Росія та Китай можуть перейти на бартер через проблеми з банківськими платежами, пише агентство Reuters. Через ризик потрапити під санкції США, китайські банки з початку 2024 року відмовляються від транзакцій з Російською Федерацією. А у російських компаній утворився значний дефіцит юанів. Тепер Москва не має грошей для розрахунків зі своїм головним торговим партнером — Пекіном, повідомляє FREEДOM.
Ізоляція Росії після початку повномасштабного вторгнення в Україну змушує Кремль повертатися до досвіду радянських часів. Тоді, через нерозвинений банківський сектор і брак валюти, бартерні угоди були звичайним явищем. Через три десятиліття Росія знову змушена переходити на бартер.
Через посилення санкцій США, платежі між Китаєм і Росією, навіть у юанях, стали практично неможливими. Як пише Reuters, перші бартерні угоди Пекін та Москва можуть реалізувати вже восени. Наприклад, за інформацією джерела агентства, обговорюється експорт металів із Російської Федерації в обмін на обладнання з КНР.
“Так Москва і Пекін намагаються обмежити використання звичайної банківської системи, за якою спостерігають США, які пригрозили вторинними санкціями тим банкам, які допомагатимуть Росії отримувати продукцію військового та подвійного призначення”, — з публікації Reuters.
Двосторонні затримки платежів були на порядку денному під час поїздки Путіна до Китаю у травні. А вже у червні Вашингтон розширив вторинні санкції щодо компаній, які підтримують російський військово-промисловий комплекс. Глава Казначейства США Джанет Єллен під час свого останнього візиту до Пекіна пригрозила наслідками китайським компаніям за допомогу російському ВПК.
“Президент Байден і я сповнені рішучості зробити все можливе, щоб зупинити потік матеріалів, що підтримують оборонно-промислову базу Російської Федерації і допомагають їй вести війну проти України. Ми, як і раніше, стурбовані тією роллю, яку будь-які фірми, включаючи ті, що знаходяться в КНР, грають у військових закупках Росії”, — заявила Джанет Єллен.
З квітня, за інформацією агентства Bloomberg, китайський експорт до Росії знизився на 16%. Експерти пов’язують це із посиленням санкційного тиску з боку Вашингтона на китайські компанії та фінансові установи.
“Китай дуже серйозно поставився до можливості застосування вторинних санкцій. Усі банки Китаю, і маленькі, і великі, як чорт від ладану намагаються тікати від будь-яких транзакцій. Йдеться не лише про підсанкційні товари, а про будь-які транзакції з Росією — з її громадянами та юридичними особами”, — прокоментував професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.
Глобальна система фінансових сполучень SWIFT залишається варіантом для невеликих банків. Але SWIFT також моніторять США. Прозорість її є стримуючим чинником для двосторонньої торгівлі між Китаєм та Росією. Тому бартерні угоди — це поки що єдиний спосіб для Москви та Пекіна уникнути проблем при взаєморозрахунках. Раніше глава Центробанку РФ Набіулліна анонсувала створення платіжної системи BRICS Bridge. Вона нібито має пов’язати фінансові системи країн-учасниць. Проте прогрес іде повільно. І запуск розрахунків у цифрових валютах може статися не раніше 2028 року.
Читайте також: Торгівля енергоресурсами з Китаєм зараз представляє для Москви не що інше, як російську рулетку, економіст