Литва вже встановила на кордоні з Росією протитанкові загородження “зуби дракона”. Про це повідомив міністр оборони країни Лаурінас Кащюнас. За його словами, литовська армія розпочала тестування оборонних споруд. Крім того, у Литві заговорили про створення танкового батальйону. Посилює східний кордон і Фінляндія. До кінця 2026 року фінська прикордонна служба планує звести 200 км укріплень, повідомляє FREEДOM.
Литва встановила протитанкові загородження на мосту через річку Неман, прямо біля кордону з Калінінградською областю Росії.
Як повідомили у Міністерстві оборони Литви, у разі загрози на околицях мосту за потреби можуть бути створені додаткові загородження. А деякі мости будуть підготовлені до підриву. Самі фортифікації є лише допоміжними й прикриватимуться вогнем, пояснили у литовському оборонному відомстві. Наразі литовська армія поки що проводить тестування нових оборонних споруд.
“Ми не можемо застосовувати це на всьому кордоні з Росією. Зараз ви бачите лише одну водну перешкоду. Річка Нерінга — це трохи інша водна перешкода. Має інший доступ і планування. Те саме з сухопутною частиною. Ці три напрями по-різному сприймаються, але зрештою вони об’єднуються у єдине ціле та єдиний план оборони”, — пояснив начальник штабу оборони Збройних сил Литви Ремігіюс Балтренас.
За словами міністра національної оборони Литви, у найближче десятиліття його країна планує витратити на оборонні фортифікації 600 млн євро.
“Саме стільки коштуватиме литовська лінія оборони. Більшість цих коштів буде витрачено на міни: різні типи мін, ми маємо договори, і деякі міни вже в дорозі. Далі буде більше”, — розповів міністр оборони Литви.
2024 року Литва також почала будувати військову базу для німецьких військовослужбовців за 20 км від кордону з Білоруссю. На базі розмістять до 4 000 військових. Її вартість перевищить 1 млрд євро. Проєкт стане одним із найбільших в історії незалежної Литви, зазначили у литовському оборонному відомстві.
Уряд Німеччини після початку повномасштабної війни Росії проти України вирішив розмістити у Литві на постійній основі бригаду бундесверу чисельністю близько 5 000 осіб. Вона має досягти стану повної боєздатності до 2027 року.
“Бригада послужить гарантією для нашого населення та стримуванням для росіян”, — заявив командувач Збройних сил Литви Раймундас Вайкшнорас в коментарі агентству BNS.
Естонія має намір побудувати лінію оборони на кордоні з Росією у 2025 році. У межах проєкту буде встановлено 600 бункерів. Як зазначили в естонському уряді, під час упорядкування вимог до захисної споруди було враховано досвід війни в Україні. У вересні 2024 року Польща, Литва, Латвія та Естонія закликали Євросоюз побудувати лінію оборони вздовж 700-кілометрового кордону з Росією та Білоруссю. Деякі дипломати ЄС оцінили її вартість приблизно у 2,5 млрд євро. За даними Reuters, поява оборонної інфраструктури на східному кордоні НАТО дозволить розв’язати проблему гібридних загроз. Йдеться про кібератаки, наприклад, або спроби створити міграційну кризу.
“Ми підготовлені дуже добре до цього страшного явища — російської загрози від нашого одурілого сусіда. І чому ми хотіли обов’язково стати членами Євросоюзу та членами НАТО, щоб хтось підтримав наші маленькі країни, які не в змозі навіть банального танка та винищувача купити сучасного. Щоб ми мали захист від наших старших, багатших партнерів. Тобто, як і раніше, ми чекаємо захисту від них”, — прокоментував політолог Пеетер Тайм.
Уряд Литви наступного року витратить 12 млн євро на нові й уже готові укриття у столиці країни Вільнюсі. А до 2030 року всього на ці цілі буде виділено 77 млн євро. Про це заявила міністр внутрішніх справ Агне Білотайте. І зазначила, що у разі небезпеки у сховищах мають бути захищені 40% населення районних муніципалітетів та 60% — у містах.
Зі свого боку влада Фінляндії вирішила збільшити висоту паркану на кордоні з Росією до 3,5 метрів. До кінця 2026 року фінська прикордонна служба планує звести 200 км укріплень на східному кордоні, водночас металева мережа стане щільнішою. Як пояснили в Прикордонній службі Фінляндії, зміцнення паркану допоможе зробити кордон із Російською Федерацією безпечнішим.
Читайте також: Партнери України усвідомлюють ризики та змінюють підходи у сфері безпеки — оцінка Фесенка