Німеччина затягує процес постачання танків Leopard 2 Україні. Канцлер Німеччини Олаф Шольц вагається. Водночас інші європейські країни, наприклад, Польща, розуміють необхідність швидких постачань Києву. На думку військового експерта Українського інституту майбутнього Івана Ступака, яку він озвучив сьогодні, 20 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ, є кілька причин такої позиції Берліна.
“Ситуація цікава і смішна до сліз. Начебто здавалося, що дійсно, канцлера Німеччини вже переконали всі — і Польща, і країни Балтії, і США. Все вже, будь ласка, ми об’єдналися, ми готові. Велика Британія сказала, що вони перші передають свої танки, тобто “Ви не будете, Німеччино, першими”. Ви ж навіть не передаєте особисто фізично, ви передаєте дозвіл на передавання, щоб експортні документи, експортного контролю, щоб усе було добре — сертифікат кінцевого отримувача і ліцензія кінцевого отримувача, щоб усе було рівно і юридично не було жодних питань. І ось вихідні пан Шольц думав, думав, думав і сказав таке рішення: “Ми готові, але нехай США першими передадуть свої “Абрамси””, — сказав він.
Але, як пояснює експерт, тут інша ситуація — США прямо кажуть, що Abrams не підходять для України, вони розташовані далеко, база з ремонту дуже важка, специфічна, своєрідна, перевезти все до кордонів України дуже складно, дорого, довго. А танки “Леопард” — це все близько — Польща, країни Балтії, завод-виробник у Німеччині.
“І все одно впираються. Я більше схиляюся до політичної складової, що боїться брати на себе відповідальність Німеччина, є фантомні болі після Другої світової війни, коли танки, “Леопард”, Україна, знову б’ють російські танки, якісь такі спогади. Ймовірно, з цим пов’язано. Можливо, там був тиск на Німеччину з боку Росії, можливо, дипломатичний тиск, можливо, шантаж якийсь. Важко вгадати, але тиск є і видно, що пан канцлер чинить опір. Я думаю, що він розуміє, що він грає, але є якийсь острах у нього, якийсь внутрішній запобіжник, який не дає йому… Він постійно щось вигадує, це дійшло до рівня дитячого садочка: “Ви, ні, ні, ви, ні, ви перші””, — каже Ступак.
Крім того, вважає військовий експерт, можливо, всередині Німеччини є якесь політичне, економічне, промислове лобі.
“Яке впливає, просить, тисне “Не давайте, це загрожує”. Попри те, що немає голки [залежності від російського газу], все одно є якийсь внутрішній запобіжник, щось стримує. Німеччина зараз опинилася в тій самій позиції, в якій була Велика Британія за часів Другої світової війни — умиротворення агресора. Важко зрозуміти, яка саме причина чи комплекс причин, що саме заважає. Може, внутрішній острах, можливо, просто в Німеччині є політик, але немає лідера”, — підсумував Іван Ступак.
Читайте також: Зніме останню перешкоду для передавання Україні танків: значення зміни міністра оборони Німеччини обговорюємо з експертами
Нагадаємо, на думку голови Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослава Божка, Україна у війні проти Росії відстоює цінності Європейського Союзу, але для Німеччини це недостатній аргумент. Провал голосування в Бундестазі щодо передавання Києву танків “Леопард” (Leopard) відображає позицію політикуму, який лишається залежним від російських газу та нафти.