Градус напруги між Китаєм і Тайванем підвищується, але Пекін поки що утримується від воєнних дій у регіоні. Це зумовлено проблемами в економічному та військовому секторах, а також формуванням альянсів на противагу Піднебесній. Таку думку сьогодні, 3 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
“Говорити, що час настав — я б так не сказав. У Китаю є економічні та військові проблеми, а також загальна геополітична і військово-політична рамка у світі, яка показує, що Пекін відкривати фронт поки навряд чи має намір. Те, що градус протистояння посилюється — очевидно, особливо якщо порівнювати з минулими загостреннями в регіоні, які також супроводжувалися військовими навчаннями з боку Китаю”, — сказав експерт.
Як він зазначив, у нинішніх військових навчаннях Китаю поблизу Тайваню задіяно значно більше спецпідрозділів, спеціально створених для потенційної військової операції проти острова.
“Китай активно формує порядок денний, демонструючи небажання вирішувати багато проблем із сусідами в мирний спосіб. Він також створює свого роду квазіальянси на випадок, якщо ситуація справді увійде в гарячу фазу”, — наголосив експерт.
Кулик також акцентував, що в регіоні продовжує формуватися оборонний альянс, що включає Південну Корею, Японію, США, Філіппіни та інші країни для стримування китайської експансії в Тихому океані.
Однак Китай продовжує шукати нових союзників у цьому протистоянні.
“Наприклад, хунта в М’янмі, острівні держави, які просто купує Пекін і втягує у сферу своїх інтересів, погрожуючи розгорнути масивні військові бази або наростити військову присутність, або хоча б створити умови для розміщення своїх радіолокаційних систем. Китай активно будує військово-морський флот, розробляє нові види озброєння, зокрема морські дрони, здатні нести ядерну зброю. Тобто триває гонка озброєнь, накопичення, мілітаризація регіону загалом. Але точка, коли сторони вже перейшли до якихось воєнних дій, поки що, я думаю, що в середньостроковій перспективі про це говорити зарано”, — підсумував Віталій Кулик.
Читайте також: США та Китай шукають дипломатичні шляхи налагодження відносин: напружений порядок денний проаналізував експерт-міжнародник
Як повідомлялося, Китай оголосив про завершення масштабних військових навчань навколо Тайваню. У них були задіяні флот, військово-повітряні та ракетні сили. У Пекіні заявили, що маневри було розпочато у відповідь на нещодавню інавгурацію президента Тайваню Лай Цінде. Зі свого боку в Тайбеї наголосили, що продовжують підтримувати цінності свободи і демократії.
Тим часом у Пентагоні заявили, що уважно стежать за ситуацією, а дії Пекіна назвали нерозважливими і такими, що загрожують ескалацією.