Членство України в НАТО обговорять на засіданні “Рамштайн”: чи вдасться країні вступити в Альянс частинами — думки

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

Напередодні засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн” західні та українські ЗМІ все частіше порушують питання, що стане темою для обговорення світових лідерів на цій зустрічі.

Наразі невідома точна дата засідання через його перенесення, проте достеменно відомо, що Україна представить план перемоги. Не виключають також, що країни НАТО можуть запропонувати конкретні кроки щодо вступу України до Альянсу.

Підготовка до “Рамштайну”

Спочатку планувалося, що зустріч на базі “Рамштайн” відбудеться 12 жовтня. У саміті групи, що складається з приблизно 50 країн, передбачалася участь приблизно 20 лідерів держав, зокрема президента України Володимира Зеленського. У вівторок, 8 жовтня, у Білому домі повідомили, що президент переносить свою поїздку в Німеччину й Анголу через потужний ураган “Мілтон”, що наближається до США. Байден має намір стежити за підготовкою до урагану і боротьбою з його наслідками.

Посилення Північноатлантичного альянсу дасть змогу забезпечити геополітичної поразки чинній російській владі, заявляє президент України Володимир Зеленський.

Під час вступного слова на саміті “Україна — Південно-Східна Європа” в Дубровнику (Хорватія) 9 жовтня він наголосив на нестачі геополітичної впевненості в Європі “і на тому, як це треба вирішити”. Це стосується, зокрема, посилення НАТО, сказав він.

“Україна — одна з незалежних держав. Кожна незалежна держава повинна мати можливість обирати своє майбутнє. І ми повинні це робити з чітким розумінням, що Україна ніколи більше не буде піддаватися такому тиску Росії. Майбутнє членство України стане одним із реальних кроків до такого миру, впевненості в такому світі… Скористаймося цією можливістю і зробимо правильний вибір — зупинимо цю війну”, — сказав Зеленський.

Раніше, 8 жовтня, генеральний секретар НАТО Марк Рютте і президент Фінляндії Александр Стубб наголосили, що Росія не має права голосу і вето щодо питання вступу України до НАТО. Цей процес незворотній і вже стартував.

“Ми побачили на саміті у Вашингтоні, що шлях до членства в НАТО незворотній. Я сказав у Києві минулого тижня, що хочу ясно дати зрозуміти росіянам: у них немає права голосу і права вето з цього питання. Ніякого голосу і ніякого права вето з боку Москви”, — заявив генсек НАТО.

Своєю чергою очільник Фінляндії описав можливий шлях України до НАТО, однак не вказав точних термінів вступу країни до Альянсу.

“Першим кроком у всьому цьому були угоди про безпеку, які підписали трохи менше ніж 20 країн, включно з Фінляндією. Я думаю, ми сьомі або восьмі, хто це зробив. Другий крок — це жорсткі гарантії безпеки, які, ймовірно, мають бути реалізовані в рамках мирних переговорів. Третім кроком буде членство в НАТО. Коли це станеться, ніхто насправді не знає. Але я думаю, що послання Кремлю і Путіну дуже зрозуміле, що Україна має абсолютне і суверенне право ухвалювати рішення щодо того, в які клуби вона хоче вступити. І вона дала зрозуміти, що хоче вступити в НАТО. І це питання часу, коли вона вступить. Ми просто не знаємо, коли”, — наголосив Александр Стубб.

Країни НАТО розглядають способи надання Україні більш конкретних кроків для майбутнього членства в Альянсі, пише The Washington Post.

“Хоча, ймовірно, вони все ще не відповідають терміновим заходам, про які просив Київ”, — зазначає видання.

Газета Financial Times, посилаючись на джерела, пише, що західні та українські політики можуть вдатися до схеми, за якої Кремль де-факто, але не де-юре збереже контроль над українськими територіями, які він окупував, а Київ отримає членство в НАТО і гарантії безпеки від Альянсу.

“Передбачається мовчазна згода з тим, що ці землі мають бути повернуті дипломатичними засобами в майбутньому”, — пише FT.

А членство України в НАТО може бути досягнуто за так званою західнонімецькою моделлю. Це означає, що гарантії безпеки Альянсу поширюватимуться тільки на території, які контролює Україна.

Варто підкреслити, що це лише передбачуваний варіант, озвучений неназваними джерелами британського видання.

