Від того, хто переможе на виборах президента США — демократка Камала Гарріс чи республіканець Дональд Трамп — залежить основний геополітичний розклад у всьому світі. Хто ж стане президентом Америки? Це справжня інтрига.
США напередодні виборів
Обидва кандидати на пост президента США продовжать підтримку України на посаді президента. Таку впевненість висловив директор Євразійського центру Атлантичної ради, посол США в Україні (2003-2006) Джон Гербст, пише “Інтерфакс-Україна”.
“Ми не бачимо різниці у ставленні Камали Гарріс і Дональда Трампа щодо України. Очікуємо, що Гарріс продовжуватиме політику Джо Байдена”, — сказав він.
Гербст припустив, що команда Гарріс за позицією буде близькою до команди Байдена. Але й команда Трампа має передумови щодо сильного стримування Росії.
“В оточенні Трампа є люди, які підтримують Україну. Серед його кандидатів на важливі міністерські посади або адміністрації є люди, які не хочуть, щоб їх вважали пропутінськими. Це може прибрати мотиви, стримувані Байденом у підтримці України”, — сказав Джон Гербст.
Посол, спеціальний представник уряду США з переговорів у справах України (2017-2019) Курт Волкер дотримується схожої думки щодо Трампа.
“Коли йдеться про Трампа, навколо нього є люди, які сильно підтримують Україну, і, звичайно, є ті, хто цього не робить. Але їхні мотиви зазвичай особисті. Що стосується самого Трампа, то він не хоче провалу. Він не хоче, щоб за його влади Україна зазнала поразки і щоб його зробили за це відповідальним”, — сказав Волкер.
У разі перемоги Камали Гарріс на виборах, Волкер пропонує, що вона, ймовірно, продовжить політику Байдена, що, на його думку, не погано.
Рейтинг схвалення віцепрезидентки США Камали Гарріс дещо вищий, ніж в експрезидента Дональда Трампа, у трьох штатах, що можуть зіграти ключову роль у її можливій перемозі на президентських виборах, пише The Hill із посиланням на дані опитування, проведеного організацією Marist Poll.
Так, кандидатка від демократів Гарріс випереджає суперника-республіканця Трампа на 3 відсоткові пункти у штаті Мічиган і на 2 у штатах Пенсільванія та Вісконсин.
Гарріс дійсно у своїх заявах висловлюється на тему війни РФ проти України в рамках, встановлених президентом США Джозефом Байденом. Логічно припустити, що в разі перемоги Гарріс Білий дім продовжить рухатися в цьому ж напрямі — поступове передання зброї, робота з європейськими партнерами над посиленням України та ослаблення Росії шляхом санкцій.
Дональд Трамп вирізняється різкими заявами як на адресу опонентів, так і на тему російської агресії. Наприклад, він часто заявляє, що може зупинити війну в Україні та на Близькому Сході за один день, одним лише телефонним дзвінком Путіну. Що буде на ділі в разі перемоги Трампа, складно прогнозувати. Експерти називають його риторику непередбачуваною.
Тим часом Міністерство оборони США оголосило про додаткову військову допомогу для України. Новий пакет оцінюють у 425 млн доларів. Експерти не виключають, що Україна може почути від адміністрації Байдена в найближчий місяць позитивне рішення в питаннях, які вкрай важливі для Києва. Вони можуть стосуватися далекобійної зброї на озброєнні ЗСУ або теми України в НАТО.
Думки експертів
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олександра Філіпенко, політологиня-американістка;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”;
- Денис Кузьмін, експерт Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. І. Мечникова.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Співпраця РФ і КНДР — це явний пас Трампу і одночасно тиск на Америку
— Ситуація з публічною демонстрацією союзу між Росією і Північною Кореєю спеціально зроблена під вибори у США. У Кремлі таким чином намагаються показати слабкість нинішньої адміністрації США.
Це удар по Гарріс — непрямо, опосередковано. Це такий пас Трампу. Адже республіканці можуть сказати: “Бачите, коли Трамп був, Північна Корея не дозволяла собі брати участь у війнах на території інших держав. А ось зараз що відбувається? Північнокорейські військові їдуть воювати проти України”.
У Москві врахували перехідний період, який починається у США. Тому що фактично з моменту президентських виборів і аж до вступу на посаду нового президента США, який буде обраний 5 листопада, відбувається перехідний період. І для противників Америки це такий зручний момент, адже американці зосереджені на внутрішніх проблемах.
ОЛЕКСАНДРА ФІЛІППЕНКО: Байден може піти на сміливі кроки щодо України після 5 листопада
— Звісно, розмови про відторгнення території України не може бути. І здається, що і Дональд Трамп теж прийшов приблизно до цього розуміння, особливо після зустрічі з Володимиром Зеленським у Нью-Йорку.
