Чого не вистачає грузинському протесту для успіху, пояснив Постернак

Силовики водометами розганяють протестувальників у Тбілісі. Фото: ap.org

Грузинське суспільство не перейшло на етап, на якому потенційна революція охоплює широкі верстви населення. А без такого підживлення з боку “глибинного народу” протест не переможе. Його ж програш матиме катастрофічні наслідки не тільки для Грузії. Таку думку висловив політолог Олег Постернак в ефірі FREEДОМ.

Він вважає, що немає сенсу порівнювати Україну та Грузію, тим більше Україну 2013 року, початку Революції Гідності, з Грузією 2024 року.

“Грузинська мрія” — правляча партія — має рейтинг щонайменше 40%. Грузини підтримують нинішню владу, яка, можливо, сфальшувала вибори. І більшість грузинів до протесту ставляться дуже обережно. Вони спостерігають, як він розвиватиметься. Хто є головною пасіонарною силою протесту? Це, звісно ж, грузинська молодь, студенти. Це грузинські активісти, різні громадські організації, третій сектор. Це члени опозиційних партій, чотирьох ключових політичних партій і не тільки. Звісно, ​​цього замало. Потрібно, щоб до руху приєдналися прості грузини, які схильні більше стати просто статистами. І, звичайно, це все створює певний ґрунт для впевненості нинішньої партії влади “Грузинська мрія”, — констатував він.

Недостатню залучення середньостатистичних громадян країни до протестів він пояснює лише одним: владі вдалося залякати суспільство загрозою нової війни з Росією. На думку політолога, олігарх Бідзіна Іванішвілі, засновник “Грузинської мрії”, зіграв на цих страхах блискуче.

“У більшості грузинів — чітка асоціація: протест, революція, війна з Росією”, — пояснює гість ефіру.

На цьому тлі він називає головним завданням лідерів опозиції — залучення до протестів широкого загалу.

“А поки, як ми бачимо, правоохоронці вчетверте або вп’яте вдало зачищають площу перед парламентом, виганяють протестувальників з площі Руставелі, де відбуваються основні сутички з поліцією. Відчувають внутрішні війська в Грузії себе впевнено. І, звичайно, грузинське суспільство явно зараз перебуває не на тому етапі, на якому можна було сказати, що потенційно нова революція охоплює широкі верстви населення. Так, деякі чиновники звільняються, деякі посли звільняються, але цього замало для протесту. Потрібне підживлення з боку глибинного грузинського народу”, — коментує Постернак.

Політолог прогнозує, що протест, ймовірно, загасатиме, що стане трагедією, насамперед для Грузії, але не лише для неї.

“Поразка протестів у Грузії повністю виключає Грузію з орбіти Європейського Союзу, б’є по євроінтеграції Вірменії та створює ґрунт для різкого посилення Росії в регіоні. Перемога протесту навпаки відкриває нові можливості, особливо для України, знизити вплив Росії в цьому регіоні та в перспективі демонтувати, особливо у Вірменії та Грузії, залишки проросійського впливу”, — наголосив Олег Постернак.

Читайте також: У великих містах Грузії шосту добу не вщухають антиурядові протести

Як повідомлялося раніше, наприкінці листопада причиною нової хвилі протестів грузинського народу стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу та відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.

Читайте також: Ситуацію в Грузії розглянуть на Раді із закордонних справ ЄС

Прямий ефір