Українська делегація під час візиту до США передала список військових цілей у Росії, які Київ вважає законними для ракетних атак. Зокрема ці об’єкти Україна може вразити ракетами ATACMS, щоб убезпечити свою територію. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умеров.
За його словами, аеродроми, з яких авіація РФ здійснює вильоти для обстрілів, перебувають у межах досяжності дальніх ударів. Але в Білому домі все ще розглядають запит України щодо зняття обмежень на використання американської зброї.
Дискусія триває
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не припиняє роботу з партнерами для того, щоб збільшити кількість систем протиповітряної оборони. Він зазначив, що основним пріоритетом є бойова авіація, і закликав союзників надати дозвіл на використання далекобійних ракет по території Росії.
“Терор зупиняється тільки одним способом: ударами по російських військових аеродромах, по їхніх базах, по логістиці російського терору. І найголовніше — що це можливо. Ми щодня говоримо про це з партнерами… Нам потрібні та дозволи на далекобійність, і ваші далекобійні снаряди та ракети. Не можна відкладати життєво важливі рішення — саме те, що може найбільш правильно вплинути на події”, — сказав Зеленський.
Постачання озброєння Україні обговорили 30 серпня міністр оборони України Рустем Умеров і глава Пентагону Ллойд Остін. США ніколи не вагатимуться у своєму захисті України, підкреслив міністр оборони США.
“Ваша армія непохитна. Вона продовжує відбивати атаки та завдавати серйозних втрат російським загарбникам. Сполучені Штати не послаблять свою підтримку вільної, безпечної та суверенної України разом із 50 нашими союзниками та партнерами. Сполучені Штати продовжуватимуть надавати критично важливі можливості, необхідні для боротьби з агресією Росії”, — сказав Остін.
Як повідомляє СNN, у Вашингтоні поставили Україну на перше місце в списку пріоритетів у галузі протиповітряної оборони.
Водночас Пентагон промовчав про дозвіл на удари далекобійними ракетами ATACMS. Велика Британія, за інформацією видання Telegraph, підтримує Україну в праві використовувати свої ракети Storm Shadow для завдання ударів углиб Росії. Однак через розбіжності зі США Лондон утримується від публічних закликів до їх застосування, зазначає британське видання.
Як зазначив представник Великої Британії в ООН Фергус Екерслі, Статут Організації Об’єднаних Націй не забороняє Україні бити по російській території. Він підкреслив, що РФ йде шляхом ескалації, нарощуючи удари по цивільному населенню України.
“Прямі удари по цивільній інфраструктурі — це воєнний злочин. Згідно зі статтею 51 Статуту ООН, Україна має право на самозахист від російських атак. Це не позбавляє її права проєктувати силу на територію Росії, якщо ці дії відповідають міжнародному праву. Ми продовжуватимемо надавати Україні можливості, необхідні їй для захисту свого народу”, — цитує сайт уряду Великої Британії заяву Екерслі на засіданні Ради Безпеки щодо України.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс закликав Північноатлантичний альянс посилити захист українського неба. Він також зазначив, що ті ракети Patriot, які були обіцяні Україні у Вашингтоні, ще не були поставлені, і це створює занепокоєння для східного флангу НАТО.
“Навіть якщо це звучить як жарт, але ми більше захищаємо російське небо. Російські літаки більше захищені західними гарантіями, ніж українці. Ми повинні запитати самі себе, чи не є ми частиною цієї проблеми. Ми розуміємо, що якщо українцям не надають необхідної допомоги, то це відкриває двері Путіну, щоб він просувався далі”, — сказав глава МЗС Литви.
Як пише Politico, на зустрічі міністрів ЄС у Брюсселі 29 серпня, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав партнерів дозволити Україні завдавати ударів по об’єктах на території Росії. При цьому він підкреслив, що цю пропозицію не слід вважати ескалацією. Таке рішення підтримали міністри закордонних справ Франції, Швеції, Латвії, Нідерландів і Польщі. Глава МЗС Чехії зазначив, що Прага не обмежує Україну в застосуванні озброєння, яке вона постачає.
