Через угоду зі США щодо корисних копалин Україні буде складно отримувати інвестиції з інших країн — аналіз Попова

Ігор Попов. Фото: Facebook/Igor Popov

Україна зацікавлена в іноземних інвестиціях, тому розглядає запропоновану США угоду про корисні копалини. Однак деякі пункти документа є принциповими для України й це може викликати певні дискусії. Таку думку сьогодні, 31 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Попов.

“Я так розумію, зараз тривають контакти уповноважених представників урядів двох країн щодо уточнення деталей цієї угоди. Але, я думаю, для України принциповим моментом є те, що не варто визнавати отриману раніше безоплатну допомогу Сполучених Штатів у вигляді боргу України перед США”, — сказав він.

Попов вважає, що про майбутні спільні проєкти, розвідку, розробку, гарантії безпеки для України цікаво говорити, але заднім числом визнавати якісь борги, що не існують, — не зовсім коректно.

“Для України цікаво залучати будь-які інвестиції, але ми розуміємо, якщо у нас продовжиться стратегічне партнерство зі США, то навряд чи нам дозволять отримувати інвестиції в ці чутливі галузі, припустимо, від Китаю. Що стосується європейських грошей, я думаю, це не буде взаємозаперечним, хоча, знову ж таки, якщо вірити коментаторам, то одним із пунктів пропонованої угоди є “право першої ночі” або ексклюзивне право на схвалення або відхилення інвестиційних проєктів на розробку українських корисних копалин. І саме американська сторона зможе це визначати”, — пояснив експерт.

У підсумку, додав він, якщо американські компанії з якихось причин відмовляться від розробок в Україні, інші країни не зможуть цього робити, оскільки угода це забороняє.

Читайте також: Деякі пункти неприйнятні для України: що не так з новою версією угоди про рідкісноземельні метали — думки експертів

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що у Зеленського будуть великі проблеми, якщо він вийде з угоди щодо корисних копалин.

Прямий ефір