Чому для України важливо боротися за свої інтереси на майданчику ООН, пояснив політолог

Володимир Зеленський на Генасамблеї ООН. Фото: president.gov.ua

На полях Генасамблеї ООН українська делегація на чолі з президентом Зеленським провела низку важливих зустрічей із лідерами так званих нейтральних країн для залучення їх до реалізації формули миру. Про це сьогодні, 24 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, засновник громадської організації “СД Платформа” Богдан Ференс.

Експерт зазначив, що якраз на полях Організації Об’єднаних Націй існує унікальна можливість зустрітися лідерам різних країн. Це хоч і короткі зустрічі на найвищому рівні, але вони дуже важливі.

“Дипломатія — це не тільки зустрічатися з тими, хто тебе стовідсотково підтримує, завжди розуміє, з ким комфортно спілкуватися. Дипломатія — це зустрічі та робота з тими, з ким іноді складно. І ось якраз тут були зустрічі в такому форматі, щоб зняти деяку напругу”, — зазначив Ференс.

Як приклад він навів діалог України з Бразилією, Індією, які не хочуть повністю приєднуватися, наприклад, до санкційної політики західних країн щодо Росії.

“З ними якраз необхідно опрацьовувати різні формати співпраці і мобілізовувати навколо питань у контексті порядку денного досягнення справедливого миру, на який вони готові йти. Я вважаю, це прагматична концепція, яку ми повинні використовувати, боротися за максимальну кількість країн різної географії. І не просто за ці країни, а за політиків і сили, які в цих країнах ухвалюють ключові рішення”, — поділився думкою гість ефіру.

Що стосується ООН як глобального майданчика, то вона давно потребує реформування, вважає Ференс. І надто великі надії на неї покладати не варто, особливо — в нинішніх умовах світової політики.

“Ті, хто працюють з ООН, розуміють складність цих універсальних міжнародних організацій. Великих очікувань не потрібно покладати, особливо зараз, у нинішньому моменті світової політики. ООН завжди була платформою для меседжів, публічних виступів, де лідери країн могли безпосередньо заявити на весь світ про свої позиції. Іншої організації поки що не придумали, не сформували альтернативу”, — сказав Ференс.

В України, яка воює, яка якраз захищає принципи, закладені в статуті ООН, багато запитань до цієї організації, як і в інших держав. Однак поки що серйозна реформа малоймовірна, вважає політолог.

“Під час нинішньої Генеральної асамблеї багато лідерів виступали з необхідністю реформування ООН. Але, чесно кажучи, дуже сумніваюся, що поки що це реалістично з погляду ситуації, яка склалася у світі. Мається на увазі поляризація ключових груп — автократичної та ліберально-демократичної. Якраз між ними в найближчі десятиліття відбуватимуться серйозні конфлікти, і ситуація буде складнішою. І навряд чи в такому складі, в такій ніші Організація Об’єднаних Націй може показувати свою ефективність. Для реформування потрібні інші геополітичні умови, рішучість ключових країн. А поки складно спостерігати таку готовність”, — пояснив експерт.

Водночас він наголосив, що Україна має максимально боротися за країни “іншої географії”, зокрема в ООН. Адже саме тут ухвалюються резолюції на підтримку України.

“Під час підготовки цих документів, голосування, відбувається і зміщення позицій. І коли за Україну голосує максимально переважна кількість країн різної географії, це якраз сигнал агресорам, сигнал автократам, що вони ізольовані. Це дуже важливо — боротися на майданчику Організації Об’єднаних Націй за наші інтереси”, — резюмував Ференс.

Читайте також: Війна Росії проти України, українська формула миру і реформа Радбезу ООН — які заклики пролунали на 78-й сесії ГА ООН (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, президент України Володимир Зеленський запропонував реформувати Раду безпеки ООН, розширивши склад постійних членів, а також надати Генеральній асамблеї право долати вето членів Радбезу.

Прямий ефір