Чому Путін замінив Шойгу — думка експертів і глядачів FREEДОМ

Володимир Путін і Сергій Шойгу. Фото: ТАСС

Путін замінив міністра оборони РФ — замість Сергія Шойгу відомством тепер керує Андрій Бєлоусов. Рокіровки торкнулися і високих постів в інших структурах влади.

Рокірування Путіна

Путін провів низку перестановок у силовому блоці РФ. Сергій Шойгу, який 12 років очолював Міністерство оборони Росії, тепер став секретарем Ради безпеки. А новим міністром оборони диктатор вирішив призначити Андрія Бєлоусова, який раніше не був пов’язаний із військовим блоком, а довгі роки був радником з економіки Путіна і першим віцепрем’єром.

65-річного Бєлоусова вибрав особисто Путін, “оскільки війну потрібно вести з холодною головою”, пише Bloomberg.

Головним завданням нового міністра оборони експерти називають остаточне переведення економіки Росії на військові рейки. Господарю Кремля потрібна людина, яка знає, де взяти гроші на війну. І, головне, як забезпечити приплив цих коштів у довгостроковій перспективі.

У британській розвідці припускають, що призначення Бєлоусова в Міноборони потрібне було Кремлю для того, щоб забезпечити більшу ефективність витрат на оборону. Також це нібито має вплинути на тіснішу координацію між оборонною промисловістю та потребою російських окупантів на полі бою. У Міноборони Великої Британії вважають, що зміна міністра оборони РФ не матиме серйозного впливу на подальший перебіг війни. Причина — високий рівень корупції в Росії.

“Це, ймовірно, виявиться надзвичайно складним завданням для Бєлоусова, з огляду на високий рівень корупції в російському МО і ЗС РФ. Заступника міністра оборони Тимура Іванова було заарештовано у квітні 2024 року за звинуваченням у корупції, а начальника управління кадрів генерал-лейтенанта Юрія Кузнєцова заарештували 14 травня 2024 року за підозрою в причетності до схеми хабарництва”, — ідеться у звіті розвідки Міністерства оборони Великої Британії.

Чекати, що Бєлоусов швидко наведе лад у корумпованому російському відомстві, не варто, вважають експерти.

Самостійною політичною фігурою Бєлоусов ніколи не був. І вже, тим більше, жодного авторитету серед військових у нього немає і бути не може — він до армії не має жодного стосунку. “Чергова маріонетка Путіна” — так назвав Бєлоусова міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс.

“Сергій Шойгу став свідком понад 355 тис. жертв серед своїх солдатів і масових страждань мирного населення внаслідок незаконної кампанії в Україні. Росії потрібен міністр оборони, який виправив би цю катастрофічну спадщину і поклав би край вторгненню, але все, що вони отримають, — це ще одну маріонетку Путіна”, — зазначив Шаппс у соціальній мережі Х.

Не тільки Бєлоусов, а й діти наближених Путіна підуть на підвищення. Бориса Ковальчука — сина свого найближчого друга — диктатор запропонував призначити головою Рахункової палати. А Дмитру Патрушеву (синові тепер уже колишнього секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева) приготували місце віцепрем’єра.

Сам же Микола Патрушев, якого часто називали однією з найвпливовіших фігур кремлівського режиму і “гаманцем” Путіна, тепер буде курирувати питання кораблебудування при президенті.

Читайте також: За що звільнено Шойгу і як зміниться військова тактика Росії: версії

Думка глядачів FREEДОМ

Телеканал FREEДOM провів опитування серед своїх глядачів на тему: “Рокіровка в Міноборони РФ: чому Путін замінив Шойгу?”

