки.
Він пояснив, що резолюція Європейського парламенту, Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) про визнання РФ спонсором тероризму — документи, які мають рекомендаційний характер.
“Наразі абсолютно очевидно, що американська адміністрація не готова ухвалити це рішення (про визнання РФ спонсором тероризму, — ред.). Його, найімовірніше, не ухвалять на цей момент. Так, Конгрес США давно ініціював це рішення. Але виконавча влада, адміністрація президента США до цього кроку не готові. Занадто багато ризиків і дуже багато питань, які, скажімо так, поки що слабо прогнозовані. Тому, як і в багатьох інших питаннях, я думаю, що тут ніхто поки що не поспішатиме”, — вважає Богуш.
Експерт наголосив, що загалом це складне і дискусійне питання, оскільки є конкретні кроки, до яких Сполучені Штати поки що не готові. Зокрема до тих, які, на їхню думку, можуть бути небезпечними для самих США.
Читайте також: У Сенаті США закликали визнати РФ державою — спонсором тероризму: як Росія стає світовим ізгоєм
Нагадаємо, Європейський парламент визнав Росію державою — спонсором тероризму в листопаді 2022 року. Резолюцію підтримали 494 депутати, 58 проголосували проти, 44 утрималися.
Читайте також: Низка країн та інституцій ЄС визнали Росію країною — спонсором тероризму: подробиці (ВІДЕО)