Частина економічного відродження: Сербія готова продавати зброю західним країнам, попри погрози РФ (ВІДЕО)

Прапор Сербії. Фото: gettyimages.co.uk

Сербія не буде обмежувати продаж зброї західним державам, попри те, що вони можуть відправляти її в Україну, повідомив прем’єр-міністр Сербії Мілош Вучевич у коментарі L’Agence France-Presse. Він зазначив, що продаж зброї та боєприпасів до країн НАТО не є ні аморальним, ні протизаконним. У відповідь на такі заяви Белграда в Кремлі пообіцяли розібратися із сербськими друзями, повідомляє FREEДОМ.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Сербія, єдина в Європі, не запровадила санкції щодо країни-агресора. Белград активно приймає російських туристів та емігрантів, а сербські авіакомпанії стали для громадян РФ своєрідними воротами в Європу.

Наприклад, Air Serbia з квітня 2024 року виконує понад 20 рейсів на тиждень до російських міст. Утім, теплі відносини з Москвою закінчуються там, де починаються бізнес-інтереси. Про це прямо заявили в Белграді. Тим паче, що продавати зброю західним державам національне законодавство не забороняє. А вони мають право передавати боєприпаси Україні.

“Це частина нашого економічного відродження, і це важливо для нас… Навіть якщо я знаю, [куди потрапляють боєприпаси], це не моя робота. Моя робота полягає в тому, щоб гарантувати, що ми легально продаємо боєприпаси, що ми їх продаємо… Я повинен піклуватися про своїх людей, і це все. Це все, що я можу сказати. У нас є друзі в Києві та в Москві. Це наші брати-слов’яни”, — заявив президент Сербії Александр Вучич.

У квітні 2023 року агентство Reuters, посилаючись на витік із Пентагону, повідомило про постачання сербської зброї в Україну. У пресі додали — сербські оборонні заводи працюють на повну потужність. Тепер же Financial Times, посилаючись на свої дані, стверджує, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Київ отримав озброєння із Сербії на 800 млн євро. Вучич цю суму назвав загалом точною.

“Це свідчить про те, що Сербія на війні в Україні продовжує заробляти. Тому, що Сербія постачає зброю не тільки в Україну. Є дослідження, які показують, що зросли продажі зброї до Ізраїлю, наприклад, за останні кілька місяців у досить значних сумах. Тому погіршення відносин між Сербією та Росією не варто очікувати”, — зазначила кандидатка історичних наук, керівниця Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич.

На такий “недружній крок” від Белграда в Москві відреагували нервово. І якщо прессекретар Путіна Дмитро Пєсков пообіцяв “розібратися із сербськими друзями”, то в ефірах пропагандистських телешоу на адресу Сербії пролунали прямі образи та погрози. Але Кремль не стане розривати відносини з Сербією, запевняють експерти. По-перше, це один із небагатьох майданчиків поширення проросійських ідей у Європі, що залишилися у Кремля. А по-друге, якщо Сербія стане членом ЄС, то Москва розраховує використовувати її як агента впливу. 

“У Кремлі прекрасно розуміють, що Брюссель дуже зацікавлений у тому, щоб Сербія якомога ближче наблизилася до вступу в Європейський Союз. Тому що мати ще одного троянського коня, який так само розхитуватиме ситуацію в Європейському Союзі, як це робить Угорщина, для Росії набагато вигідніше, ніж напряму заперечувати вступ Сербії до Європейського Союзу”, — додала Шимкевич.

Для Белграда важлива підтримка Москви. Насамперед у тому, що стосується Косова. Російська Федерація та Китай блокують його міжнародне визнання. Саме Москва і Пекін утримують Косово від членства в ООН. Але при цьому Белград неодноразово підкреслював своє прагнення до зближення з ЄС і НАТО.

Читайте також: Вірменія закликає до негайного припинення бойових дій у війні Росії проти України — заява

Прямий ефір