У Німеччині 8 вересня відбулася п’ята зустріч у форматі “Рамштайн”. На відміну від кількох попередніх, вона пройшла у очному форматі. Однак це не єдина відмінність, яку наголошують експерти.
Перша стратегічна зустріч Ukraine Defence Contact Group за участю понад 40 держав відбулася на авіабазі ВПС США “Рамштайн” у Німеччині 26 квітня. Назвою цієї авіабази тепер неформально називають зустрічі UDCG. З того часу Україна кілька разів отримала від партнерів далекобійну зброю, щоб вражати цілі у глибшому тилу супротивника. Також є надія, що найближчим часом Україна отримає додаткову авіацію.
Одним із ключових рішень став новий пакет військової допомоги від США у розмірі 675 мільйонів доларів. Пакет включає, зокрема, більше реактивних снарядів GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), гаубиці, артилерійські боєприпаси, ракети, броньовані машини швидкої допомоги, протитанкові комплекси, стрілецьку зброю та багато іншого.
Таким чином, п’ятий “Рамштайн” може принести Україні ще більше переваг у відбитті російської агресії. Про які саме зрушення йдеться, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли експерт з питань безпеки Іван Варченко та генерал-майор, заступник голова СБУ у 2014-2015 роках Віктор Ягун.
Минула зустріч “Рамштайн” відрізняється від попередніх
Україна має надійних міжнародних партнерів, які дозволяють ставати лише сильнішими. Ідуть активні переговори з “нерішучими” країнами, які досі не приєдналися до світової військової підтримки України. Адже завдяки діям України та партнерів Росія перетвориться на державу, яка ніколи більше не зможе претендувати на роль світового агресора, вважає Іван Варченко.
— Яких результатів ви очікуєте після “Рамштайну”?
— “Рамштайн” стає тим майданчиком, який приймає рішення, а не лише обговорює та ділиться експертними оцінками щодо війни. На щастя, на “Рамштайн” приїжджають ті люди, які відповідають за підтримку, за реальну підтримку військову підтримку Україні. І вважається хорошим тоном те, що кожен представник оборонної сфери тієї чи іншої країни говорить про те, яким способом протягом найближчого місяця, і за допомогою якого озброєння вони підтримають Україну.
Зараз ми маємо дуже непоганий список озброєння, що дозволяє переходити від активної оборони до наступальних та атакуючих дій. Українська армія робить безпрецедентні у новітній історії Європи та світу успіхи наступального характеру. Тому ми розуміємо, що успіхи української армії, її позиція та військова робота стимулюють країни, які збираються на такі форуми, щоб активніше думати про реальні озброєння, які дозволяють нам бути ще ефективнішими у протистоянні Російської імперії.
— Чи зможе Україна звільнити свої території, включаючи Крим та Донбас за допомогою таких наступальних операцій?
— Сказати про перемогу України та перемогу цивілізованого світу ми зможемо, коли Росія перетвориться на країну, яка ніколи більше принаймні протягом кількох поколінь не зможе претендувати на роль, світового поліцейського, диктатора, тирана та вбивці. Тільки після позбавлення Росії подібної місії можна буде сказати, що Україна досягла своїх цілей. І, звичайно, проміжною метою протягом цього буде повернення України до конституційних кордонів.
Далі ми говоритимемо про те, як саме Росія має позбавлятися своєї імперської сутності по відношенню до багатьох наших партнерів, до багатьох держав, які зараз підтримують Україну. Ми розуміємо, що для того, щоб можна було спокійно жити і світу, і особливо Україні, потрібно Росію позбавити цих войовничих зубів та кігтів.
— Ми розуміємо, що ленд-ліз стартує після зустрічі до “Рамштайну”, але наскільки швидко будуть ці поставки здійснені? Ми продовжуємо говорити, що нам потрібно дуже багато додаткової допомоги. Наскільки це зараз справді актуально?
— Звісно, актуально. Наша еластична оборона, яка переходить зараз до наступальних дій, до атакуючих дій, передбачає, що контрнаступ вимагає значно більших ресурсів, ніж оборона. Це розуміють наші партнери, оскільки дискусія відбувається на професійному рівні.
Ну і, звичайно, ми готові і говоримо з іншими країнами, які на сьогоднішній день ще довго думають, а іноді навіть цинічно думають довго, не виконуючи обіцянки. Але ми сподіваємося, що народи цих країн стимулюватимуть свою політичну та військову еліту до того, щоб ті задумалися про те, що Україна захищає не лише свою незалежність, а й спосіб життя цих країн та цінності. Я кажу передусім про Францію та Німеччину, які, знову ж таки, не поспішають говорити про озброєння, обіцяти нам озброєння, намагаються обійтися якоюсь легкою, навіть не кров’ю, а зовсім легкою допомогою.
