Червоний Хрест не отримав доступу до жодного українського військовополоненого у РФ, — Лубінець

Дмитро Лубінець. Фото: uatv.ua

Представникам Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) не вдалося отримати доступ до жодного українського військовополоненого. Про це в новому випуску проєкту “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Він зазначив, що неодноразово звертався до міжнародних організацій — МКЧХ та ООН — щодо ставлення Росії до українських військовополонених, особливо за фактами страт і тортур.

“На мій погляд, саме МКЧХ зобов’язаний реагувати на подібні випадки. Він зобов’язаний засуджувати Російську Федерацію і шукати методи, щоб, з одного боку, в майбутньому не повторилися подібні страти, а, з іншого, — зробити все, щоб усі, хто брав у цьому участь, понесли заслужене покарання. На жаль, я належної юридичної реакції не бачу з боку міжнародних організацій”, — сказав Лубінець.

Омбудсмен наголосив, що сьогодні стала очевидною криза міжнародних організацій.

“Вони неефективні. Вони не можуть швидко не те що відреагувати на подібне порушення прав людини, вони не можуть навіть зафіксувати це. Вони публічно не виходять із критикою Російської Федерації”, — пояснив він.

При цьому ООН останнім часом змінила роботу в кращий бік. Це Лубінець напряму пов’язує з конкретними персоналіями, які працюють в Україні. Передусім, це координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун і керівниця Постійної моніторингової місії ООН в Україні Даніель Бель.

“Останній звіт ООН чітко фіксує порушення прав військовополонених, цивільних, руйнування цивільної інфраструктури російськими військовими. У документі зафіксовано, що 95% військовополонених піддавалися тортурам з використанням електрошокерів, спеціального обладнання для проведення тортур. І фіксуючи порушення прав людини, вони, зокрема, сприяють, що в майбутньому ми зробимо все, щоб Російська Федерація понесла справедливе покарання”, — продовжив він.

А ось з боку Міжнародного Комітету Червоного Хреста не спостерігається жодної юридичної, публічної реакції. При цьому комітет досі працює в Росії.

“У них, відмовка одна: якщо ми публічно заявимо про те, що Російська Федерація порушує права українських військовополонених, не допускає представників МКЧХ до місць, де вони утримуються, то нашу місію просто закриють на території РФ. Я відповідаю: а навіть якщо вони закриють вашу місію, як це змінить ситуацію для українських громадян? Ніяк. Але те, що ви присутні на території Російської Федерації, створює ілюзію, що й Україна, і РФ дотримуються Женевської конвенції. Так от, ця ілюзія допомагає російській владі, а не українським громадянам”, — заявив Лубінець.

Він зазначив, що залишається затятим критиком Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

“Я щиро вважаю, що вони повинні, нарешті, згадати про своє призначення. Вони мають бути об’єктивною, незалежною, ефективною міжнародною організацією. За маскою нейтральності вони, на жаль, забули те, заради чого створювали цю організацію. Що вони мають реагувати на порушення прав військовополонених і цивільного населення. МКЧХ має просто прокинутися і згадати, навіщо він взагалі функціонує”, — акцентував омбудсмен.

Лубінець піддав критиці інтерв’ю одного з директорів МКЧХ великому німецькому виданню, в якому той заявив, що за попередній рік представникам організації вдалося відвідати понад 2 тисячі військовополонених.

“Він це сказав, і всі подумали, що відвідали ж, напевно, і в Україні, і в Росії. Але цинізм ситуації полягає в тому, що йому треба було сказати, що вони відвідали 2 тисячі російських військовополонених саме на території України. На території РФ у 2024 році російська влада дозволила провести представникам МКЧХ моніторинг [військовополонених], знаєте скільки? Нуль. Вони змогли побачити нуль українських військовополонених. Ось як він мав би сказати. І тоді це була б, звичайно, реакція міжнародної спільноти”, — резюмував омбудсмен.

Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з омбудсменом Дмитром Лубінцем

Прямий ефір