Черговий етап васальсько-сюзерінських відносин: можливу бартерну торгівлю між РФ і Китаєм проаналізував економіст

Прапори РФ і Китаю. Ілюстрація: gettyimages.com

У міжнародній торгівлі бартер ніяк не працює. Якщо Росія торгуватиме з Китаєм за бартером, то це буде ексклюзивний варіант відносин. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.

“Напевно подібні відносини є, але вони щоразу є дуже такими штучними і як би раціонально регульованими. Основна риса бартеру полягає в тому, що, на відміну від товарно-грошових відносин, тут дуже чітко пов’язана номенклатура поставок з обох сторін. І, відповідно, той, хто залежить від певних поставок, а в цьому випадку Росія перебуває у васальному становищі та залежить від поставок з Китаю дуже багатьох видів товарів. РФ змушена підкорятися і змушена поставляти на бартер саме ті товари й саме в такому ціновому співвідношенні, як це диктує той, від кого він залежить”, — зауважив він.

За словами Жаліла, бартер — це не ринкові взаємини, а перехід до статусу данини в натурі.

“Це щось, що абсолютно виходить зі сфери міжнародної торгівлі, правил торгівлі, ринкових відносин. Поняття конкуренції, конкурентоспроможності тут взагалі застосовні не будуть. Очевидно, це черговий етап васально-сюзерінських відносин, які ми сьогодні спостерігаємо між Росією і Китаєм”, — резюмував він.

Читайте також: Торгівля енергоресурсами з Китаєм зараз представляє для Москви не що інше, як російську рулетку, — економіст

Нагадаємо, Росія і Китай можуть перейти на бартер через проблеми з банківськими платежами. Через ризик потрапити під санкції США, китайські банки з початку 2024 року відмовляються від транзакцій з Російською Федерацією. А в російських компаній утворився значний дефіцит юанів. Тепер у Москви немає грошей для розрахунків зі своїм головним торговельним партнером — Пекіном.

Прямий ефір