Коментарі експертів

Наскільки реалістичний варіант вступу України до НАТО частинами? На які пункти угоди з Альянсом Україні варто звернути максимум уваги? Чи може 25-й за рахунком “Рамштайн” стати для України переломним у питанні вступу до Північноатлантичного альянсу? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Ігор Попов, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Якщо вступ до НАТО частинами передбачає заморозку війни, Україні це не підходить

— Прийняття країни до НАТО по частинах — не унікальний випадок в історії і йдеться навіть не про історичні аналогії. Йдеться про необхідність підтримувати міжнародне право і відновити міжнародний порядок. Мені здається, що модель НДР-ФРН не є цілком коректною навіть з історико-політичного погляду. Тому що НДР була членом ООН, зберігала свою державність, тобто вона не була анексована Радянським Союзом, принаймні формально.

Зрозуміло, що НДР перебувала під впливом Радянського Союзу. Але формально цього не було. І жителі НДР, будучи німцями, не зазнавали масштабного геноциду і перетворення, наприклад, на російське населення. Тобто те, що ми спостерігаємо зараз на окупованих територіях, якраз свідчить про те, що Росія здійснює політику геноциду і намагається знищити будь-які сліди української культури, ідентичності та намагається представити населення, яке живе на окупованих територіях, як російське населення.

Заморожування війни не розв’язує основної проблеми, проблеми деокупації та припинення російської агресії. Якесь заморожування відбулося під час Мінських угод. Ми бачили, до чого це призвело. Це не розв’язало проблему. Навпаки, це створило передумови до нового акту російської агресії проти України.

Заморожування може бути вигідне Путіну з однією лише метою. Він ніколи не відмовиться від своєї основоположної мети знищення української державності і, по суті кажучи, поневолення народу України. Це його основоположна мета. А тимчасове припинення війни слугує якраз реалізацією цієї мети. Тобто Путін може це використати для накопичення сил, для проведення модернізації своєї армії і для того, щоб, накопичивши сили, за якийсь час продовжити агресію, володіючи великим обсягом ресурсів і можливостей.

Початок процесу запрошення України до НАТО, ймовірно, буде обговорюватися у форматі “Рамштайн”.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Ідея часткового членства України в НАТО — не нова

— Видання Washington Financial Times натякнуло на можливість вступу України до складу Альянсу з підконтрольними Києву територіями. Про це ж натякав Столтенберг, колишній генеральний секретар, у своєму рамковому інтерв’ю. І Марк Рютте, обійнявши посаду генсека, зробив досить-таки цікаву заяву, вказавши на те, що і в НАТО є зобов’язання перед Україною.

Усі ці заяви примітні тим, що вони перезарядили експертна спільнота на Заході. Вони допускають вступ України до НАТО з тими територіями, які під контролем Києва зараз.

Ідея не нова. Її раніше озвучував Кіссінгер, коли він ще був живий. Її озвучував Расмуссен, колишній генеральний секретар НАТО. Навіть у серпні минулого року був цікавий інцидент, коли співробітник апарату країн Альянсу озвучив цю ідею, а потім змушений був, звичайно ж, поправити її. Природно, зараз це обговорюється.

Поки що у Путіна є бажання здійснити націоналістичний, шовіністичний проєкт так званої історичної Росії. Він домагатиметься його реалізації фанатично, будь-якими способами. І в цьому плані на Заході, можливо, є частина еліт, які це розуміють, але водночас вони розуміють усі загрози затяжного конфлікту і війни на виснаження.

Якщо на “Рамштайні” ми почуємо іншу риторику з приводу вступу України до НАТО, а таке можливо, вважайте, що Захід включається в цю велику геополітичну гру. Він натякає Росії: якщо не буде зупинки військових дій, то Україна отримає рішення про переможний бій, і Україні відкриють зелене світло на вступ до НАТО.

ІГОР ПОПОВ: Вступ України до НАТО частинами — не єдиний і не головний варіант для обговорення на “Рамштайні”

— Формула про те, що щойно закінчиться війна, нас запросять до НАТО, звісно, є бажаною, але вона жодного разу не звучала.

Поки що звучать слова про те, що шлях України до НАТО є безповоротним. Це, звісно, гарне формулювання, але воно нічого не говорить ні про умови, ні про терміни.

В американській пресі останній тиждень знову активно обговорюється план на рівні експертів і журналістів, які посилаються на неназвані джерела в американській владі, про те, що більш серйозно обговорюється так званий німецький варіант. Тобто коли, можливо, в НАТО запросять ту частину території України, яка контролюється урядом. Так як це було з Німеччиною 1955 року, коли Західна Німеччина стала членом НАТО, отримала гарантії колективної безпеки, а після возз’єднання Німеччини, вони чекали 35 років, але тільки після возз’єднання вся територія Німеччини стала членом НАТО.

