Чому США крім американців звільняли й росіян: на нюанси великого обміну ув’язненими вказала політологиня

Джо Байден і Камала Гарріс вітають Евана Гершковича. Фото: gettyimages.com

США дуже часто вдаються до того, щоб зі своїми громадянами звільнити ще політв’язнів, яких утримують в інших країнах. Прихильність цьому показав і великий обмін ув’язненими між РФ і Заходом, який відбувся 1 серпня. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня-американістка Олександра Філіпенко.

Вона нагадала, що останній такого роду обмін США проводили 1985 року, тоді обміняли 29 осіб. Складність нинішнього обміну 26 осіб полягала в тому, що було задіяно більше ніж дві сторони.

“Коли залучені три сторони та більше, це завжди дуже складний обмін. Дуже складно провернути комбінацію”, — сказала Філіпенко.

Звісно, в Америці зараз уся увага зосереджена на звільнених громадянах США — журналісті Евані Гершковичі, морпіху Полі Вілані та журналістці Алсу Курмашевій, яка має подвійне громадянство.

“Також у США звучить ім’я звільненого російського опозиціонера Володимира Кара-Мурзи. А що стосується інших політв’язнів, це вже десь на другому-третьому плані. Однак, у межах ідеї просування демократії, боротьби з диктаторськими режимами, звільнення не тільки громадян США — це типовий крок для американської демократії”, — зазначила політологиня.

Вона навела приклад обміну між США і Венесуелою в грудні 2023 року, тоді на батьківщину повернулися 10 американців в обмін на соратника президента Мадуро — Алекса Сааба, заарештованого в Штатах. Крім того, влада Венесуели звільнила з-під варти 20 венесуельських політв’язнів.

“США дуже часто вдаються до того, щоб поряд зі своїми громадянами звільнити ще політв’язнів, які утримуються в тій чи іншій країні. Це стосується і Куби, й Венесуели, й Ірану — обміни, які відбувалися останніми роками”, — продовжила експертка.

Філіпенко наголосила, що нинішній обмін — це дипломатична перемога Білого дому, яку Байдену потрібно зараз представити як для своєї політичної спадщини, так і для участі Демократичної партії у виборах, від якої Камала Гарріс висунута кандидаткою у президенти.

“Джо Байден у Білому домі виголосив промову в оточенні родин звільнених американців, які вже летіли до США. У той момент також була присутня дружина і діти Володимира Кара-Мурзи. Володимир Кара-Мурза — важлива особистість для Джо Байдена не тому, що він володар американської грін-карти, а оскільки Володимир був близьким другом Джона Маккейна — дуже улюбленого американцями сенатора-республіканця від штату Аризона. І Байден у своїй промові наголосив, що вони були присутні разом із Володимиром Кара-Мурзою на похороні Джона Маккейна [2018 року]. Це ще раз говорить про те, що Байден завжди знаходив точки дотику з республіканцями. Він є людиною, яка могла домовитися з представниками різних партій”, — зазначила спікерка.

Політологиня також звернула увагу, що промова Байдена — це чітке повернення до розуміння необхідності лідерства в протистоянні з диктаторськими режимами.

“Він вимовив слова про те, що США повинні боротися за свободу і рівність — для всіх, не тільки для громадян США, а й для людей, які борються з диктаторськими режимами, де б вони не знаходилися. Звісно, це пов’язано з новою світовою роллю США, але також це пов’язано і з виборами, оскільки обмін подається як дуже гарна картинка, яку поширюють зараз усі американські ЗМІ. І головне — це звернення до емоцій. Це емоційна ситуація, яка пов’язана з возз’єднанням сімей, сімейними цінностями, що дуже важливо для американських виборців. І, безумовно, це відіб’ється на рейтингах Демократичної партії загалом”, — резюмувала Олександра Філіпенко.

Читайте також: Обмін ув’язненими між РФ і Заходом та “путінські виплати” за участь у війні: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Нагадаємо, 1 серпня в Анкарі (Туреччина) відбувся обмін ув’язненими між РФ і західними країнами. За 10 громадян, пов’язаних із російською розвідкою, зокрема обвинувачених у замовних убивствах і засуджених у США, Німеччині, Словенії, Норвегії та Польщі, Кремль віддав політв’язнів, журналістів, правозахисників — загалом 16 осіб.

Серед обміняних — американський журналіст Еван Гершкович, колишній морпіх США Пол Вілан, журналістка Алсу Курмашева, яка має громадянство США і РФ. Також були звільнені представники російської опозиції — Ілля Яшин, Володимир Кара-Мурза, представники штабу Олексія Навального Лілія Чанишева і Ксенія Фадєєва, художниця Саша Скочиленко, правозахисник Олег Орлов.

Читайте також: Захід і РФ обмінялися ув’язненими — головне про наймасштабніший обмін за останні 40 років (ВІДЕО)

Прямий ефір