Думки експертів
Чому Україні важливо отримати дозвіл бити далекобійною західною зброєю по тилових військових об’єктах РФ? Які проблеми на лінії фронту це вирішить? Чому США вагаються в цьому питанні? Чи варто очікувати позитивного для України рішення? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Ігор Попов, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
- В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень;
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Є список конкретних військових цілей на території РФ
— Зняття формальних заборон на удари західною далекобійною зброєю по території РФ — це дуже важливе питання. Міжнародне право чітко регламентує ведення війни на території Росії. Водночас ми маємо неформальні заборони, які не дозволяють нам вирішити головне завдання – масштабування ударів.
Україна чітко і коректно поводиться стосовно західних партнерів. Ми користуємося їхньою зброєю і поводимося в рамках партнерських відносин. Ми не граємо в якісь ігри, не намагаємося ескалувати ситуацію і приводити її до більш глобальних конфліктних проявів.
Ми просто хочемо пояснити, що існують правила ведення війни. Удари по території РФ далекобійною зброєю — це юридично коректні дії. Водночас ми бачимо зміну в дискусії й з США, і з іншими нашими партнерами. Є держави, які відкрито на рівні й керівництва, і суспільства підтримують необхідність використання всіх видів західної зброї для ударів по території РФ.
Є держави, де ця дискусія сьогодні актуалізована, і США серед них. Є обґрунтованість тих претензій, які ми сьогодні висуваємо, посилаючись на міжнародне право і готовність показувати, що ми руйнуватимемо виключно військову інфраструктуру.
Є список конкретних цілей, за якими буде використовуватися західна зброя. Усі вони є військовими об’єктами та не мають жодного стосунку до цивільної інфраструктури. Ми не Російська Федерація. Безумовно, у нас немає наміру використовувати геноцид на практиці, як це робить Росія.
Необхідно надати Україні право завдавати ударів будь-якими видами зброї, зокрема західними зразками по території Російської Федерації для руйнування військової інфраструктури. Щойно це виглядатиме об’ємно й істотно, щойно Росія почне відчувати найгостріший дефіцит у ресурсах, щойно почнуться соціальні коливання у РФ — ситуація розвиватиметься дуже стрімко й дуже негативно для Кремля.
ІГОР ПОПОВ: Бити по тилових військових об’єктах Росії — це пріоритет для України
— Російські бомбардування завдають великої шкоди цивільним об’єктам України, тож наша держава має отримати щось, щоб відповідати на такі дії противника. Дозвіл, у першу чергу, від США на застосування їхньої зброї по тилових військових об’єктах Росії є одним із пріоритетів. І саме це була одна з тем візиту української делегації до Вашингтона.
Для України це можливість досягнення паритету і стримування російської авіації, яка злітає з тилових аеродромів і потім завдає ударів по Україні. Сьогодні єдина зброя стримування для України — це далекобійні дрони українського виробництва, але цього не вистачає для досягнення необхідних цілей.
Кожне серйозне рішення з боку США і багатьох інших західних партнерів України приймається не швидко. Усередині США існують різні погляди на дозвіл завдавати ударів далекобійною зброєю по території РФ. Частина радників і політиків вважає, що це призведе до ескалації у відносинах між США і Росією. Інша ж частина вважає, що Україна має на це повне право, і Україна повинна отримати такий дозвіл.
Багато в чому все залежить і від ситуації всередині Білого дому. Вони напевно проводитимуть ще не один раунд дискусій про те, як правильно допомогти Україні.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Україні важливо знищувати склади з боєприпасами та командні пункти армії РФ
— У списку цілей на території РФ, який Україна передала Білому дому, перебувають передусім військові аеродроми. Особливо нас цікавлять об’єкти в Курській, Бєлгородській і Ростовській областях. Ростовську і Воронезьку області РФ використовує як серйозні логістичні хаби. Там досить багато складів з озброєнням, бомбами та боєприпасами, які використовуються російською авіацією. Також там досить багато об’єктів, які використовуються російською логістикою.