Не виключено, що це один із варіантів, який буде обговорюватися на “Рамштайні”. Але це не єдиний і, ймовірно, навіть не головний варіант.

Насправді технічні умови Альянсу Україна фактично виконала. Ми виконуємо адаптовану щорічну національну програму співробітництва, ми виконуємо всі індикатори щодо сумісності та управління збройними силами, навіть щодо калібрів боєприпасів. Заклики до реформ політичної системи лунають також і в наших меморандумах з Європейським Союзом, і Україна теж періодично рухається доволі активно в цьому напрямку. Тому умови, найімовірніше, політичні, — це діалог між НАТО і Росією.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Байден може залишитися в історії саме як людина, яка покликала Україну до НТАО

— Байден може дати путівку в життя Україні наприкінці своєї каденції та запросити країну на вступ до НАТО. Коли буде відомий переможець президентських виборів у США, не буде цих моментів, які зараз тиснуть на Байдена. У Білому домі зараз не ухвалюють рішення, бо бояться нашкодити виборчій кампанії. Насправді зараз для Байдена на першому місці — перемога його кандидата і його партії на цих виборах.

Після того як стане відомий переможець на виборах, у Байдена залишиться невеликий люфт у кілька місяців для того, щоб увійти в історію. Щоб поставити таку красиву жирну крапку своїй політичній кар’єрі. Усі ці перипетії ніхто не згадає. Згадають те, що саме Байден покликав Україну в НАТО. Я впевнений у тому, що до США прислухаються всі. Якщо у президента США буде політична воля, то і НАТО відреагує адекватно.

З іншого боку, вступати в НАТО частинами, напевно, теж як варіант, бо якщо нас стовідсотково не візьмуть до НАТО — це буде стимулом для Путіна і далі знищувати Україну. У такому разі виникає питання про 5 статтю Статуту НАТО, тобто чи буде вона покривати територію, яку ми контролюємо. Чи використають її, якщо Путін не зрозуміє прозорого натяку, що далі лізти не можна.

ЯРОСЛАВ БОЖКО: Договір про безпеку буде зовсім іншим, якщо Україна вступить до НАТО по частинах

— Київ насамперед зацікавлений в особливій процедурі вступу до НАТО, тобто без повного, можливо, контролю за територіями. Україна при цьому не повинна відмовлятися від окупованої території. Можливо, буде підписано якесь політичне зобов’язання, що збройним шляхом Україна не повертатиме ці території без узгодження з НАТО, щоб Альянс став певним медіатором. Тому що величезна кількість західної преси почала цитувати саме розгляд такого сценарію.

Ми зможемо реалізувати цей план винятково, якщо США будуть віддавати собі повну свідомість у тому, що це саме їм вигідно. Тобто якщо США зрозуміють, що немає якоїсь іншої альтернативи.

Я думаю, що відбувається певний пошук оптимальної політичної моделі, того, як на це можна відреагувати, які потрібні кошти. Тому що рішення потребує дуже широкого і глибокого консенсусу. У першу чергу, підтриманого США. Цей консенсус не може початися з хвоста Альянсу, стратегічну роль відіграє саме Америка.

Якщо, наприклад, буде якесь рішення про те, що Україна отримує можливість вступити в НАТО незабаром, навіть не відновлюючи поки що повного контролю над територіями, це означає, що має бути реалізований якийсь договір безпеки на перехідний період. Фінляндія і Швеція свого часу отримали такі договори, в яких було прописано, як країни НАТО сприятимуть безпеці Фінляндії і НАТО на період до офіційного вступу.

Я думаю, якщо взагалі розглядатиметься питання щодо вступу України, то, звичайно, на неї теж має розглядатися і поширюватися п’ята стаття. гібридний вступ до Альянсу, який не дає жодних зворотних бонусів.

Ми розуміємо, що поширення статті 5 на території України — це основне завдання нашої євроатлантичної інтеграції. Основна довгострокова мета і сенс, навіщо це взагалі робиться, навіщо підіймається така дискусія. Але при цьому очевидно, що країни мають узгодити особливий правовий порядок.

Я думаю, будуть розглядатися також питання про непрямі методи примусу Росії до миру.

Читайте також: План перемоги України розглянуть на “Рамштайні”: експерти озвучили прогнози

Прямий ефір