Політична нестабільність, викликана військовим переворотом у Нігері, загрожує перекинутися на весь регіон Сахеля, що простягнувся із Заходу на Схід Африки. Практично всі держави можуть бути залучені в потенційний конфлікт. Деталі — в матеріалі спеціального кореспондента телеканалу FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.
26 липня в Нігері військові усунули від влади законно обраного президента Мухаммеда Базума й оголосили лідером країни командувача президентської гвардії Абдурахмана Чіані.
Економічне співтовариство держав Західної Африки відреагувало негайно, запровадивши економічні санкції проти заколотників, давши їм час до 6 серпня для відновлення конституційного порядку та звільнення чинного президента.
“Якщо ми зможемо застосувати мирне врегулювання конституційного порядку в країні, нехай буде так, це наш найкращий варіант. Але ми повинні підготуватися до будь-яких випадків і, панове, ви тут для цього останнього випадку, останнього засобу, для попереднього планування можливого втручання з відновлення конституційного порядку”, — заявив уповноважений з політичних питань Економічного співтовариства західноафриканських країн Абдель-Фатау Мусах.
Влада Сенегалу вже заявила про свою готовність узяти участь в інтервенції, якщо це того вимагатиме. У самому Сенегалі теж неспокійно. Після сутичок опозиції та представників влади в країні навіть призупинила роботу соціальна мережа TikTok, як платформа для поширення контенту, що “підриває стабільність у державі”.
Тим часом невійськові методи впливу на заколотників дають перші результати. Представники протестувальників заявляють про готовність провести вибори. Відбувається це на тлі зростання цін на продукти.
“З почуття обов’язку і побоювань народ Нігеру усвідомлює всю серйозність ситуації, з якою зіткнулася наша країна. Ми завжди були досить розсудливі, щоб вислуховувати всі зацікавлені сторони, і відкриті для діалогу, щоб емоції кожного вщухли, ми можемо працювати разом, щоб створити умови для мирного переходу, який призведе у відносно короткі та розумні терміни до загальних виборів”, — заявив генерал армії Нігеру Абдурахман Чіані.
Влада сусідніх Малі та Буркіна-Фасо заявила про готовність підтримати заколотників Нігеру в разі іноземної інтервенції.
Військові, які захопили владу в Нігері, заявили про розрив договору про військово-технічну співпрацю з Францією. Наразі в країні перебувають французькі та американські військові. Вони використовували Нігер, як свій центр для боротьби з радикальними групами в регіоні.
Законний президент країни через медіа закликав США втрутитися в ситуацію, інакше Росія значно зміцнить свої позиції в регіоні за допомогою найманців із приватної військової компанії “Вагнер”, які співпрацюють із владою згаданих Малі та Буркіна-Фасо.
“На відкрите запрошення змовників та їхніх регіональних союзників увесь центральний регіон Сахеля може потрапити під вплив Росії через групу “Вагнер”, жорстокий тероризм якого повною мірою виявився в Україні”, — заявив президент Нігеру Мохамед Базум.
Сполучені Штати та їхні союзники поки що стримано коментують ситуацію в Нігері, закликаючи до відновлення конституційного порядку в країні. Слідів прямого втручання Росії вони не бачать.
“Треба зазначити, що група “Вагнер” та інші російські силовики були активні навколо Нігеру протягом деякого часу. Це стосується Малі, це стосується Буркіна-Фасо. Однак нам нічого не відомо про те, що російські сили відігравали роль у перевороті в Ніамеї”, — акцентував прес-секретар Міністерства закордонних справ Німеччини Себастьян Фішер.
Незважаючи на такі стримані оцінки ролі Росії, від того, що відбувається в регіоні, вона виграє більше за інших. На словах закликаючи до стриманості, Москва за допомогою своїх найманців намагається зміцнити свій вплив у Сахелі — регіоні, що має стратегічне значення для Африки, контролю міграційних і торговельних потоків у ній.
Військові режими Буркіна-Фасо і Малі, лояльні до Москви, зайняли однозначну позицію щодо підтримки заколотників, вбачаючи в ньому боротьбу колишньої колонії Нігеру проти колишньої метрополії Франції.
Крім цих країн, російські найманці Вагнера активні в Судані, Чаді та прилеглій до регіону Сахеля Центрально-Африканській Республіці. Видобутий у Нігері уран значною мірою покриває потреби європейського ринку. Атомна енергетика особливо важлива для Європи в контексті відмови від російських енергоносіїв.
Читайте також: Криза далека від завершення: що відбувається в Нігері після військового заколоту (ВІДЕО)
Нагадаємо, 26 липня військовослужбовці президентської гвардії заблокували доступ до резиденції президента Нігеру Мохаммеда Базума. ЗМІ повідомляли про спробу держперевороту. 28 липня глава президентської гвардії Абдурахман Чіані назвав себе новим лідером Нігеру.
Переворот у Нігері засудила низка країн світу, зокрема й Україна.
Читайте також: У Нігері стався військовий переворот: реакція світу (ВІДЕО)