Для України дуже важливо мати можливість вражати певні цілі касетною бойовою частиною. Це можуть робити ATACMS. Особливо це стосується великих польових складів, аеродромів, місць дислокації військової техніки та живої сили армії РФ. Що стосується ракет Storm Shadow/SCALP-EG, то завдяки їхній фугасній бойовій частині, можна завдавати ударів по укріплених об’єктах. Йдеться про командні пункти, штаби зв’язку, розвідки тощо.
ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Імовірно, восени Україна почує позитивне для себе рішення
— Для того, щоб Україна могла завдавати ударів по військових цілях на території РФ з далекобійної західної зброї, потрібне політичне рішення і скоординованість країн західного блоку. У цьому випадку — ключовий відмах від США, як було з передачею винищувачів F-16. Хоч американці, наприклад, і не брали пріоритетної участі в цьому проєкті, але вони дали добро.
За моєю інформацією, Україна дуже близька до отримання дозволу використовувати далекобійну зброю проти військових цілей на російській території. Про це говорять багато аналітиків і спостерігачів, які аналізували візит української делегації до США. Імовірно, протягом місяця буде ухвалено певні рішення, які порадують українців.
Цьому передують певні політичні обставини. Чинний президент США Джо Байден не балотується на майбутніх виборах і це звільняє його від електоральної відповідальності за ті чи інші, можливо, непопулярні дії. Є підстави вважати, що Байден, надавши дозвіл на використання далекобійної зброї по ширших цілях у глибині РФ, увійшов би в історію як зовнішньополітичний яструб. Це б суттєво підняло престиж США в очах союзників і світової громадськості.
Я думаю, протягом осені важливе для України рішення буде ухвалено.
В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: У НАТО, як і раніше, побоюються ескалації з РФ
— Росія створила абсолютно очевидний привід, який дає змогу США посилити підтримку України щодо передачі засобів протиповітряної оборони, тому що постраждало дуже багато об’єктів цивільної інфраструктури, енергооб’єктів тощо. Крім того, США намагаються підтримувати певний баланс у передачі озброєння для України, щоб Росія не бачила в цьому загрози для себе. А при передачі ППО цей баланс якраз зберігається. Тому перспектива є.
Під час зустрічі міністрів оборони США та України в Пентагоні представники США промовчали про дозвіл на удари по території РФ далекобійною західною зброєю, тому що в Штатах досі побоюються ескалації з Росією.
Це ще одна спроба зберегти певний баланс для того, щоб у Росії не виникло відчуття, що США намагаються знищити її інфраструктуру: стратегічне ядерне озброєння, космічні сили тощо, тобто те, що не пов’язане з російсько-українською війною. США не хочуть ескалувати відносини з РФ.
У США розуміють — навіть без їхнього дозволу на удари по території РФ далекобійною західною зброєю Сили оборони України продемонстрували успішні дії як на морі, так і на російських аеродромах і нафтопереробних заводах, використовуючи виключно власне озброєння.
У США побоюються, що отримавши подібний дозвіл, Україна може створити загрозу і критичній інфраструктурі РФ, їхнім ракетним силам, ядерним об’єктам і всьому іншому. Тому ця тематика є доволі закритою і чутливою не лише для США, а й для інших країн НАТО. Саме тому і США, і деякі інші країни безпосередньо не втягуються у війну РФ проти України. Ухвалення таких стратегічних рішень залежить від того, як західні союзники бачать подальшу політику щодо Росії.
Читайте також: План перемоги України: силові та дипломатичні методи примусу РФ до припинення війни обговорили експерти