Чого варто очікувати у подальшому розвитку відносин ЄС з Україною — думка засновниці Promote Ukraine

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

Україна стоїть на порозі відкриття перемовин з Європейським Союзом щодо членства у блоці. Саме це можна назвати ключовим досягненням країни у напрямку євроінтеграції минулого року. Та попереду багато роботи. До того ж, цьогоріч відбудуться вибори до Європарламенту, вибори проведуть і в різних країнах ЄС. Існує ризик, що питання Україна може відійти на другий план. Тож усім необхідно мобілізуватися. Про це сказала засновниця громадської організації Promote Ukraine (Брюссель) Марта Барандій, інформує кореспондент телеканалу FREEДОМ

Вона нагадала, що Україна вже подолала довгий та важкий шлях до ЄС, він розпочався задовго до повномасштабного вторгнення Росії.

“Громадська організація Promote Ukraine створена у 2014 році. Від того часу, а точніше ще від Помаранчевої революції,  Україна бореться за своє місце у ЄС, народ країни платить за це своєю кров’ю. Україна заслуговує бути повноцінним членом Євросоюзу. І хотілося би, щоб європейські політики допомагали Україні так, як собі, щоб вони вважали атаку РФ на Україну атакою на свої держави, а не просто теоретичною загрозою. Якщо б вони вважали це реальною атакою, то відповідь була б рішучішою, швидшою. І не було би сумнівів у тому, що Україні треба вже сьогодні вступити до ЄС  і НАТО”, — зазначила Барандій.

Щодо тенденцій на 2024 рік у відносинах ЄС та України, то, на думку громадської діячки, необхідно посилювати дипломатичну роботу та докладати максимум зусиль, аби Україні й надалі надавали допомогу. 

“Вікно можливостей, яке для України відкрилося з початком широкомасштабного вторгнення РФ, цього року може потихеньку закриватися. Тому нам потрібно бути напоготові, щоб звертатися до тих політиків Європейського Союзу, які уже підтримують Україну або які ще сумніваються. Для цього нам вдалося організувати форум, де ми запросили активістів зі всієї Європи. Ми попросили, аби вони зверталися до своїх політиків, аби ті ставили Україну на адженду їхніх політичних кампаній”, — зазначила Барандій. 

Цього року відбудуться вибори до Європейського парламенту, нове керівництво обиратимуть і в окремих країнах ЄС, нагадала вона.

“За цих обставин питання України може відійти на другий, ба навіть на третій план. Щоби цього не відбулося, нам треба дати контраргументи, треба бути напоготові. Вибори будуть і в США. Це теж дуже важливий фактор. Це для нас і можливість, і одночасно ризик. Тому нам всім треба мобілізуватися”, — наголосила Барандій. 

Існує загроза, що нові політики, які прийдуть до влади у країнах ЄС, можуть заблокувати рішення щодо допомоги Україні, ухвалені їхніми попередниками, вважає активістка.

“Найбільшою загрозою є те, що обіцяна допомога не прийде через те, що до влади прийдуть нові люди. А це можуть бути крайні праві, крайні ліві, ті, хто не підтримує Україну. Вони можуть заблокувати рішення тих політиків, які сьогодні ухвалили рішення на користь України. Це величезний ризик. Орбан (прем’єр Угорщини — ред.) — це, напевно, найбільший наш ризик. І таких “Орбанів” по Європі може стати більше після виборів”, — сказала Барандій. 

 Оптимізму додає те, що ті політики, які сьогодні в Європейському Союзі підтримують Україну, справді суттєво допомагають. І розуміють важливість участі України в їхніх структурах, продовжила засновниця Promote Ukraine. 

“Європейський соціально-економічний комітет, наприклад, відкрив повністю двері для представників України — вони можуть брати участь у засіданнях. Європейський парламент створив відділи, цілі департаменти, які не тільки допомагають Україні, а й ухвалюють рішення, які ще два роки тому взагалі були неможливі. Європейський Союз все таки готовий до певної мінімізації тих бюрократичних бар’єрів, які були раніше на шляху України. Тобто є зрушення”, — зазначила Барандій. 

Вона також акцентувала, що найпозитивнішим моментом є те, що більшість громадян країн ЄС підтримує Україну. Згідно з опитуваннями, близько 60% підтримують Українську державу і вважають, що треба допомагати і надалі. 

Марта Барандій вважає, що Україні треба продовжувати переконувати союзників на Заході у тому, що війна РФ — реальна загроза, що Путін не зупиниться.

“Це війна уже тут, на території Європейського Союзу, а не тільки на території України. Якщо Україні вдасться переконувати європейських політиків, то нам будуть давати зброю рішучіше”, — резюмувала вона.

Читайте також: США та ЄС не зупинять підтримку України: допомога союзників Києву в оцінках експертів

Прямий ефір