Денацифікація Росії має означати припинення її експансії. Вона означатиме її деімперіалізацію, але умови для цього поки незрозумілі. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив український історик Кирило Галушко.
“Для українців денацифікація Росії починається, перш за все, з України, і ми не можемо зараз порівнювати абсолютно історичну практику денацифікації Німеччини з можливою денацифікацією Росії. Тому що в 1945 році був прапор перемоги над Рейхстагом, Німеччина була поділена на зони окупації людей, які боролися з нацизмом. І кожна країна, держава, від Радянського Союзу до Великої Британії та Сполучених Штатів проводила свою політику денацифікації, яку потім було, скажімо так, нав’язано переможеної Німеччини. Ми поки що не бачимо переможену Росію і питання її денацифікації, я б сказав, деімперіалізації”, — сказав він.
На думку історика, нацистську Німеччину і сучасну Росію об’єднує, насамперед політика імперіалізму і захоплення.
“Для того, щоб перевиховати людей, щоб вони не хотіли, можливо, в найближчому майбутньому когось захоплювати, існують різні умови. І зараз поки що абсолютно неможливо порівнювати те, що було в 1945 році і після нього щодо нацистської Німеччини, і що ж зараз буде з Росією? Зрозуміло, щоб можна було б, хотілося зробити, але умови для цього поки що абсолютно не ясні”, — зазначає він.
Історик констатує, що українцям абсолютно не потрібен прапор України над чим-небудь у Росії. Це і є принципова різниця між Україною та РФ.
“Нам не потрібен прапор України над Кремлем. На відміну від того, що Росія хоче, наприклад, мати в себе там Дніпровську купіль, там, де князь Володимир хрестив Русь. Річ у тім, що російське суспільство мало б за якихось умов, за якихось сприятливих обставин зробити якісь висновки з того, що не треба нападати на інші країни. У якомусь аспекті це нагадує дитячий майданчик — не відбирай чужих іграшок, не бий іншого хлопчика чи дівчинку. Але для того, щоб ці речі якось втілювалися, має категорично змінитися та ситуація, яка є сьогодні. Тобто в нас немає українського прапора над Кремлем чи американського, чи японського, чи китайського. Нам це не треба, це не наші методи”, — говорить Галушко.
За словами історика, Росія ніяк не може зрозуміти, де закінчуються її кордони.
“Просто російське суспільство має замислитися про те, що, можливо, треба зупинитися, знайти нарешті кордони Росії. Для мене, який роками вивчає Російську імперію і Радянський Союз, завжди було цікаво, де ж Росія знайде свої кордони. І за минулий рік я зрозумів, що вона знову їх не знаходить. А треба. Європа живе на те, що кордони вже є від 1945 року і якихось уточнень Гельсінського акта 70-х років про визнання кордонів у Європі тощо. Не треба ображати інших. Але як виховати російське суспільство, щоб воно б не хотіло? Це залежить насамперед від позиції російської еліти, і що вона робитиме. Тому що російське суспільство пасивне і продукує ці меседжі, послання, які виходять від влади. Якщо влада каже, що Росія йде кудись туди, навіщо, на підставі яких обставин? Для мене поняття денацифікації Росії впирається в єдине поняття — припинення експансії. За ті межі, які існують від 1991 року”, — резюмував Кирило Галушко.
Читайте також: Між злочинами нацистів Третього Рейху і тим, що коять ЗС РФ в Україні, багато схожого, — експерт
Нагадаємо, словенський філософ Славой Жижек в інтерв’ю “Радіо. Свобода” заявив, що в Росії потрібно починати денацифікацію. Він упевнений, що путінський режим розрісся до масштабів фашизму в гітлерівській Німеччині. І росіянам необхідно пройти шлях, щоб позбутися цієї ідеології.