З першого дня роботи зернової угоди, яку уклали Україна, Туреччина, Росія та ООН, було зрозуміло, що РФ всіляко саботуватиме експорт українського зерна. Москва зрозуміла, що грубий шантаж, звичний для держави-терориста, у цій ситуації не працює. Тому росіяни зараз намагаються будь-якими іншими способами стримувати обсяги експорту української агропродукції. Такою думкою сьогодні, 16 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ поділилася в. о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.), посол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева.
Логіки шукати в цих діях Росії однозначно не варто, каже вона.
“Я, звісно, не психолог, але можу сказати, що така поведінка РФ, злегка дитяча, інфантильна, триває протягом усієї дії зернової угоди. Думаю, що, по-перше, Росія після, напевно, листопада минулого року, після продовження ініціативи, зрозуміла, що грубий шантаж, звичний для держави-терориста, не працює. Вони зараз намагаються будь-якими іншими способами стримувати обсяги експорту українського зерна”, — сказала Трофімцева.
На її думку, Росія чудово розуміє, що зерновий коридор за підтримки ООН і Туреччини працюватиме успішно і без неї.
“Тому вони намагаються саботувати угоду в такому щоденному режимі. І паралельно весь час намагаються нашим партнерам, зокрема ООН, Туреччині та іншим країнам, підсунути питання щодо полегшення експорту аграрної продукції та добрив із Росії. Вони вже неодноразово про це говорили, що, мовляв, немає жодних санкцій, які безпосередньо впливають на експорт або якось обмежують експорт продукції з Росії. Але є, звичайно ж, фінансові санкції, які впливають на страхування, на розрахунки, на роботу банків. І тому це таке паралельне підсовування питань. Мовляв, а може, ви розглянете зняття санкцій з “Россельхозбанка”? Усі ці питання Україна відкидає. І ми категорично говоримо, що жодні додаткові умови з боку держави-агресора є неприйнятними”, — зазначила гостя ефіру.
Ось тому вони намагаються такою дитячою, інфантильною поведінкою заважати роботі “зернового коридору”, щоб, можливо, каже Трофімцева, змусити все-таки того ж президента Туреччини Ердогана або ООН піти на поступки.
Що стосується подальшої роботи “зернового коридору” і продовження угоди, робити прогнози складно, каже експертка. З огляду на абсолютну непередбачуваність поведінки Росії в цьому сенсі.
“Зрозуміло, що можна очікувати всього найгіршого і найнесподіванішого. Але дійсно об’єктивна реальність така на сьогодні: ми сформували за цей час роботи “зернового коридору”, я вважаю, дуже солідний базис для розуміння того, що Україна є надійним постачальником, незважаючи на війну, незважаючи на заміновані поля, незважаючи на складнощі у наших фермерів”, — резюмувала Трофімцева.
Вона наголосила, що Україна робить усе можливе для того, щоб експортувати зерно і більш-менш стабілізувати ситуацію на зовнішніх ринках, на світових ринках, аби не було стрибків цін, щоб найбідніші країни, куди українське зерно в межах гуманітарної ініціативи постачається, отримували необхідні й основні продукти харчування.
Крім того, що українське зерно йде в країни Африки, Близького Сходу, Середнього Сходу, дуже багато продукції в межах зернової ініціативи купує Китай, доповнила вона.
“Тому це теж є досить серйозним фактором. І зацікавленість Китаю в тому, щоб ця зернова ініціатива працювала, також присутня. І таких країн багато, починаючи від Китаю і закінчуючи Туреччиною, які закуповують великі обсяги українського зерна і які мають пряму зацікавленість у тому, щоб зернова ініціатива продовжувала стабільно працювати”, — сказала Трофімцева.
Читайте також: Москва намагається зірвати постачання українського зерна — дії Києва (ВІДЕО)
Нагадаємо, 7 квітня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, перебуваючи з візитом у Туреччині, пригрозив розірвати зернову угоду, посилаючись на те, що через санкції Росія обмежена в експорті зерна та добрив, хоча їх санкції не торкнулися.