Міжнародному комітету Червоного хреста (МКЧХ) не потрібно обіцяти, давати письмові гарантії або робити публічні заяви щодо моніторингу умов утримання громадян України у російському полоні — це його завдання. Про це сьогодні, 30 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила адвокатка захисників Маріуполя Анна Калинчук.
“Про це (місію МКЧХ, — ред.) написано в його статуті, і це відповідає змісту того, чому організація взагалі існує. Щобільше, міжнародний комітет Червоного Хреста був на території Оленівки (колишньої виправної колонії у селищі міського типу на тимчасово окупованій території Донецької області, — ред.). Проте він був в дуже в обмеженому доступі до приміщень. Тобто не комітет Червоного Хреста визначав, що саме він буде перевіряти, це визначали військовослужбовці Російської Федерації, так званих “ЛНР” і “ДНР”, — розповідає вона.
Червоний Хрест, за словами Калинчук, має певні зобов’язання відповідно до своєї статутної діяльності.
“Червоний Хрест і історія його створення в тому й полягає, що вони беруть на себе зобов’язання з початку свого існування, яке кореспондує тому, що вони перевіряють місця утримання військовополонених, умови утримання, наявність медичної допомоги та сприяють забезпеченню безпеки військовополонених, чи цивільних людей з двох сторін”, — зазначила вона.
Адвокатка вважає, що Міжнародний комітет Червоного Хреста продемонстрував певну пасивність в питанні моніторингу умов утримання українських військовополонених, які знаходилися на території виправної колонії в Оленівці.
“Вони (представники МКЧХ, — ред.) там були одного разу на самому початку. Так, у них були спроби доставити туди воду, їжу, медикаменти. Проте, треба розуміти, що Оленівка перебуває в зоні активних бойових дій, що вже суперечить Женевським конвенціям. Тобто наші військові полонені апріорі там перебувати не можуть. Відповідно, представники Червоного Хреста не змогли туди потрапити з огляду також і на цю обставину. Проте вони не сказали про це нікому”, — акцентує вона.
Калинчук пояснює, що інформація про те, що МКЧХ намагався потрапити на територію Оленівки — є, але немає розуміння того, наскільки часто вони намагалися туди потрапити.
“Що саме вони вчиняли, які дії. Зрозуміло, що це були виключно звернення до уряду Російської Федерації з проханням пустити їх туди. Проте, ми не знаємо, наскільки гостро вони реагували на відмову чи ігнорування такого запиту. Це історія, коли Міжнародний комітет Червоного Хреста певною мірою усунувся від цього питання. Оскільки з Росією дуже складно вести будь-які перемовини, вони не визнають жодних правил і не дотримуються їх”, — резюмувала Анна Калинчук.
Читайте також: Зеленський: Вбивство військовополонених у Оленівці має стати останнім аргументом для визнання Росії країною-терористом
Нагадаємо, 29 липня пролунав вибух на території колишньої виправної колонії у смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області. В результаті було знищено будівлю, в якій утримувалися українські військовополонені, виведені з металургійного комбінату “Азовсталь”, що у Маріуполі. За даними російських окупантів, загинуло понад 50 українських захисників. За даними Офісу генпрокурора України, поранення дістали 130 людей.