Проте дух і буква деяких угод щодо майбутнього України може відрізнятися. Дух угод і мова, якою написані деякі домовленості, може припускати якусь двозначність, скажімо так. На жаль, ми розуміємо, що це означає підвішеність ситуації в разі перемоги Дональда Трампа.
Однак останнім часом, особливо після зустрічі з Володимиром Зеленським і після того, як пройшла Генасамблея ООН, заяви Дональда Трампа дещо трансформувалися. Відповідно, ми можемо припускати, що дипломатичні рішення полягатимуть у цій підвішеності.
Після 6 листопада у Джо Байдена руки будуть, звісно ж, розв’язані. І він зможе діяти так, як він вважає за потрібне в сенсі своєї президентської спадщини.
Ми можемо очікувати чогось дуже сміливого від Джо Байдена, особливо враховуючи, що він вважає Україну своєю президентською спадщиною. Ми зможемо зрозуміти, чого очікувати надалі від Білого дому.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Найближчим часом не варто очікувати рішучих дій від США на адресу України
— Наразі Сполучені Штати не готові до принципових рішень і дуже бояться напередодні виборів політико-електоральної дестабілізації внаслідок якихось рішучих дій. На превеликий жаль, стратегічно, Штати програють. А Європа також має для себе зробити відповідні висновки.
Чи можемо ми уявити, що в разі виграшу Камали Гарріс, вона вмотивує Байдена бути більш рішучим до формування нової команди, до інавгурації, яка призначена на 20 січня? Це досить проблематично. Тому що політичний градус у Сполучених Штатах після виборів буде автоматично спадати. Потім ми входимо в грудень, де вони вже починають займатися Різдвом, запікати індичку, і повернути американських політиків у геополітичний контекст буде надзвичайно складно. Давайте будемо реалістами. Навіть якщо Трамп переможе, як він може мотивувати Джо Байдена? Це теж малоймовірна історія.
Україна почала просувати план перемоги два місяці тому. Ми робили все можливе і неможливе для того, щоб їх максимально все пояснити, підбадьорити всіх, і найголовніше, показати їхній інтерес у допомозі Україні в протистоянні російській агресії.
Але зараз не варто очікувати від Джо Байдена якихось рішучих дій. Мені здається, серйозні зрушення з усього комплексу питань уже почнуться якраз після інавгурації, після 20 січня 2025 року. Але до цього Україна може спокійно працювати з Білим домом, із Конгресом, із двопартійною підтримкою.
Якраз днями в Конгресі і республіканці, і демократи порушували питання щодо можливості збивати в повітряному просторі України ракети і дрони, які летять у бік Польщі, тобто в бік країн-членів НАТО.
Парламентський процес у Сполучених Штатах триває незалежно від президентських перегонів.
ДЕНІС КУЗЬМІН: Україна залишиться пріоритетом для США після виборів президента
— Ми бачимо широку міжнародну активність у зв’язку з мирним планом президента Зеленського.
Сполучені Штати демонструють не тільки Україні, а й усьому світу прихильність, підтримку Україні.
Очевидно, що в Сполучених Штатах достатньо механізму для того, щоб рішеннями чинного президента продовжувати постачання озброєнь і фінансування, не чекаючи набрання чинності новою адміністрацією, чи то демократів, чи то тим паче республіканців.
Ставки підвищуються у грі, і Сполучені Штати демонструють Путіну, що нехай він усю Північну Корею сюди привезе, США мають достатньо сил і озброєнь для того, щоб Україна почувалася цілком забезпеченою, навіть у разі посилення російського угруповання.
Вимагати заяв від кандидатів у президенти США поки що передчасно, бо триває остання фаза передвиборчої боротьби.
Ми можемо тільки припускати про ступінь рішучості нового президента Сполучених Штатів у цій ситуації, але загальний тренд на те, що Україна — об’єктивна потреба Сполучених Штатів, він буде зберігатися.
Ми можемо прогнозувати, що якщо переможе кандидат демократів Гарріс, то принаймні найближчим часом позиція Білого дому буде незмінною.
Поки не пройде інавгурація, можна припустити, що якихось різких повноважень вносити якісь різкі зміни у президентів не буде.
Якщо буде обраний Трамп, він входитиме в курс справи, йому постараються пояснити, що це не просто якась примха, а серйозна гра, що розгорнулася по всьому світу. Що Україна — це не локальний конфлікт, а найважливіша ланка в ланцюзі побудови майбутньої світової системи безпеки.
Читайте також: Взаємодія Північної Кореї та Росії може об’єднати інтереси США та Китаю, — політологиня-американістка