Бути правозахисником у Росії — підсудна справа, відстоювати права скоро буде нікому: факти (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

ФСБ Росії домагається права проводити обшуки без рішення суду. Відповідні повноваження прописані в інструкції, яка перебуває на розгляді. Про це пише “Радіо Свобода”, посилаючись на “Парламентську газету”. Згідно з інструкцією, ФСБ зможе проводити обшуки без судового рішення у випадках, “що не терплять зволікання і можуть призвести до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину”. Юристи кажуть, що ситуація з правосуддям у Росії така, що під це трактування можуть підвести що завгодно. А відстоювати права скоро буде нікому — Кремль перешкоджає роботі правозахисників, повідомляє FREEДОМ.

Так, 9 років колонії запросив прокурор для правозахисника Михайла Крігера. Його переслідують за статтею про виправдання тероризму через пости у Facebook. Бути правозахисником у Росії — підсудна справа. Незалежний медіапроєкт “ОВД-Инфо” опублікував доповідь, у якій описав складнощі роботи правозахисників у РФ. Їх визнають “небажаними” та “іноземними агентами”, звинувачують у тероризмі та екстремізмі.

“Марію Бонцлер, юристку “ОВД-Инфо” в Калінінграді, притягнули до кримінальної відповідальності за роботу в суді: захищаючи антивоєнних демонстрантів, вона двічі вимовила слово “війна”. Її оштрафували за “дискредитацію збройних сил РФ””, — ідеться у зверненні “ОВД-Инфо” до спецдоповідача ООН із питання про незалежність суддів та адвокатів.

Щонайменше 10 російських адвокатів і правозахисників перебувають у кримінальному розшуку за свою антивоєнну позицію. У березні 2023 року генпрокуратура РФ внесла правозахисну організацію “Крим SOS” до реєстру “небажаних організацій”. Її визнали “загрозою конституційному ладу і безпеці РФ”.

Суд ліквідував найстарішу російську правозахисну організацію “Московську Гельсінську групу”. Закрили і “Сову” — організацію, яка відстежує й аналізує націоналістичну та ксенофобську діяльність.

За даними “ОВД-Инфо”, торік у Росії закрили щонайменше 6 правозахисних організацій.

Суд скасував і правозахисний центр “Меморіал”, який десятиліттями займався реабілітацією жертв радянських репресій і викриттям злочинів НКВС і КДБ. Організація продовжує працювати і навіть отримала Нобелівську премію, але в Росії активістів “Меморіалу” досі переслідують.

“У випадку “Меморіалу” зрозуміло, що йде систематичне, послідовне переслідування організації активістів, колишніх організацій по всій Росії. Нещодавно у нас були обшуки, допити в Пермі, обшуки і допити в Єкатеринбурзі. 21 березня за 9 адресами в Москві проходили обшуки, до того ж залазили, як годиться, — у банки з борошном, щось там шукали, в унітазний бачок, у морозилку. Шукали ознаки реабілітації нацизму”, — розповів російський правозахисник, член Ради Центру захисту прав людини “Меморіал” Олександр Черкасов.

Гонінням у Росії піддаються і звичайні громадяни. На жительку Іркутська Камелію Сліш завели справу про військові “фейки”. У грудні торік силовики обшукали її квартиру і вилучили техніку. На допиті жінку та її чоловіка запитували про їхнього друга з України, а також показували їм скріншоти постів і репостів у соцмережах за березень-квітень 2022 року, повідомляє “ОВД-Инфо”.

“Щоб суспільство тримати в страху, тут мільйонні репресії не потрібні. Тут достатньо зробити так, щоб про це просто говорили регулярно, достатньо зробити так, щоб репресії носили непередбачуваний характер, коли можуть прийти не тільки до політичного активіста, а взагалі до будь-якої людини, аж до того, що можуть дитину забрати, як це було нещодавно. Що гірші справи будуть на фронті в путінської держави в Україні, то жорсткіше закручуватимуться гайки, то більше цей режим відриватиметься на власних громадянах”, — коментує російський опозиціонер Дмитро Гудков.

Останнім часом російські урядовці стали все частіше говорити про необхідність повернення смертної кари. З цього питання висловився і голова Слідчого комітету федерації Олександр Бастрикін. Він лише закликав “підходити до питання смертної кари дуже і дуже виважено”.

Читайте також: Війна Путіна проти росіян: нові випадки репресій у РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір