Чого Україні очікувати від саміту НАТО у Вашингтоні — думка політолога

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

Літній саміт НАТО у Вашингтоні дуже важливий для України. Варто очікувати, що серед головних питань порядку денного буде довгострокова допомога Києву, посилення української ППО і ПРО. Не виключені й нові безпекові угоди з Україною. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Ігор Петренко.

“Насамперед ми не повинні формувати завищених очікувань. Цей саміт, безумовно, важливий для України. Країна розвиває відносини з НАТО давно. Вони тільки посилюються. І на сьогоднішній день можна сміливо говорити, що в України — безпрецедентний рівень співробітництва з країнами НАТО за різними напрямами. Це і питання розвитку оборонних індустрій, постачання озброєння, модернізації, допомоги з боку країн Альянсу для того, щоб Україна відповідала стандартам блоку. І плюс — двосторонні відносини з країнами-членами Альянсу, з якими ми підписуємо договори про співпрацю у сфері безпеки. Тобто це, безумовно, досягнення, яке в нас є на сьогодні”, — зазначив політолог.

Водночас, вважає Петренко, поки що члени Альянсу не готові запросити Україну до НАТО.

“Поки що в блоці не готові виступити із заявою і сказати, що запрошують Україну, щоб обговорювати вже конкретний екшн-план, який Київ реалізовуватиме певний відрізок часу до моменту вступу. Є ще певний дискусійний момент”, — пояснив політолог.

Вступ України до НАТО — це питання певних переговорних позицій, зазначив він.

“Це питання торговельно-переговорних позицій Америки у відносинах з Росією, передовсім. Зокрема, це питання нерозповсюдження ядерної зброї, співробітництва в космічній сфері, енергетичного ринку в цілому. Є багато різних питань”, — сказав Петренко.

На його думку, на саміті у Вашингтоні конкретного запрошення до НАТО Україна не отримає.

“Ймовірніше за все, запрошення не буде. З іншого боку, ми можемо очікувати великий пакет допомоги з боку країн, що входять до Альянсу, і конкретно від США. Думаю, це буде оголошено. Найімовірніше, буде ухвалено рішення щодо механізму постійного фінансування України, тобто йдеться про надання допомоги у сфері безпеки. Це перехід формату “Рамштайн” під безпосереднє координування членами НАТО. Очевидно, вони забронюють певну суму, на яку щороку надаватимуть допомогу Україні”, — зазначив гість ефіру.

Петренко також не виключає, що на саміті НАТО обговорюватимуть питання надання Києву певних видів озброєння.

“Можливо, це буде питання передачі ЗСУ винищувачів і, не виключено, дозволів застосування зброї, тих же ATACMS”, — доповнив він.

Дуже важливий момент, який, очевидно, теж стоятиме на порядку денному саміту НАТО, це посилення глобальної системи безпеки, припускає експерт.

“Це і розвиток оборонних індустрій, що є дуже важливим пріоритетом України. Що більше ми будемо інтегровані в західний світ, у конкретні ланки виробництва, поставок і всього іншого, то більшою завжди буде зацікавленість у допомозі та підтримці нас, насамперед. Тому ми, безумовно, повинні до цього прагнути”, — акцентував Петренко.

Також політолог не виключає, що на саміті НАТО обговорюватимуть посилення української ППО і ПРО.

“Питання ППО і ПРО дуже актуальне. Президент України постійно порушує його під час своїх візитів. І ми тут можемо мати просування, оскільки активно ведуться переговори зі США, Німеччиною. У цьому пакеті допомоги теж може йтися про протиповітряну оборону, її посилення, постачання комплектуючих ракет, які нам теж для цього потрібні. Це той пріоритет, який ми перед собою зараз ставимо, він дуже важливий. І тому на саміті НАТО нам, я думаю, варто очікувати і просування в цьому напрямку теж”, — резюмував Петренко. 

Читайте також: Скільки країни НАТО витрачають на оборону — розбір (ВІДЕО)

Раніше держсекретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен заявив, що довгостроковий успіх України — головний пріоритет для НАТО. Саме на цьому, за його словами, зосередяться союзники на саміті Альянсу у Вашингтоні.

Нагадаємо, 9-11 липня у столиці США відбудеться саміт НАТО, присвячений 75-річчю організації.

Прямий ефір