— Якщо раніше Генштаб ЗСУ публікував щодня втрати російської армії — близько 150-200 осіб, то останнім часом ми бачимо у звітах інформацію про 500-600 поранених та вбитих росіян на території України. Чи вірно я вважаю, що причиною стало озброєння?
— Українська армія ініціативно виходить у прямі бойові зіткнення із військами Російської Федерації. І, відповідно, ми маємо можливість і в цих наступальних діях, звісно, значно більш жорсткий з нашого боку, значно насичений вогневий вал. Значно більше використання боєприпасів, артилерії дозволяють у рази збільшити втрати противника. Як бачимо, Україна на десятки кілометрів просувається вглиб ворожої території, звільняючи її та створюючи малі та великі котли, оточуючи ворога.
Щодо боєприпасів, то зараз гарною новиною є те, що в американському пакеті на 675 мільйонів доларів ми маємо помітну кількість боєприпасів GMLRS до систем HIMARS та GMLRS, які працюють з українськими збройними силами. Це означає, що глибина наших атакуючих дій і глибина, на якій ми можемо зупиняти або вражати ворожі цілі, надійно збільшилася до 120 кілометрів, оскільки ці снаряди дозволяють працювати на 120 кілометрів.
І, звичайно ж, ми очікуємо на ракети ATACMS, які дозволять нам високоточно вражати цілі на глибині до 300 кілометрів. Також ми чекаємо на броньовані машини та танки від наших партнерів. Це саме наступальне озброєння, що індивідуально захищає наш підрозділ, що дозволяє їм проникати, заходити на територію, зайняту ворогом і, відповідно, зміцнюватися там.
Читайте також: Україна отримає ракети HARM, гаубиці і не тільки: перші подробиці зустрічі “Рамштайн-5” (ВІДЕО)
Українська армія ініціативно виходить у прямі бойові зіткнення з військами РФ
За сім місяців Росія вичерпала семирічний запас боєкомплекту, під кінець резервів ствольної артилерії, незабаром почнеться дефіцит стволів танкових гармат. На цьому наголосив Віктор Ягун. Україна навпаки нарощує темпи переозброєння. Так, за підсумками нинішньої зустрічі “Рамштайну” очікується ухвалення рішень щодо постачання протиповітряної оборони та авіації. Крім того, союзники обговорюватимуть запуск Українського військово-промислового комплексу – для того, щоб країна могла забезпечувати частину потреб армії в майбутньому.
— Чи взагалі реально запустити українську оборонку з урахуванням постійних ракетних атак? Чи все-таки йдеться про те, що країни-партнери нададуть свої території для організації цього виробництва?
— Будемо дивитись. Ми маємо, наприклад, Карпати. І в горах можна робити якісь підземні споруди. Тобто все вирішується, все залежить від нас і нашої волі. Якщо поставити нормальну протиповітряну оборону, то я думаю, що завод можна прикрити від якихось несподіванок.
Частину виробництва зараз уже можна запускати біля наших союзників. Насамперед, це, звичайно, країни Балтії та Польща.
— А чи варто Україні за результатами сьогоднішнього “Рамштайну” розраховувати на кошти протиповітряної оборони та літаки?
— Так, я думаю, що рішення щодо літаків буде ухвалено. Я маю на увазі ті МІГи, які зараз звільнилися в деяких країнах, через переход на літаки західного зразка. Наприклад, Словаччина та Польща ухвалили рішення про виведення своїх літаків радянського виробництва. Тому я не виключаю, що ці літаки передадуть в Україну.
Крім цього, Фінляндія активно переозброюватися. І треба розуміти, що переважно озброєння Фінляндії теж складалося з радянських зразків, які фіни самі доопрацьовували. Ці зразки більш якісні та сучасніші, ніж ми могли очікувати. І була домовленість про те, що частина цього озброєння, яка зараз на складах, буде нам передана.
— Росія звернулася до держав-ізгоїв Ірану та Північної Кореї за безпілотниками. Чи це наслідок слабкості російської військової промисловості?
— За сім місяців (6 місяців війни та місяць навчань), у які Росія активно використовувала боєприпаси зі своїх складів. Вони вже витратили запас, який можуть поповнити лише за сім років. Це свідчить про те, що вони просто не встигатимуть своїми силами відновлювати боєприпаси.
Росія має величезну кількість боєприпасів ще радянського виробництва. Але ці боєприпаси вже треба розбирати та ремонтувати там для того, щоб їх можна було використовувати у війні. Тобто це все свідчить ще раз про те, що ресурси Росії не були розраховані на довгу війну. І де брати ці ресурси, як їх відновлювати, вони, на мою думку, зараз не знають.