Китай позиціює себе як “країна-миротворець” та виступає за переговори, але водночас не може передбачити кроки керівництва РФ, бо воно діє ірраціонально. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Вона зазначила, що риторику переговорів або мирного врегулювання підтримує не тільки Китай, але й більшість країн глобального Півдня.
“І причина тут доволі проста. Їх дві, насправді. По-перше, це для Китаю насамперед іміджеві моменти, спозиціонувати себе як країну-миротворця, тому що Китай просуває такий імідж у різних регіонах, і на Близькому Сході це особливо помітно. По-друге, все-таки країни глобального Півдня в такий спосіб продовжують слідувати традиціям руху неприєднання. Це для більшості країн характерна така традиційна зовнішня політика. І найголовніша причина полягає в тому, що країни глобального Півдня та Китай насамперед не вірять у перемогу військовим шляхом у цій війні ані Росії, ані України. І вони вважають, що єдиним можливим інструментом та подальшим сценарієм розвитку подій можуть бути тільки переговори”, — сказала Гриценко.
Вона додала, що при цьому Китай не особливо цікавить, що конкретно буде обговорюватися в межах цих переговорів та яким буде подальший підсумок, як його реалізовуватимуть. На думку політологині, для Китаю важливо зробити красиву картинку й продемонструвати, що ось таким чином він зіграв “конструктивну роль” у регулюванні війни.
“Це основні завдання, які Китай переслідує. Є ще низка нюансів, які пов’язані з Росією. У цьому політичному китайсько-бразильському консенсусі з шести пунктів є один дуже важливий момент. Це той пункт, який Китай просуває буквально на всіх майданчиках, на різних рівнях… Пункт, який стосується того, що Китай хотів би, щоб конфлікт не розширювався в географії та не доводити конфлікт до ескалації. Це важливо для Китаю, тому що це, до речі, свідчить про те, що в Китаї теж не можуть передбачити та не можуть спрогнозувати подальші дії, подальші кроки, які може зробити Росія, через те, що керівництво російське діє ірраціонально”, — сказала Гриценко.
Вона вважає, що Китай боїться ескалації, оскільки не виключає застосування ядерної зброї Кремлем.
Політологиня наголосила, що насправді пропозиції Китаю не є мирним планом, оскільки не містять конкретики.
“Формула миру президента Зеленського — це цілком конкретна стратегія, цілком конкретна дорожня карта, якої можна дотримуватися, завдяки якій можна, реалізовуючи один пункт за іншим, досягти тривалого миру в Україні. У Китаю ніякого мирного плану немає”, — зазначила Гриценко.
Читайте також: Навіщо Китаю особливий “мирний план” — думка радника глави ОПУ
Раніше голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський розповів, що Китай захищає свої економічні інтереси та обмежує прямі операції з РФ, адже європейський ринок для КНР більш значущий. Водночас Китай розглядає Росію як джерело ресурсів.