Серед відповідей, що надійшли:

  • “Шойгу звільнили за те, що дебет із кредитом не сходиться. Але головний оленяр не винен, це все миші — ті самі, що зжерли й дамбу вартістю 1 млрд руб. в Орську)))”;
  • “Шукати логіку в діях Путіна, все одно, що шукати її у старого, хворого на голову, алкоголіка, який допився до шиZофренії. А що до Шойгу корупція була не в колосальних масштабах? Та вся РФ — це давно суцільна корупція! А путлер — головний корупціонер! А всі ці “гучні затримання” когось там за хабарництво — лише гра на публіку для Z-баранів або внутрішньокланові розбірки”;
  • “Все, що робить Путін, завжди спрямоване виключно на те, щоб убезпечити (як він думає) себе, набити свою кишеню і добити РФ. І вбити якомога більше людей в Україні”;
  • “Росія про*ирає саму себе: свій розум, честь, совість, людей — а це більше ніж втратити території. Території вони є і матеріалізовані — сьогодні тут кордон, а завтра в іншому місці. А ось ментальний рівень народу навряд-чи пересунеш — і з цим росіянам жити”;
  • “Замінив Шойгу, щоб і далі морочити голову світовій спільноті. У раші все на понтах і на дружбанах тримається. Нічого нового. Застій”.
  • “Хочеться, щоб це все призвело до закономірного краху цієї недокраїни РФ, незалежно від того, яке прізвище з’явиться на табличці в тому чи іншому кабінеті Кремля”.

Рокіровки в Міноборони РФ в оцінці експертів

У чому справжні причини звільнення Шойгу? Чому вибір Путіна припав на Бєлоусова? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Ілля Пономарьов, російський опозиційний політик, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.), творець YouTube-каналу “Утро Февраля”;
  • Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня, членкиня політради партії “Парнас”;
  • Ольга Романова, директорка фонду “Русь Сидящая”;
  • Ольга Курносова, російська політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire.

НАТАЛЬЯ ПЕЛЕВІНА: Людей, які багато знають, краще далеко не відправляти

— Я була теж одним із тих людей, які вважали, що Путін коней на переправі міняти не буде. Але, мабуть, ми недооцінили, в яких масштабах крав Шойгу і його найближчі помічники.

Мабуть, це якісь зашкалюючі обсяги, що його довелося відтягнути від цієї каси. Але при цьому не знищувати зовсім, не відправляти на пенсію, тому що це виглядало б як програш навіть самого Путіна.

Зараз майже 7% ВВП російської економіки закладено на оборонку, на Міноборони. Це величезні потоки. І Путін ухвалив рішення щодо Шойгу, тому що, мабуть, іншого варіанту просто не було.

Ясно, що Іванов (заступник Шойгу) точно сяде, ще кілька десятків найближчих соратників Шойгу пересаджають. Але не самого Шойгу.

Зрозуміло, що абсолютно всіх не пересаджають. І в Міноборони, і у військово-промисловому комплексі залишаться люди, які крали. Просто зараз вони на деякий час притихнуть, зменшать свої апетити. І Бєлоусов, очевидно, намагатиметься займатися саме цим.

Бєлоусов не військовий, він цивільна людина, тому буде займатися саме фінансовими питаннями, очолюючи Міноборони. А війною займатиметься Путін напряму з генералами.

Тобто Бєлоусов стежитиме за касою. А Путін, спілкуючись із генералами і з усім Генштабом, буде, фактично замінюючи собою міністра оборони, вести війну в ручному режимі.

І зверніть увагу, довірених персон, які провинилися, Путін нікуди не діває, він їх не відправляє на пенсію, не відправляє до в’язниці, він просто їх акуратно переставляє. Тут питання не в якомусь моральному аспекті, а саме в лояльності.

Він тримає їх при собі, щоб не вийшло що-небудь. Така стратегія притаманна диктаторам, які розуміють, що людей багато обізнаних, які можуть образитися, — їх краще далеко не відправляти. Тому йдуть просто перестановки.

І Шойгу ж переставили все-таки в Раду безпеки РФ, а не на місце міністра сільського господарства. Так, він залишився без каси, як була в Міноборони, але посада все одно зовні значуща.

Тобто Путін намагається не ображати таких людей. Бо розуміє, що всі ці люди в одну секунду можуть стати ворогами, а йому це абсолютно не потрібно.

З точки зору ієрархії, голова Радбезу — висока посада. Це просто не прикладна посада, тобто від Радбезу не йдуть ключові рішення. Зрозуміло, що всі основні рішення йдуть від Путіна. Це більше такий фасад, картинка, яку ми бачили, коли засідав Радбез перед тим, як Путін остаточно оголосив про повномасштабну війну.

