Російський Мінфін вперше визнав можливі проблеми з федеральним бюджетом у 2023 році. Російській економіці доведеться жити в умовах нових нафтових західних санкцій. Експерти зазначають: через встановлену стелю цін на нафту експортні доходи Російської Федерації знизяться, а дефіцит бюджету може перевищити спочатку закладений рівень у 2% ВВП, інформує FREEДОМ.
“Дія стелі цін на нафту для російської економіки буде істотною, оскільки в країни, які встановили стелю, постачання не здійснюватиметься. Це може призвести до зростання витрат на транспортування нафти і збільшити знижки, які дають російські нафтовики. Ми бачимо зовнішні ризики, вони зберігаються”, — заявив на підсумковому брифінгу міністр фінансів Росії Антон Силуанов.
Накопичені Центральним банком Росії на початку 2022 року 630 млрд дол. золотовалютних резервів мали страхувати російську економіку. Але із введенням міжнародних санкцій Центробанк уже втратив понад половину міжнародних резервів. За словами економістки Юлії Павицької, зараз в доступі у РФ близько 300 млрд дол. резерву. У більшості це золото і юані, які є низьколіквідними.
“Під кінець року ми якраз побачили, що Росія входить у бюджетну кризу. І на папері вони все ще намагаються малювати профіцит, але насправді їхній бюджет уже зайшов у дефіцит і Мінфін змушений затикати дірки всіма можливими способами. І тільки в четвертому кварталі, за нашими оцінками, Мінфін РФ залучив додатково 4,4 трильйона рублів, або близько 3,3% ВВП, на покриття бюджетного дефіциту у вигляді додаткових траншей з фонду національного добробуту, які вони змогли накопичити завдяки нафтогазовому надприбутку в попередні роки”, — каже Павицька.
Згідно з прогнозами експертів, стеля цін на російську нафту зменшиться ще більше. До всього додадуться обмеження на нафтопродукти. Вони мають набути чинності в лютому 2023 року.
“Бюджет Росії розрахований на вартість нафти 70 дол. за барель. Як ми розуміємо, якщо це буде 50, то це буде недобір 20 дол. на одному барелі. Що, звісно, призведе в кінцевому підсумку до того, що в Росії дуже сильно обмежаться фінансові ресурси. І ось тут почнеться, так би мовити, відстріл найменш важливих з погляду російського уряду сфер”, — вважає кандидат економічних наук Іван Ус.
Аналітики кажуть, якщо під обмеження потрапить і ціна на російський газ, Росія залишиться без основних джерел доходу.
Також на економіку впливає те, що країну залишає працездатне населення. Так, за різними оцінками, від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росію покинули до 1 млн осіб. Із собою вони забирали і свої вклади. Якщо до 2022 року росіяни зберігали на рахунках в іноземних банках близько 30 млрд доларів, то у вересні ця сума зросла вдвічі — до 66 млрд.
“У них стався загалом дуже великий “відтік мізків” із країни. І зокрема через мобілізацію, яку вони оголосили у вересні цього року. У них виїхало близько 100 тис. ІТ-фахівців і не повернулися, що також ставить під сумнів подальше існування і розвиток їхнього ІТ-сектору”, — каже економістка Павицька.
Від міжнародних санкцій у Росії найбільше постраждали три галузі: автомобілебудування, авіагалузь і комерційна нерухомість. Ринок країни-агресора залишили такі компанії як Mercedes, McDonald’s, Ford, Ikea, Netflix, Nike, Nissan, Nokia, Starbucks і сотні інших відомих компаній. Замість іномарок, кажуть експерти, тепер у Росії збільшуватимуть власне виробництво.
“Немає комплектуючих, які купувалися в країнах колективного Заходу, через санкції їх не постачають. Виробництво зупиняється. І зараз там ведуться розмови про те, що якщо і будуть виробляти якісь автомобілі, то це буде марка “Москвич” і з великою ймовірністю це будуть моделі, які робили за часів Радянського Союзу 30 років тому”, — акцентує Іван Ус.
Прогнозувати темпи відновлення російської економіки важко, заявляють аналітики. Видання The Moscow Times пише, що на російську економіку чекають 10 років регресу і знадобляться три-п’ять років на те, щоб просто зафіксувати негативну рівновагу.
“У них зросли ціни, вони не знають, чого очікувати далі й починають економити гроші, відмовляти собі в покупках не першої необхідності. У них дійсно буде ще більше дефіцитів абсолютно різних. То в них дефіцит паперу, то не вистачає чорнила, щоб написати упаковки для якихось продуктів, є проблеми з деякими ліками. І в принципі ця вся комбінація санкцій з точки зору ефекту на простого громадянина Росії поверне в Радянський Союз, який вони так хочуть побудувати”, — вважає Юлія Павицька.
Президент Росії разом зі своїм урядом стверджують, що все необхідне для розвитку держави є всередині країни. Хоча, за словами експертки з російської економічної політики Олександри Прокопенко, щоб перейти до економічного зростання з опорою на внутрішні ресурси, потрібно насамперед припинити війну з Україною, не кажучи вже про інші питання.
Читайте також: Найцікавіше буде наступного року: як вплинули санкції Заходу на економіку Росії (ВІДЕО)
Раніше російський економіст Сергій Жаворонков сказав, що санкції загалом відкинуть Росію приблизно на 20 років назад.