Кремль продовжує займатися ядерним шантажем. У відповідь на зняття заборони західними країнами на удари далекобійною зброєю вглиб території РФ Путін підписав оновлену ядерну доктрину. Крім того, вранці 21 листопада російська армія вперше використала для удару по Україні експериментальну балістичну ракету, яка може нести ядерний заряд. Її випустили по Дніпру з Астраханської області РФ. Пізніше Путін у своїй заяві заявив, що це нібито була експериментальна гіперзвукова ракета “Ліщина”.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що “Ліщина” — це назва науково-дослідної роботи, тобто шифр. Сам ракетний комплекс називається “Кедр”. Його уламки днями показала Служба безпеки України.
Ядерне нагнітання Росії
Нову ядерну доктрину Путін затвердив 19 листопада 2024 року. Вона містить кілька пунктів і понять, яких не було в попередній редакції, а деякі формулювання були змінені. Так, документ передбачає, що агресія проти Росії та її союзників (ідеться насамперед про Білорусь) з боку неядерної країни за підтримки ядерної держави розглядатиметься як спільний напад.
Застосувати ядерну зброю РФ тепер може “в разі критичної загрози суверенітету і територіальній цілісності себе і Білорусі”. Серед умов такого застосування — використання балістичних ракет проти Росії.
Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що оновлення ядерної доктрини знадобилося для того, щоб зробити її відповідною “до нинішніх обставин”. Очевидно, він мав на увазі зняття заборони на удари західною далекобійною зброєю вглиб території Росії.
“Росія втратила той момент, який можна було дійсно використовувати для удару по Україні тактичну ядерну зброю. Китай та Індія, своєю чергою, неодноразово попереджали Росію про неможливість використати ядерну зброю проти неядерної. І ось у новій доктрині вони записали, що можна по Україні вдарити, тому що їй допомагають країни, які мають ядерну зброю”, — каже директор Агентства реформування сектору безпеки, експерт із національної безпеки Віктор Ягун.
Уже 21 листопада 2024 року Росія завдала удару по Дніпру експериментальною балістичною ракетою, яка є експериментальною і може нести як звичайний, так і ядерний заряд.
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, ракета була випущена з полігону Капустін Яр в Астраханській області та летіла 15 хвилин, перш ніж влучити по цілі. Вона мала шість боєголовок, кожна з яких несла шість суббоєприпасів.
Президент України Володимир Зелінський, коментуючи атаку, наголосив, що Росія застосувала цю ракету через страх отримати поразку.
“Сьогодні наш божевільний сусід вкотре показав, який він насправді і як він зневажає і гідність, і свободу, і взагалі життя людини, і як він боїться. Боїться настільки, що застосовує нові ракети. Очевидно, що Путін використовує Україну як полігон”, — заявив Зеленський.
Путін заявив, що Україні варто очікувати нових таких ударів. На думку експертів, таким чином російський диктатор підвищує ставки, але використовувати ядерну зброю Росія не буде.
“Вони намагаються послати повідомлення, вони намагаються сказати Заходу: “дивіться, використання далекобійних ракет Storm Shadow і ATACMS, можливо, кидають виклик критичним інтересам Росії”. Тому вони намагаються залякати нас, щоб ми відступили”, — заявив аналітик Австралійського інституту стратегічної політики Малкольм Девіс у коментарі CNN.
Застосування експериментальної ракети відбулося на тлі атак ЗСУ західними системами по військових об’єктах на території Росії. На думку аналітиків американського Інституту вивчення війни, далекобійні удари по військових об’єктах РФ дадуть змогу українській армії більш результативно вести сучасну багатопрофільну війну.
Китай на тлі ядерних загроз Росії закликав усі сторони діяти з обережністю, щоб уникнути ескалації та стратегічних ризиків. Водночас у Пентагоні заявили, що поки не бачать ознак того, що Росія готується завдати удару по Україні ядерною зброєю.
Думки експертів
Чого Росія хоче домогтися, посилюючи свій ядерний шантаж? На кого він спрямований? Як Україна і західні союзники повинні реагувати на посилення ядерної риторики Кремля? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Пітер Дікінсон, редактор української служби Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Ядерний шантаж Путіна має прискорити процес примусу РФ до миру
— Ядерні погрози Кремля є елементом страху, який сьогодні домінує і в Путіна, і в його оточення. Вони розуміють, що війна не закінчиться, позаяк вони розраховували. Щойно кількість ударів по військовій інфраструктурі в глибині території РФ стане суттєвою, почнуться максимальні руйнівні для Путіна події. Вони це прекрасно розуміють і бачать, що Україна наполегливо в цьому напрямку рухається.
У Кремлі бачать, що їм не вдається залякати країни Заходу, наші партнери вже розуміють, що з Росією потрібно працювати тільки через інструменти примусу. І страх змушує робити відчайдушні спроби підвищувати ставки. Мова про ядерну доктрину. Не має жодного значення, внесли в цю доктрину якісь зміни чи ні. Якщо Кремль захоче застосувати ядерну зброю, він не спиратиметься на якусь доктрину і, тим більше на якісь міжнародні договори.
Зміни до ядерної доктрини не можна внести без узгодження з іншими ядерними державами. Важливо зазначити, що застосування балістичної ракети “Ліщина” по території України виводить цю війну на новий рівень. Іншим державам потрібно взяти до уваги, що такими діями Росія повністю занулила стримувальні фактори для ведення конвенційних війн.