Тобто зрозуміло, що Шойгу задвинули, це ясно. Але для російського народу, це так не виглядає. Його продовжуватимуть показувати по Першому каналу на якихось нарадах, і зовні буде якби все нормально, нічого страшного.

ОЛЬГА РОМАНОВА: Шойгу і Патрушев постраждали за введення в оману царя з приводу України

— Почнемо з того, що без корупції, взагалі без компромату жоден міністр не може бути призначений у Росії. Бо навіщо ж потрібен чесний на тлі всіх інших?

Корупція в РФ — це не тільки дозволена річ, а й заохочувана. Тому призначаються люди зрозумілі владі, й на яких є компромат, який може бути задіяний у будь-який момент.

У минулих перестановках є і дрібні чинники. Гадаю, що це результат битви угруповання Шойгу з угрупованням Патрушева. Обидва угруповання були потужні. У принципі, перемогло угруповання Патрушева. Але не без втрат — сам Патрушев вирушив курирувати суднобудування.

Але Путін виявив невдоволення ними всіма.

Він повністю прибрав Шойгу і його клан. Багато хто ще в Міністерстві оборони зазнає обструкції, арештів і репресій. Гадаю, що у і Шойгу особисто будуть ще попереду великі неприємності.

Основна аксіома, що обидва — і Шойгу, і Патрушев — постраждали за введення в оману царя з приводу України. Тому що Путін явно очікував іншого. Він очікував легкої перемоги, “Київ за три дні” — це була зона відповідальності Шойгу. Але також Путін очікував, що в кожному селі його армію зустрічатимуть із короваєм — а за це вже відповідає Патрушев. Тому погнали обох.

Бєлоусов — частина системи, він не сюрприз. Його дід був ветераном і давнім співробітником КДБ, який отримав у відставці квартиру на Фрунзенській набережній, це якраз поруч із Міністерством оборони. Це найближча до Кремля набережна. І батько Бєлоусова був відомою людиною.

Сам Бєлоусов технократично розумний, і, судячи з усього, абсолютно позбавлений емпатії. Це людина, позбавлена навіть почуття добра і зла. Але при цьому це дуже серйозна бойова математична машина. І, на жаль, новий міністр оборони, на відміну від Шойгу, зовсім не дурень.

ІЛЛЯ ПОНОМАРЄВ: Бєлоусов — людина іншого штибу

— Для мене абсолютно несподіваним виявилося призначення Бєлоусова на посаду глави Міноборони. І оскільки це дуже нестандартний хід, то він має глибоко інформативний характер. Це показує, що Путін націлений на війну на виснаження, а для цього йому потрібна довгостроково велика кількість грошей на виробництво озброєнь.

Призначення Бєлоусова свідчить про те, що вони будуть і далі нарощувати мілітаризацію економіки.

Бєлоусов — це людина абсолютно не піарівського спрямування. Він дуже скрупульозний, в’їдливий, з чіткими поглядами, дуже холодний і цинічний.

Це єдиний помітний російський економіст, який у явному вигляді підтримав війну. І зробив це не тому, що в нього якісь претензії до України, а тому, що він вважає, що війна — це привід модернізувати, розвинути російську економіку.

Він завжди виступав із позиції, що військові витрати, військова загроза, військова активність — це найпотужніший фактор економічного розвитку. А те, що при цьому будуть гинути люди, це для нього міркування другого порядку.

Ми бачимо, що, на наш жаль, економіка Росії у період повномасштабної війни вистояла. Це заслуга Бєлоусова. Головний фактор зростання російської економіки — це таке кейнсіанське її накачування коштами. Тобто великі військові замовлення призводять до стимуляції споживчого попиту через великі зарплати, які прийшли у ВПК, в армію. Ці гроші потоком ідуть на ринок нерухомості, на купівлю автомобілів (тобто в автомобільну промисловість) тощо. Цю архітектуру в Росії вибудував саме Бєлоусов.

І, на жаль, він може зробити роботу Міністерства оборони більш ефективною. Звичайно, повністю корупцію він не зживе, тому що це велика ешелонована вертикаль. Для того, щоб зжити, її треба кардинально реформувати — тобто все розпустити і вибудувати заново. А такої мети зараз у них немає. І якщо Шойгу зі своїм заступником Івановим максимально брали участь у фінансових потоках, то Бєлоусов — зовсім про інше. Він людина дуже ідейна і у нього репутація людини некорумпованої.

