Через шантаж, погрози та санкції: як РФ хотіла підкорити Молдову за допомогою газового шантажу (ВІДЕО)

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Кремль планував впливати на внутрішню політику Молдови, використовуючи газовий шантаж. Про це повідомляють центр “Досьє” та міжнародний консорціум журналістів після вивчення стратегії адміністрації президента Росії з “політичного та економічного підпорядкування Молдови”, інформує FREEДОМ.

Згідно з документом, до 2022 року Кремль планував завадити владі Кишинева виключити Росію з врегулювання Придністровського конфлікту та збирався зберегти російську військову присутність на невизнаній території. Головний важіль — економічний тиск та загрози скоротити постачання блакитного палива до країни.

До 2019 року Молдова повністю залежала від “Газпрому”. Купувати газ у інших постачальників не дозволяла інфраструктура країни. Не було й політичної волі почати диверсифікацію потоків. За останні кілька років курс Молдови змінився на проєвропейський, а зі зміною політики Кишинева стала іншою і риторика Кремля — найважчими в минулому були листопад та грудень. “Газпром” у цей час скоротив постачання газу спочатку на 50%, потім — на 58%.

“Одразу після приходу проєвропейського уряду ставлення до Молдови з боку Москви різко змінилося. З нами почали говорити мовою шантажу, погроз і так далі. Договір про постачання газу, який не змінився у 2021 році, а залишався тим самим, яким він був останні 20 із чимось років. Після приходу проєвропейців кожна кома враховувалася, кожен день, година запізнення щодо оплати санкціонувалася”, — каже Олексій Тулбуре, політичний аналітик, постійний представник Республіки Молдова при ООН.

Газовий шантаж Кремля вивів Молдову на курс енергетичного суверенітету. Вперше за понад 32 роки існування незалежної Молдови країна відмовилася від постачання російського газу, закуповуючи його на конкурентних ринках.

“Ми вперше диверсифікували джерела енергопостачання Молдови, що зміцнило наш суверенітет, тому ми повністю залежали від Росії. Зараз ми навчилися купувати і газ, і електрику в інших місцях на ринках і, загалом, більш упевнено дивимось у майбутнє”, — додав Тулбуре.

Проте позбутися ресурсів із Федерації повністю Молдова не змогла. Опосередковано російський газ потрапляє до країни — електроенергія, яку виробляє Молдавська ДРЕС, працює за рахунок постачання “Газпрому”. При цьому електростанція розташована на неконтрольованій Кишиневом території країни – у невизнаному Придністров’ї.

“Весь той газ, який у Республіку Молдова постачав “Газпром”, він споживався лише на лівобережжі, й досі так відбувається. Відповідно на ринку газу — у тій частині Молдови, де є ринок, тобто ми не говоримо про Придністровський регіон, роль “Газпрому” суттєво знизилася, вона зводиться до мінімуму. Але тут треба враховувати один дуже важливий чинник — опосередковано через постачання газу на Лівобережжі, у Придністровський регіон, це впливає на наш ринок електроенергії”, — наголосив Віктор Парликов, міністр енергетики Молдови.

Відмова від постачання електроенергії з невизнаного Придністров’я значно підніме і так високі ціни на комунальні послуги в Молдові, зізнаються в уряді. Найуразливішим верствам населення тут надають компенсацію з державного бюджету.

Високі ціни на комунальні послуги — це те, на чому сьогодні грають проросійські сили в Молдові. Штучно створивши енергетичну кризу країни, Кремль продовжує спроби дестабілізації країни. Поки що — безуспішно.

Прямий ефір