Чому F-16 Україні передадуть саме Данія та Нідерланди, відповів експерт

Винищувач F-16. Фото: president.gov.ua

Винищувачі F-16 перебувають на озброєнні 20 країн і Україна довго вела перемовини про їхнє передання. Про це сьогодні, 20 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Напевно, у виборі цих країн, їхніх рішеннях є як технічні причини, так і політичні. Тобто F-16 (Fighting Falcon) перебуває на озброєнні двох десятків країн. І перемовини Україна вела, звичайно, з багатьма. Але кожна країна оцінювала як політичні ризики для себе. Тобто зрозуміло, що для РФ ця країна є тоді більш серйозним опонентом, напевно, тому що надає Україні найсучасніше озброєння. Але також і технічні можливості для деяких країн є можливим передати ці літаки, тому що вони або зараз закуповують, або готуються до закупівлі додаткових винищувачів для своїх військово-повітряних сил. А для деяких це стане послабленням їхньої власної безпеки та їхньої власної оборони”, — сказав він.

І тому, зауважив експерт, консультації відбувалися досить довго. Але найголовніше, що вони зараз завершилися успіхом.

Також Попов прокоментував рішення США щодо схвалення відправлення винищувачів F-16 до України з Данії та Нідерландів. За його словами, рішення американське керівництво ухвалювало не одразу, але, тим не менш, військове керівництво України, українські льотчики, і Генштаб ЗСУ сформували замовлення, що для ведення успішних контрнаступних дій потрібна, якщо не перевага в повітрі, то хоча б паритет.

“І наше політичне керівництво поставило це пріоритетом. Володимир Зеленський на всіх перемовинах наполягав саме на тому, що нам потрібно закрити небо і закрити його як засобами ППО і ПРО, так і, власне, авіацією. На всіх зустрічах у “Рамштайні”, крім поточних потреб, обговорювали саме це глобальне питання. І в силу тривалої дипломатичної кампанії, громадської дипломатії, поїздки парламентських делегацій, тобто всіма каналами вдалося змінити американське політичне рішення. Так, для них це давалося нелегко. Можливо, були якісь внутрішні дискусії, але, тим не менш, був лист Блінкена буквально тиждень тому про те, що США не мають заперечень проти того, щоб треті країни передавали Україні озброєння. Можливо, для певного свого дипломатичного люфту у відносинах з РФ вони залишають те, що саме безпосередньо Lockheed Martin продає Україні це озброєння і не Пентагон передає, а передають треті країни. А в США тільки згідно з конвенціями про постачання в треті країни кінцевим одержувачем знімає свої заперечення”, — резюмував Ігор Попов.

Читайте також: Україна отримає F-16, щойно льотчики будуть навчені: детально про рішення США (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський за результатами перемовин із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте заявив, що Україна отримає 42 американські винищувачі F-16 від Нідерландів після тренування пілотів та інженерів. За словами глави Української держави, це тільки початок. У майбутньому кількість літаків має збільшитися.

В Міністерстві оборони Данії повідомили, що Данія та Нідерланди передадуть Україні літаки F-16. Ці винищувачі вже давно були запрошені Україною і, зокрема, допоможуть їй захистити свій повітряний простір від незаконної агресії Росії.

Як повідомлялося раніше, США схвалили відправлення винищувачів F-16 до України з Данії та Нідерландів, щойно буде завершено підготовку пілотів. Авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені Антонова Валерій Романенко вважає, щоб підготувати українських пілотів, попри мовний бар’єр, необхідно пів року.

Прямий ефір