Бєлоусов у цьому плані рідкісна людина, у якої з Путіним особистісний контакт. Тобто він Путіну подобається. З погляду Путіна, Бєлоусов поводиться бездоганно, підтримує його ініціативи, тому на Бєлоусова такої папочки [з компроматом] просто не потрібно.

Шойгу за характером людина діяльна, він адміністратор, він любить чимось рулити. Він природжений піарник. Тому, може, тепер він із Ради безпеки РФ зробить піарконтору. Хоча в нього в Радбезі на цьому полі потужний конкурент в особі Дмитра Медведєва. І це може призвести до конфлікту. Але в будь-якому разі Шойгу втрачає розпорядчі функції.

Чому Шойгу не заарештували, не посадили? Для Путіна посадити міністра оборони у в’язницю — це означає визнати, що все, що до цього відбувалося, — йшло не за планом, не так. А він типу ж верховний головнокомандувач.

Є базовий принцип російської кадрової політики — це принцип номенклатури. Поки ти в системі, поки ти лояльний, ти можеш що завгодно робити — тебе просто пересунуть на іншу позицію, але тебе не покарають. У цьому принципі запорука стабільності еліт. Щойно там почнуться реальні покарання, навіть за якусь реальну професійну некомпетентність — уся ця вертикаль посиплеться. Тому що тоді всі розумітимуть, що кожного можуть покарати. І тоді станеться те саме, що було за пізнього Сталіна, коли люди об’єднаються для того, щоб вождь помер. Бо інакше кожен із них може опинитися за ґратами або просто розстріляний.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: У Шойгу вже більше ніколи не буде того, що було

— Путін налаштовується на довгу війну. Путін налаштовується на гонку озброєнь. І корупція заважає здійсненню завдань Путіна, тому Шойгу вже не влаштовує. І тому він ставить Бєлоусова — відомого любителя планової економіки і державника, щоб здійснювати взаємозв’язок між ВПК і Міністерством оборони. Для нас, звісно, краще, щоб там залишався Шойгу, і щоб там продовжували все розкрадати.

Крім того, Шойгу не виконав військові обіцянки типу “Київ за три дні”, які він давав Путіну.

Зрозуміло, що Шойгу навряд чи посадять. Його відправили в більш-менш спокійне місце. Звичайно, при ньому Рада безпеки буде зовсім іншою. Шойгу не зможе робити стільки, скільки робив Патрушев, у тому сенсі, що в нього немає доступу до “вуха” Путіна.

Шойгу — любитель гарного життя, любитель вибудувати тіньові схеми збагачення, посадити на якусь посаду свою доньку, покрасуватися в телевізорі. Ось це все любить Шойгу. А в Радбезі зовсім інша історія.

Розкол між Шойгу і Путіним назрівав давно. І не будемо забувати ще важливий момент — міністр оборони має третю ядерну валізку. І ось цю ядерну валізку тепер відібрали у Шойгу і віддали Бєлоусову.

Думаю, що, можливо, іноді Путін знову їздитиме з Шойгу в тайгу. Але, звісно, того, що було у Шойгу, вже більше ніколи не буде.

Усередині Міноборони посадки тільки починаються. Їхнє збільшення вже анонсував Бєлоусов.

Спочатку заарештували Тимура Іванова (заступника Шойгу), потім начальника головного управління кадрів Міноборони Юрія Кузнєцова. Коли заарештували Іванова, з’явилася чутка, що його насправді взяли не за хабарі, а за держзраду. А Кузнєцов якраз курирував, умовно кажучи, держтаємницю. І зараз активно обговорюється, що на будівництві різних об’єктів Міністерства оборони, пов’язаних із держтаємницею, допускали людей, у яких не було відповідної форми допуску. Ці люди потім виїжджали на Захід. За великим рахунком, усі місця розташування сховищ ядерної зброї та іншого давно витекли. І навіть не тому, що хтось був шпигуном, а просто тому, що абсолютна безладність, як вважає Путін.

Читайте також:

Прямий ефір