З 1 січня Україна стала повноправним, 125-м членом Міжнародного кримінального суду (МКС). Тепер Київ може брати участь в Асамблеї країн-членів МКС і у виборах суддів. Також це спростить доступ українцям, які постраждали від російських злочинів, до спеціального Цільового фонду. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів адвокат, експерт Регіонального центру прав людини, керуючий партнер АО “Амбрела” Андрій Яковлєв.
“Перші вибори суддів у МКС, у яких Україна зможе взяти участь, будуть у грудні 2026 року. Нового прокурора МКС обиратимуть у 2030 році, коли закінчаться повноваження чинного. Водночас участь України в адміністративній системі МКС свідчитиме про те, що ми увійшли в сім’ю країн, які ратифікували Статут Міжнародного кримінального суду, і ми з’єднуємось із системою, що гармонізуватиме нашу кримінальну систему з МКС. І поза сумнівами, співпраця України з МКС буде ще тіснішою”, — розповів адвокат.
Він зазначив, що і зараз вона перебуває на досить високому рівні.
“В Україні діє так звана польова місія Міжнародного кримінального суду. Тому у МКС на сьогодні є велика мотивація провести розслідування воєнних злочинів, які вчинила і вчиняє РФ на території України”, — вважає правозахисник.
Він зазначив, що у МКС недостатньо механізмів, щоб засудити військових злочинців, наприклад, заочно.
“МКС не має можливості судити заочно військових злочинців, тобто без участі обвинуваченого в судовому процесі. Це означає, що доти, доки не буде затримано безпосередньо обвинуваченого, провадження у справі не рухатиметься. Тобто розшук діятиме, якісь слідчі заходи можна проводити, збирати докази, але сам вирок суд не може оголосити. Це така система. І в цьому питанні вже не важливо, будуть присутні в судовому процесі судді з України чи ні”, — розповів Яковлєв.
Правозахисник вважає, що зближення з Міжнародним кримінальним судом дає можливість Україні користуватися не тільки міжнародною нормативною базою, а й брати участь у процедурах безпосереднього суду. А це дуже корисний досвід.
“Крім того, це ще дозволяє Україні гармонізувати своє законодавство відповідно до міжнародного. Наприклад, у статутах МКС досить чітко класифіковано склад воєнних злочинів. А в українському Кримінальному кодексі в ст. 438 написано просто кілька рядків”, — пояснив гість ефіру.
На думку правозахисника, приєднання України до цієї системи дає країні певний престиж.
“Це також потрібно сприймати як ще один крок до країн Заходу. Це символ того, що ми відходимо від минулого та приєднуємося до великої сім’ї європейських країн у широкому сенсі цього слова”, — підсумував Андрій Яковлєв.
Читайте також: У ПАР відмовилися запрошувати Путіна на саміт G20 через ордер на його арешт