Чому США не запускають ленд-ліз для України, пояснив експерт

Павло Лакійчук. Фото: geostrategy.org.ua

Постачання озброєння Україні від Сполучених Штатів Америки та інших країн-партнерів були, є і будуть. Союзники кажуть, що підтримували, підтримують і підтримуватимуть Україну в її боротьбі за свободу і незалежність до кінця. Про це сьогодні, 20 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

“Щодо технічної сторони питання, то треба просто розуміти, що постачання за ленд-лізом не починалися, тому що діють інші досить ефективні програми підтримки України. Їх тільки у Штатів п’ять різних програм Міністерства оборони, Міністерства фінансів і реалізація їх спрощена через резолюції президента”, — сказав він.

Експерт пояснив, що, якщо ці всі п’ять основних програм здійснюються на безоплатній основі, то ленд-ліз — це інша система.

“Тобто або Збройні сили США передають Україні зброю, або ця зброя на американські гроші закуповується у компаній-виробників, або третіх країн для передачі Україні. То ленд-ліз — це програма лізингу та кредитування. Фактично, якщо ми захочемо… Її не застосовують тому, щоб Україну не ставити в ситуацію боргів перед Америкою. Ленд-ліз доведеться віддавати. Поки є можливість постачати те саме безоплатно, Сполучені Штати, інші партнери допомагатимуть нам саме в такий спосіб, тому що вони розуміють, у якій ситуації зараз перебуває Україна. Вони розуміють, у якому становищі опиниться після нашої перемоги і що не варто додатково перевантажувати нашу економіку, наш бюджет. Тому допомога поки що йде безоплатна”, — каже Лакійчук.

Разом із цим, уточнив керівник військових програм, швидкість ухвалення рішень постійно вдосконалюється.

“Там ціла система в Штатах, наприклад, комісій при Міністерстві оборони і Держдепартаменті з військово-технічної допомоги Україні. Є комісії при Конгресі, які опікуються проблемами військово-технічного співробітництва з Україною. Система вдосконалюється. Усе нормально. Так, справді, постачання озброєнь здійснюються в широкому спектрі: від боєприпасів, ремонту техніки та відновлення раніше наданої нашими партнерами техніки Україні (вона під час боїв зношується або ламається), закінчуючи перспективними видами озброєнь, яких давно просить Україна, ЗРК Patriot, начебто щодо яких перемовини перебувають на завершальній стадії. І такими програмами, про які ми ще не поспішаємо говорити. Наприклад, постачання винищувачів сучасних НАТОвського зразка. Усе це відбувається в розвитку і вдосконалюється”, — розповів експерт.

Він нагадав, що 6 місяців тому Україні пропонували тільки переносні протитанкові ракетні комплекси Javelin (“Джавелін”) і зенітно-ракетні комплекси Stinger (“Стінгер”), і стрілецькі боєприпаси.

“Потім важке озброєння, важку артилерію. Закінчилося все HIMARS і системами протиповітряної оборони, створених за останнім зразком виробництва 2000-2010 років. Тобто новітня зброя, створена в наших країнах-партнерах. Нічого, ще поборемося, попрацюємо і ми отримаємо, я сподіваюся, і я практично впевнений, і не тільки я, що ми отримаємо і більш досконалі види озброєння, необхідні для нашого контрнаступу, для вигнання агресора з нашої землі”, — резюмував Павло Лакійчук.

Читайте також: Ленд-ліз вигідний не лише Україні — завдяки йому в США збільшується кількість нової техніки та робочих місць, — політолог

Нагадаємо, раніше Лакійчук розповів, що в України є і науковий, і технічний потенціал, а також — напрацювання і розробки перспективних систем озброєння, які ведуться десятиліттями.

Прямий ефір