“Четверта економіка світу” до 2030 року — фантазії Путіна, ВВП Росії в 12 менше, ніж Китаю, — Устенко

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Путін підписав указ “Про національні цілі розвитку Російської Федерації на період до 2030 року”, в якому поставив ключові завдання на свій п’ятий президентський термін. Згідно з документом, оприлюдненим на сайті Кремля, Росія має вийти на 4-те місце у світі за обсягом ВВП, розрахованим за паритетом купівельної спроможності. Але в реальності показники країни-агресора дуже далекі від рівня “четвертої економіки світу”. Її ВВП — близько 2 трильйонів дол., що в 12 разів менше, ніж у Китаю. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.

“Є економіка, є економічна політика, а є економічні фантазії, які можуть жити в головах, зокрема, диктаторів. Коли ми говоримо щодо можливості виходу РФ на рівень четвертої економіки світу, то здається, що людина, яка це озвучує, просто не розуміє, про що говорить”, — сказав Устенко.

Для порівняння він навів показники лідерів світової економіки — США і Китаю.

“Друга економіка у світі, китайська, що йде після Сполучених Штатів Америки, — це ВВП на рівні близько 25 трильйонів дол. на рік, навіть вище. ВВП США — близько 30 трильйонів дол. А ВВП усього Європейського Союзу перебуває на рівні близько 30 трильйонів дол. на рік. І коли ми говоримо про ВВП Російської Федерації, то ця цифра набагато скромніша, щонайменше разів у 12 менша, ніж ВВП Китаю. Ми говоримо про суму — близько 2 трильйонів дол. Тому, скажіть на милість, яким чином можна з 2 трильйонами дол. раптом потрапити в четвірку або п’ятірку найбільших економік світу?”, — зазначив економіст.

Він акцентував, що у Російській Федерації весь час використовуються перерахунки за паритетом купівельних спроможностей. Але й вони теж далекі від реальності.

Устенко нагадав, що зараз витрати Росії на військово-промисловий комплекс — колосальні.

“Цього року, згідно з тією мізерною статистикою, яку можна отримати з відкритих фінансових документів РФ, ця цифра перебуває на рівні близько 120-130 млрд дол. Зрозуміло, це велика сума. І якщо рахувати, скажімо, 2022-2023 роки, та ще й частину 2024-го, то я б припустив, що обсяги їхніх видатків на військово-промисловий комплекс значно більші за 200 млрд дол. навіть за ось ці 2,5 роки війни”, — зазначив гість ефіру.

Якщо говорити про перспективи розвитку економіки Росії, а в Кремлі вже заявили про очікуване зростання на рівні близько 2%, варто звертати увагу на те, завдяки чому відбувається зростання, каже Устенко. А зростання, за його словами, відбувається коштом ВПК.

“Але багато країн, зокрема й Радянський Союз, що розвалився, проходили цю історію, коли ти рапортуєш про колосальне зростання у військово-промисловому комплексі, але від цього точно не стає краще жити громадянам, і порожній холодильник є просто зайвим свідченням тому”, — сказав Устенко.

Економіст також звернув увагу на колосальну облікову ставку, яку активно підіймає останнім часом “Центробанк” Російської Федерації.

“Тренд на збільшення облікової ставки, з одного боку, свідчить про те, що “Центробанк” більше ніж переживає з приводу інфляції, а з іншого боку — про те, що в середній і довгостроковій перспективі буде стискатися потенційно не просто зростання економіки, а буде стискатися сама економіка”, — пояснив спікер.

Він нагадав також, що Росія відрізана від зовнішніх кредитів. Економіст вважає, що і після війни вони навряд чи стануть незабаром доступними для РФ.

“Зовнішні кредити для Росії видаються чимось із минулого. І навряд чи будуть являти собою реальність навіть у післявоєнній історії РФ протягом щонайменше кількох років до того, поки не будуть ослаблені санкції. Це означає, що бізнес задихається від відсутності кредитів. А внутрішні — просто грабіжницькі. Кредит у Росії зараз береться в середньому десь під рівень 20% річних. Пільгові кредити, щоправда, є, але не для всіх, а, знову-таки, для представників військово-промислового комплексу”, — сказав Устенко.

Якщо ж розглядати можливості стимулювання економіки та залучення інвестицій, то інвестицій зараз у Росії немає. Зовнішні ринки закриті, інвестори не приходять до країни, наголосив економіст.

“Тому, так, начебто як цифри є, але це цифри, великою мірою, ні про що. Стан економіки Російської Федерації нагадує якраз стан Радянського Союзу, коли він задихався від колосальних військових витрат, і врешті-решт задихнувся”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Діагноз — перегрів: політика Кремля руйнує економіку РФ (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що за перші п’ять місяців 2024 року імпорт товарів до Росії знизився на 8,5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

Прямий ефір