Членство України в НАТО: що пропонують у Білому домі (ВІДЕО)

Прапори України та НАТО. Ілюстрація: rada.gov.ua

“Міст до НАТО”: так в адміністрації президента США називають план, який має забезпечити Україні інтеграцію до Північноатлантичного альянсу. А коли Київ проведе необхідні реформи, Україна зможе приєднатися до НАТО, запевнили в Білому домі. Союзники забезпечать Києву довготривалу підтримку і в реалізації реформ, і на полі бою, інформує FREEДОМ.

Документ, який буде презентовано на саміті НАТО у Вашингтоні, забезпечить Україну інституційним мостом до членства в Альянсі, заявив директор з питань Європи Ради національної безпеки США Майкл Карпентер. Він пояснив план необхідний, щоб Україна могла приєднатися до НАТО одразу після того, як отримає запрошення.

Києву доведеться провести додаткові реформи та досягти оперативної сумісності з Альянсом. Йдеться про навчання військовослужбовців і забезпечення матеріально-технічної бази, соціальний захист ветеранів і медичну службу, про підтримку мобілізації та ротацій. НАТО допоможе Україні з реалізацією цих завдань, пообіцяли в Білому домі.

Зі свого боку Київ чекає від союзників чітких рішень, заявили в Офісі президента України (ОПУ).

“Я думаю, що цей саміт заслуговує на те, щоб було ухвалено тверде рішення, зокрема щодо України. Тому що, якщо у вас немає сильних рішень щодо України, саміт буде марний… Будь-яке рішення НАТО ухвалюється на основі консенсусу. Ми все це знаємо, і розуміємо, що, можливо, цього разу консенсус знову буде сформовано в останній день перед самітом”, зазначив заступник керівника ОПУ Ігор Жовква.

Завдання союзників допомогти Україні здобути перемогу над Росією, впевнений генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. До ювілейного саміту в липні, як пишуть у західній пресі, члени Альянсу готують новий пакет допомоги. Столтенберг планує запропонувати партнерам надати Україні щорічну допомогу в розмірі не менше 40 млрд євро.

Київ отримуватиме й озброєння, зокрема снаряди, ракети та засоби протиповітряної оборони (ППО). За словами генсека, займатися забезпеченням довгострокової підтримки Києва буде спеціальна структура під керівництвом командувача Збройних сил США в Європі генерала Крістофера Каволі.

Усі пункти будуть узгоджені на саміті у Вашингтоні, сказав Єнс Столтенберг. Це будуть його останні рішення на посаді генерального секретаря Північноатлантичного альянсу.

“Ми повинні гарантувати, що агресія Путіна не окупиться для нього ні сьогодні, ні в майбутньому. Саме тому на саміті ми продовжимо наближати Україну до членства в НАТО, щоб, коли прийде час, Україна могла приєднатися до нього без зволікання”, заявив генеральний секретар НАТО.

З 1 жовтня посаду генерального секретаря НАТО займе Марк Рютте прем’єр-міністр Нідерландів. Північноатлантична рада затвердила його кандидатуру 26 червня.

“Альянс є і залишиться наріжним каменем нашої колективної безпеки. Керівництво цією організацією це відповідальність, до якої я не ставлюся легковажно. Я вдячний усім союзникам за надану мені довіру”, наголосив Марк Рютте.

Рютте досвідчений чиновник. Він найдовше в Євросоюзі перебував на посаді глави уряду 14 років. Експерти та політологи називають його “абсолютно проукраїнським” політиком.

Британська газета The Guardian пише, що Рютте вступає на посаду у складний час, коли “Україна зіштовхується з безжальними російськими бомбардуваннями, а скептик щодо НАТО Дональд Трамп змагається за ще один термін у Білому домі“.

Утім, як зазначає видання Politico, у Марка Рютте хороші стосунки з Трампом, і він здатний домовитися і з демократами, і з республіканцями.

“Ми повинні зупинити російську агресію, агресію Путіна. Разом з нашими партнерами і союзниками, в єдності, рішучості та солідарності. Це єдине рішення”, заявив наступний генеральний секретар НАТО.

Президент України привітав Марка Рютте з призначенням. Київ розраховує на продовження плідної співпраці з Альянсом, наголосив Володимир Зеленський.

Читайте також: Спільні безпекові зобов’язання підписали Україна та ЄС — що гарантує документ 

Прямий ефір