Чому російські умови “миру” неприйнятні, пояснив Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: uatv.ua

Україна послідовна у своїх пропозиціях щодо фіналізації війни, яку розв’язала проти неї Російська Федерація. Що стосується глобального політичного простору, то дискусії тривають. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 14 грудня, сказав радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

“Україна послідовна у своїх пропозиціях і чітко фіксує, що потрібно зробити для того, щоб ця війна була фіналізована так, як потрібно для міжнародного права, які дії мають робитися. З українського боку все це дуже чітко артикульовано на всіх майданчиках усіх рівнів”, — наголосив спікер.

Щодо глобального політичного простору, зокрема позиції США чи загальноєвропейської концепції, то досі, всупереч тому, що війну РФ веде вже три роки, тривають дискусії, як вийти з цього конфлікту з мінімально необхідним докладанням сил, вважає Подоляк.

“Це дивно, бо ця війна — не локальна. Залежно від її фіналу, будуть великі наслідки для подальших міждержавних відносин на різних рівнях”, — сказав радник глави ОПУ.

Подоляк акцентував, що позиція Росії — незмінна й абсурдна, вона ніяк не наближає до миру.

“У Росії, як це не дивно звучить, як і раніше, є офіційна позиція, вона незмінна й абсолютно абсурдна, ніяк не наближає нас до миру як такого. Росія продовжує наполягати на тому, що має право захоплювати чужі території, порушуючи міжнародне право. Тобто, як і раніше, хоче закріпити за собою окуповані території України. Росія вважає, що має право тиснути на країни до моменту їхньої відмови від своєї суб’єктності та суверенності”, — сказав спікер.

Крім того, Росія прямо заявляє про те, що хоче встановлювати правила внутрішньої політики в Україні, доповнив Подоляк.

“Тобто мається на увазі повертати в Україну російську мову як домінантну, церкву (РПЦ, — ред.) як монопольну і російську культуру як, знову ж таки, монополію як таку. Ось це все умови, які виставляє Росія”, — пояснив він.

І є умови, на яких наполягає Україна: не можна закінчувати війну, стимулюючи Росію продовжувати агресію, віддаючи їй території, погоджуючись з її якимись позиціями, уточнив радник глави ОПУ.

“Щодо європейської та американської дискусій, то на сьогодні офіційної позиції немає. Треба ще якийсь час почекати. На мій погляд, Дональд Трамп перед вступом на посаду проводить консультації для того, щоб більш об’ємно розуміти й глибину цієї кризи, і які реалістичні сценарії можна буде реалізувати, спираючись на своє уявлення про фінал війни, а не на уявлення тієї ж Росії, як багато хто спекулятивно говорить. Про те, що, мовляв, цю війну можна закінчити, тільки якщо забрати щось в України або примусити до чогось нас, а не країну-агресора”, — сказав спікер.

Дискусії щодо справедливого миру для України необхідні, вважає він.

“У Парижі ми якраз і побачили один із найважливіших етапів цієї дискусії (зустріч президентів Макрона, Трампа та Зеленського, — ред.), де президент України чітко зафіксував нашу позицію, яка абсолютно пов’язана з міжнародним правом”, — зазначив Подоляк.

Європа, вважає він, розуміє всі ризики, які формує для континенту експансія Росії.

“Європа набагато реалістичніше уявляє собі наслідки поганих фіналів у цій війні. Просто питання в тому, що Європа не може швидко перебудуватися для того, щоб наростити фінансові та мілітарні можливості до рівня тих же Сполучених Штатів. І водночас США зараз намагаються усвідомити, де і які обсяги допомоги необхідні. До речі, після зустрічі в Парижі в одному зі своїх інтерв’ю Трамп говорив про те, що Україна справді має отримувати необхідну допомогу, тому що це вкрай важливо для подальших подій”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Вступ України до НАТО без територіальних поступок: на які політичні кроки вже готовий піти Захід проти РФ

Нагадаємо, 7 грудня в Парижі президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Франції Еммануелем Макроном і новообраним президентом США Дональдом Трампом.

Читайте також: Україні потрібен мир, який дозволить мати довгострокові гарантії безпеки, — Макрон

Прямий ефір