Сам факт удару цією ракетою по території України — це безумовний масштабний воєнний злочин, вчинений із принциповим умислом. Під цим злочином особисто підписався Путін.
Основний адресат ядерного шантажу Росії — це країни Заходу і ті еліти, які, на жаль, на мій погляд, досі не зрозуміли всіх ризиків. Путін просто погрожує масовим убивством людей, щоб усі остаточно здалися і віддали Україну Росії, зупинили цю війну, порушивши всі норми міжнародного права.
Шантаж Кремля не матиме жодного впливу на наших партнерів, а навпаки, я сподіваюся, прискорить ухвалення необхідних рішень щодо примусу Росії до миру. Я говорю про методи жорсткого військового придушення, використання далекобійних ракет і знищення законних цілей на території РФ. Другий інструмент примусу — придушення російської економіки.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Путін намагається залякати не Україну, а Захід
— Путін обов’язково продовжуватиме тероризм, але я поки що залишаюся прихильником того, що ядерна компонента не буде використана. Російський диктатор робить усе, що може, не звертаючи уваги ні на кого — ні на Китай, ні на Америку. Якщо він може, він це робить.
Якби Путін міг, то він би використав тактичну ядерну зброю вже давно. А раз не використав — значить боїться. Кремль, найімовірніше, використовуватиме ефектні варіанти залякування, але неефективні з погляду завданої шкоди.
Я думаю, що Росія переходитиме до проведення терактів на території Європи та інших країн, які підтримують Україну, щоб їх залякати. Цьому вже є підтвердження — наприклад, диверсії на заводах, які виробляють зброю. Політичні вбивства теж матимуть місце. Це моя суб’єктивна думка. Думаю, що Кремль перейде в режим дій повноцінної терористичної організації.
Методи у Путіна такі самі, як у будь-якої іншої терористичної організації. І саме таким чином він буде нагнітати хаос.
Ударом експериментальною ракетою кремлівський диктатор хотів налякати, в першу чергу, не Україну. В українців уже, на жаль, є досвід, якого немає на Заході, тому ми дуже адекватно реагуємо на це. Одна з цілей окупантів — посіяти паніку, але це не вийшло. А ось основна мета — дати сигнал Заходу. Мені здається, що адресатом були насамперед США, а потім уже Європа.
Франція буквально за кілька днів після удару РФ ракетою “Ліщина” по Дніпру надала Україні дозвіл завдавати ударів по території Росії своїми ракетами великої дальності з метою самооборони. І це єдина можлива адекватна реакція на те, що зробив Путін — не лякатися і не ховатися.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Індія і Китай жорстко критикують ядерну риторику РФ
— Сполучені Штати Америки були попереджені російською стороною про пуск балістичної ракети середньої дальності (БРСД) по Україні. Це свідчить про те, що РФ дотримується ратифікованих нею договорів зі США. Є процедура, яка передбачає попередження про пуски міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) і БРСД, щоб звести до мінімуму можливість так званого зустрічного удару з боку США.
Попри всі войовничі заяви російської сторони про те, що пуск БРСД — це попередження країнам Заходу, РФ все ж таки дотримується норм міжнародного права, і прекрасно розуміє можливості США в ураженні у відповідь в іншому випадку.
Російська Федерація має обмежену суб’єктність в аспекті завдання ядерного удару по Україні, оскільки, окрім жорсткої реакції Заходу, також почула у відповідь попередження про неприпустимість такого варіанту та навіть риторики з боку Китаю й Індії, які є стратегічними та політичними партнерами Росії.
У 2022 році РФ активно мусувала у ЗМІ, зокрема й західних, можливість нанесення по території України удару з використанням тактичної ядерної зброї. У відповідь прозвучала жорстка оцінка подібних заяв з боку Китаю та Індії й, відповідно, риторика РФ різко змінилася.
Причому заяви офіційного Пекіна свідчили про те, що завдання ядерного удару по Україні є неприйнятним в умовах глобального світу, але й використання ядерної риторики з боку Російської Федерації є неприйнятним також.
ПІТЕР ДІКІНСОН: Росія залякує громадян західних країн
— Путін, як п’яна людина, яка влаштовує скандал у ресторані, де сидять західні лідери. І начебто вони можуть із ним розібратися, але не хочуть порушувати своє спокійне життя. Путін це прекрасно розуміє і використовує страх Заходу. Але це вже не працює.
Перші два роки війни найбільший успіх Путіна полягав у тому, що він використовував страх Заходу з приводу будь-якої ескалації, щоб зменшити допомогу Україні та створити обмеження на використання далекобійної зброї. А в останні пів року цей страх потроху зникає.
Люди на Заході розуміють, що Путін нічого не збирається зробити. Його “червона лінія” — це просто несерйозно. Ми бачили рішення США, Великої Британії та Франції щодо ударів по території Росії. А Путін зараз намагається ескалувати, тому що колишній рівень ескалації вже не працює.
Стратегія Росії — впливати на західні уряди через залякування громадян. Але очевидно, що це все пропагандистський цирк. Ядерний шантаж не посилився через те, що Росія запустила по Україні експериментальну ракету. Ракети, які можуть нести ядерний заряд, регулярно запускають по українській території. Удар по Дніпру — це показуха і ми повинні це розуміти. Хоча, звичайно, ми бачимо великий резонанс із цього приводу в західній пресі.
Читайте також: Як Захід має реагувати на “Орешник” Путіна — думки експертів і глядачів FREEДОМ